Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Söylediklerimizin hepsi gerçekleşti

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bugün bir dönem bitti...
Yeni bir döneme girdik; Nasıl girdiğimize bakacak olursak;
Büyük bir sevinç,
Büyük bir gurur
Büyük bir umutla...

Son bir yıldır, yani 2012 Mayıs’ından bu yana kan ve ateşin, ölümlerin kol gezdiği günlerde herkesin çatışmaların büyüyeceğini iddia ettiği de “Türkiye bir bölünme tehlikesiyle karşı karşıya” dediği günlerde ben Abdullah Öcalan’ın kafasında silahlı mücadeleyi bitirdiğini, PKK’nin de 2013 yılında silahlı mücadeleye son vereceğini söyledim. Bu konuda çeşitli röportajlar verdim.

Ama ne yazık ki son üç ayda herşeyin açığa çıkması, neyin olup neyin olmayacağının belli olmasına rağmen, bunları bilmenin bir uzmanlık bir öngörü gerektirmemesine rağmen “biz biliyoruz “ diyen bazı yazar-çizerler beni hayalcilikle ve süreci sulandırmakla suçlamışlardı.

Fakat görülüyor ki hayal kurma yetkisini yitirmiş süreci öngörebilmiş yeteneğinden yoksun kişilerin söylediklerinden ziyade hep söylediğim ve 2012 Eylül’ünde yol haritasına dönüştürdüğüm, Öcalan’ın sızdırılan notlarında açığa çıkmış düşüncelerinden de anlaşılan ve bugün 21 Mart’ta Öcalan’ın kendisi yazmış olduğu bildiride somutlaşan durumu görme bilme ve söyleyebilme durumunda olmasından unur duymaktayım.

Evet Öcalan silahlı mücadeledenin miyadının dolduğunu deklare etti. Büyük Türkiye hayalinden bahsetti. Bunun ana kurucu unsuru olan Türkler ve Kürtlerin tarihsel birlikteliğinden bahsetti. Bu barışın aynı zamanda bir ortadoğu barışı olduğunu söyledi. Türkiye’nin demokratikleşme ile bu sorunu aşacağını dile getirdi. Şiddetin bunun önünde ciddi bir engel olduğunu söyledi. Şiddetin son bulması için PKK’nin silahlı güçlerini sınır dışına çekmesini talep etti. Barışa olan inancını En yükses sesle ifade etmiş oldu.

Bugünkü Nevruz’un esas önemi, bölünme kaygılarının artık geçerli olmadığı şiddetin hak arayışı aracı olmaktan çıkarıldığı, herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği bir Türkiye’nin fotoğrafı  olması...

Ayrıca Öcalan çok özenli bir dil kullandı. Sadece Kürtlere değil Türkiye kamuoyuna vicdan ve akıllara seslendi. Bu açıdan farkındalık konusunda da Öcalan’ın umudunu ve yeni Türkiye’yi okuduğunu ön plana çıkaran bir konuşma. Dünü dünde bırakan bir konuşma...
 

İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS