Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

'Silahlara Veda' ya inanmak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Radikal Gazetesi'nde Ezgi Başaran'ın 15 Nisan tarihinde PYD Lideri Salih Müslüm ile 16 Nisan tarihinde de Kongragel Lideri Remzi Kartal'la yapmış olduğu müthiş ve öğretici röportajlar bize bir öngörü olan Barış'ın gerçekleşme şansının ne kadar yüksek olduğunu gösterdi.

"Barışa inanmak, yolun yarısıdır" anlayışıyla biz yaklaşık 20 yıldır yürüyoruz. İnanmakla da kalmayıp öngörülerle genişletmeye ve son 1 yıldır bunun gerçekleşebileceğini yazılarımızla ve sözlerimizle hayata geçirmeye çalıştık.

Son yılların en karanlık dönemi olan 2012'de barışın gerçekleşebileceğine olan öngörümüzü 18 Eylül yani bundan 7 ay evvel bir yol haritasıyla duyurmaya çalıştık. Bu yol haritasının 1 yıllık bir dönemi kapsadığını 2013 sonu itibarıyla barışın kalıcı hale geleceğini aktarmaya gayret ettik. Bunu çeşitli zaman dilimlerinde farklı yerlerde en son da 7 Ocak 2013'te Yenişafak'ta Murat Aksoy'a verdiğimiz röportajda ifade ettik. Biz bunları söylerken önümüze Kürt meselesine yıllarını vermiş insanlarımız da dahil bir çok kişi (Silahlı Mücadelenin sonlanmasının Güney Afrika ve İRA örneği verilecek en az 10 yıl alacağını) ifade etmeye çalıştılar. Biz de ısrarla bu sürecin 1 yılda biteceğini söyledik. Kimi çevreler tarafından hayalci olmakla veya spekülatif bir düşünce öne sürmekle itham edildik.

Hele ki yol haritasında Avrupa yerel yönetimler şartının kabul edilebilir durumunu açıkladığımızda ciddi bir dirençle karşılaştık. Fakat gerek Öcalan, sızdırılan tutanaklarla gerekse de Remzi Kantar'ın son röportajında bunun böyle olduğunu da öğrenmiş olduk. Vatandaşlık tanımı ve şiddete yönelik hukuki çalışmadan sonra PKK'nin 1 Mayıs itibarıyla silahlı güçlerini sınırdışına çekeceğini yine bundan 7 ay önce söyledik. Bunun da mümkün olmayacağına yönelik yüzlerce görüşle karşı karşıya kaldık. Aynı şekilde İmralı görüşmelerinin Suriye'deki gelişmeleri etkileyeceğini söylediğimizde de kuşkulu yazılarla muhatap alındık.

Ama öyle görünüyor ki bir yıllık öngörümüz öngörü olmaktan çıkıp bir gerçeğe dönüşmüş vaziyette. Bu da süreci ve süreçte taraf olanları ne kadar yakından takip ettiğimizi, diğer bir deyişle Devlet ve PKK'yi ne kadar yakından takip ettiğimizin bir göstergesi. Biz yıllarca Devletin dönüşmesi, PKK'nin de değişmesi gerektiğini ısrarla vurguladık. Devlet açısından engelin. inkar ve asimilasyon politikası olduğunu, bu engel ortadan kalktığı zaman devletin Kürt sorununun çözümü konusunda büyük bir dönüşüme uğrayacağını aynı şekilde PKK'nin önünde de en büyük engelin, kullandığı şiddet olduğunu, bu şiddetin de ortadan kalktığı zaman PKK'nin de dönüşümünü değişimini tamamlayacağını hep vurguladık. Bu dönüşümler esas itibarıyla daha çok konuşmamızı sağlayacak, daha çok tartışmamızı sağlayacak ve uygulanabilir, kabul edilebilir adımlarla Kürt sorununun çözümü ve demokratikleşmenin adım adım kalıcı hale geleceğine olan inancığımızı hep yüksek tuttuk. Bugün de olan bu. Barış hayali bir gerçeğe dönüştü. Bunun için sadece ellerimizi değil, yüreğimizi de koyma vakti.

Hür Haber yazarlarının yazıları kaynak gösterilse dahi aktif link vermeden kullanılamaz
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS