Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Soma facia ve siyasetin sorumluluğu

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Takvim yapraklarından hiç eksilmeyen acılarla yoğrulmuş bir gün daha…

Nedense boş günümüz yok! Artık 365 gün yetmiyor acıları hatırlama, anma ya da unutmak için…

Soma’daki facia da böylesine bir acı oldu. Madencilik tarihinde kelimelerle tarif edilemeyecek, yaşanbilecek en büyük acı.

Peki bunlar engellenebilir mi? Bu acılar frenlenebilir mi?

Evet!..

Engellenebilir acılardır bu acılar.. Hele ki böylesi büyük bir acı kesinlikle insan hatası, insanı insan gibi görmeyen bir anlayışın sonucu olduğundan ötürü önlenebilir acılardırlar…

Bu olay öyle, müfettiş raporlarıyla, bilirkişi görüşleriyle değerlendirmeye gerek kalmadan da fotoğraflanabilir…elbette bu görüş ve değerlendirmeler önemli ve anlamlıdır ama 100 yıllık tecrübeler bize şunu öğretmiştir. Tecrübe bir acının tekrarlaması değil bir kez olması ile alınacak önlemlerle sağlanan sağlamlığın adıdır.

1- Soma’daki faciayla alakalı karanlık, yalan, iftira, öfke, kin ve çirkeflik anlayışı içerisinde olaya bakan, yorumlayan, özellikle de sosyal medyada hakim olan bu algı haydutlarının ne söylediği ne yazdığı ne benim ne de toplumun yüzde 99’unun ciddiye aldığı alacağı şeyler değildir. Bu türden insanlar her zaman olmuşlardır ve olacaklardır.

2- Her olayı, her acıyı iktidarı yıkma aracı olarak gören bunun sonucu olarak çatışmayı öncelikli dünyaları haline getiren tavırlar bırakın çözülmesi mümkün olan sorunları çözmeyi, iktidarı daha fazla içine kapatan, hatalarını görme ve düzeltme şansını elimizden alıyor. Onun için bunları artık umursamamak gerekiyor.

3- Bizim gibi insanlar açısından ise bu büyük acıda siyasal iktidarın takınmış olduğu tavır özellikle de Soma’daki bu büyük acıda durduğu yerle alakalı bir nokta var. Şu açık ve nettir. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlendiği söylenen ve tarih verilerek 2014 Mart ayında yapıldığı söylenen o denetimin hiç de doğru bir deneyim olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu facia ile beraber sayın bakanın siyasal sorumluluğu gereği istifa etmesi gerekir. Bu bir bankın ahlaki duruşunun bir ifadesi olmalıdır.

Bu faciada en yüksek siyasi mertebedeki bakanın istifası ile bir daha böyle bir olayın yaşanmaması ve diğer sorumluların cezalandırılması anlamında değerlidir.

Siyasiler sadece suçlu oldukları zaman istifa etmezler. Suç oranları sıfır olduğu zamanlarda da sorumluluk ve siyasi ahlak gereği bir davranıştır. Bu diğer siyasi unsurların eline koz vermek değildir. Bu siyaseti daha da meşrulaştıracak bir davranıştır.

4- Burada benim en çok üzüldüğüm ve hayretle karşıladığım, sayın başbakanın Soma’daki konuşma metnidir. O metni yazan danışmanlar, sayın Başbakanın eline o metni verenler acaba hangi ruh haliyle onu kaleme aldılar? Bir şey bu kadar mı kötü savunulabilir? Bir yazı bu kadar mı kötü kaleme alınabilir?

Böylesine bir acı 100 yıl evvelki rakamlarla mı ifade edilmeli ya da kıyaslanmalıdır? Bunu anlamak mümkün değildir. 12 yıldır bu ülkede her türlü değişim ve dönüşümün önünü açan ve kendisine karşı şuana kadar hiç görülmemiş yöntemlerle bile baş edebilmiş bir başbakan böyle bir metne mahkum edilmemeliydi.

5- Sorun sadece zenginliğin tarifinde değildir. Sorgulanmayan, hesap vermeyen zenginlik, gün gelir bu tür facialarla sonuçlanır. İktidar bunu görmeliydi. Acil olarak maden işçilerinin ve maden işlerinin tekrar en baştan gözden geçrilmesi gerektiği, bir daha bu tür acıların yaşanmaması adına elzemdir.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS