Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Torba yasada SYDV beklentisi var

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Herkesin kendi sorunlarına ilişkin demokratik çözümler beklediği torba yasalar tüm dönemlerde çok konuşulmuştur. Yine öyle oluyor ve Torba yasada Kürtçe öğretmenlerinden sonra bana ulaşan diğer bir sorun olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kadrolarına ilişkin bilgileri kamuoyuna sunmak istiyorum:

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, 1986 yılında 3294 sayılı kanunla Sosyal Devlet İlkesinin amacına uygun çalışmalar yapmak ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni yardımda bulunmak üzere her il ve ilçede kurulmuştur.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün taşradaki faaliyetleri Türkiye çapında Yeni kurulan ilçeler dahil toplam 1038 il ve ilçede, her ilde vali ve her ilçede kaymakam başkanlığında oluşturulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yürütülmektedir.

Vakıflar 3294 sayılı kanuna bağlı olup özel hukuk tüzel kişiliğine sahiptir. Vakıflar, ayni ve nakdi yardımlar yanında; gıda, yakacak, eğitim, sağlık, barınma, afet yardımları, GSS-Genel sağlık sigortası işlemleri (yeşil kart), 2022 sayılı Yaşlı Engelli maaşı işlemleri, TOKİ işlemleri, eşi vefat etmiş kadın maaşı, muhtaç asker ailesi maaşı, gelir getirici projeler vb. yürütmektedirler. Göründüğü gibi Özel Hukuk Tüzel kişiliğine sahip olmasına rağmen, bir KAMU Kurumunun yapması gereken birçok işi yapmaktadır. Hangi ehliyetle bu kadar çok KAMU işi, Özel hukuk tüzel kişiliğine haiz SYD Vakıfları tarafından yapılmaktadır? Vakıfların hizmet verdiği yurttaşlar genellikle gelir seviyesi düşük, eğitim seviyesi düşük, psikolojik sorunları olan, Amatem tedavisi gören, cezaevinden çıkmış yurttaşlardır.

Bu kadar çok iş yükü olmasına rağmen personelin maalesef iş güvencesi mevcut değildir. Personelin çoğunluğu sürekli sözleşmeli, bir kısmı da süreli sözleşmeli olarak çalışmaktadır.

Vakıflara personel KPSS sınavı puanı ile alınmasına karşın çalışanlar özel sektör işçisi statüsünde olup yaklaşık 9000 vakıf çalışanı bulunmaktadır. Çalışanların hiçbir iş güvencesi ve tayin hakkı vb. yoktur. Bu durumun yeni işe giren personelin KPSS ye hazırlanarak tekrar başka kurumlara atanmasına yol açtığı da göz ardı edilmemelidir.

Vakıf çalışanları TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen Torba yasandan Vakıfların KAMU tüzel kişiliğine kavuşturulmasını ve personelinde KAMU personeli olmasını istiyorlar.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS