Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Tehlikenin farkında olmak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Sıcak bir yazı yaşarken, çok sıcak bir sonbaharın yaşanacağı bir döneme girme ihtimalinin yüksek olduğunu, gerek Mısır'da gerekse Suriye'de yaşananlardan anlamış bulunmaktayız.
 
Türkiye büyük algılarla oluşturulmak istenen sıcak bir sonbaharı atlatabilme kabiliyetinin ancak demokrasi çıtasını daha fazla yükselterek ve geciktirmeden hayata geçirme mecburiyetinde olduğunu bilmek durumundadır.
 
Bu sonbahar daha evvel takvimi belirlenmiş 2014 Yerel Seçimlerine hazırlık sonbaharı değil esas itibari ile adı Yerel Seçim olmakla beraber 2014 seçimleri Türkiye'nin yeni rotasının da tescil edileceği seçimler olacaktır.

Bu aynı zamanda;
 
-Dünyadaki güç dengelerinin farklı bir rota izlemesinden
-Bölgedeki birbirine benzemez aktörlerin yan yana gelmesinden
-Türkiye'de de yan yana olması gereken aktörlerin farklı cephelere savrulmasılarının yaşanmasından anlaşıldığı üzere ve bunun ciddi bir tehlikeye sonuçlandırma ihtimalini de göz önünde alarak yeni bir durum değerlendirmesi yapma ihtiyacını da doğurmakta.

Mısır'da ise;
*Uygar dünyanın demokrasi talebinin askeri bir darbe ile yok etmeye çalışan güçlere vize vermesi
*Yegane suçlarının Müslüman ama demokratik yöntemlerle iktidarı hedefleyen Müslüman olmayanların dışında hiç bir farklılığı olmayan ihvana karşı tutumu ki buda bize göstermiştir ki;
 
1-Uygar dünya şiddeti esas alan Müslümanlar
2-Diktatörlükle yönetilen Müslümanlar
 
Yani demokratik yöntemler dışında her türlü demokratik yöntem kullanan Müslümanların tepkilerini tehdit olarak görmemesinin de bir sebebi.

Aynı şekilde Suriye'de de;
-Müslümanların, adı İslam olan örgütlere bakış açısındaki adaletli olmayan yaklaşım,
-Kürt meselesinde PYD'nin "güç zehirlenmesi"nden kaynaklanan zaaflarını düşmanca görmesi
-Kürt sorununun çözümünün PYD tarafından diğer Kürt siyasal yapılara kapalı tutulması
-Türkiye'de şimdiye kadar Kürt meselesinde en sıcak dostluğu sergilemiş olan Özgür-Der'e karşı düşmanca bir kampanya
-Aynı şekilde Özgür-Der'inde El-Kaide'nin bir kolu olan El Nusra'yı destekleyecek açıklamalarındaki talihsizlik
-Diğer yanda çok hızlı bir şekilde sürekli büyütülerek Cemaat ile Ak Parti'nin karşı karşıya getirilmesin hesap edilmeyen sonuçları
-Alevilere yönelik atılacak adımların yüksek sesle dile getirilmesi yönündeki çekincelerin bir türlü kaldırılamaması
-Liberal ve Demokrat dünyanın ağırlıklı bir kesiminin  Ak Parti nefretini bir demokrasi düşmanlığına doğru götürenin acizliği
-Ak Parti'nin iktidardaki kazanımlarını doğru algılarla yönetmedeki dostlarının azlığı
-Dünün devletinin her türlü yol ve yöntemle ayakta kalma becerisini sürekli canlı tutma ve bunu bizim dün de yaşananları iyi anlatamama tembelliği birleştirdiğimiz zaman bir tehlikenin hem de ciddi bir tehlikenin bizi beklediğinin farkında olmamız gerektiğini düşünmekteyim.
 
İktidarın parlamentoyu erken açarak  demokratikleşme paketini bir an önce harekete geçirmesi ile bu tehlikenin sönmesi anlamında ciddi katkısı olacağını görmemek mümkün mü?
 
Çünkü, hedeflenen Türkiye'deki ve bölgedeki rahatsızlıkları mevcut iktidar üzerinden birleştirip Türkiye'nin demokratikleşmesinin çökertmektir.
 
Provokasyon ve tehlike bu ise cevabı da top yekun demokrasi girişimidir. Başkada çıkış yolu yoktur ve daha fazla geciktirmeden girişimlerden bulunulmalıdır.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS