Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Roboski özür bekliyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gecenin çocuklarına yağdırılan bombaların sırrı.... 

O göklere çıkardığımız ve daha hiç bir şey belli değilken bile her türlü bilgiyi, belgeyi hatta sahtelerini bile ortalığa saçan sivil mahkemelerden değil de askeri mahkemeden öğrenmenin değişik bir acısını da yaşadık yine.

İlginçtir her şeyi önümüze seren sivil mahkemeler bırakın bir sanık, bir tanıdığın bile ifadesini gizleyebilme kabiliyetine sahipken hem bugün canlarının istediğini ortaya saçtıklarını görüp Roboski ile ilgili bir kelime bile etmemelerinden şüphe duymamak mümkün mü?

Gelelim Roboski'nin acısına ve bu acının siyasal sonuçlarına

Roboski'den evvel aylarca PKK ve Ergenekon ilişkisinin şikeli olduğu, bilinçli olduğu, bir doğrudan yani illegal örgütlerin her zaman derin devletlerle ilişkisinin doğrusundan, bölgedeki tüm askerlerin tüm askeri birimlerin karakolların PKK ile ilişkisinin olduğu, PKK'nin çoban, kaçakçı kılığında geçtikleri biline biline kasıtlı olarak göz yumulduğu.

Bundan ötürü onlarca şehit verildiği, eğer bunlara göz yumulmasaydı bu kadar şehit verilmeyeceği algısı ve psikolojik bombardımanı ardından günler değil aylarca hem yazılı medya da hem de görsel medyada yapılanlar... 

Yani daha açık bir ifade ile "bölgede kıpırdayan ne varsa ateş edilmeli" ortamı oluşturularak, 37 insanın bir çoğu Kürt çocuklarının kar öbeklerinin içerisinde paramparça edilişinin askeri mahkemede bırakın günü dakikası ile kimler hangi iletişim araçları kullanılarak hangi ilişkilere girilerek ve özellikle de askeri istihbaratta bu konuda inanılmaz çaba, ve rutin kişi ısrarının dile getirildiği; ama en önemlisi de Roboski olduğu zaman balıklama olarak MİT'in üzerine yığan, çalışmanın hiç de öyle olmadığı tümünün, 6 saat içerisinde, gelişen, esir alınmaz, psikolojik ortamın hazırlanması sonucu bir katliam... 

Dünya'nın her yerinde hata sonucu bile olsa bir ülkenin uçaklarının kendi insanını öldürmesinin siyasi sonuçları olur. Yani Dünya'da kıyımlar için bile bir özrün, çok anlamlı görüldüğü, örnek Avustralya-Aborjinler, Fransızlar- Cezayirliler için, Almanlar-Hitler için, sayabileceğimiz onlarca örnek var.

Bunlar bilinçli ve kasıtlı bir politikanın sonucu olmasına rağmen, bugün bir askeri mekanizmanın doğal olarak, siyasal temsilcisi konumunda bulunan sayın Başbakan'ın bu iş netleştiğine göre, önlemez bir hata teşhisi konulduğuna göre, Genelkurmay başkanını da alarak, bir özrü Roboski ailelerine dilemesini vicdani ve ahlaki boyutu tartışılamaz diye düşünüyorum.

Özür hem Roboski üzerindeki kara bulutları dağıtacak, hem de Roboski üzerinde timsah göz yaş dökenlerin bunu Başbakana mal etmesinin önüne geçilmiş olacak. Hem de bir devlet gerçekten de kendi insanından özür dileme, onurunu, şerefini ve vicdanını herkese deklare edecektir.

Bu hem barışı da daha fazla taçlandıracak, hem de Roboski üzerinde oluşturulmak istenen provokasyonları da darmadağın edecek. Ayrıca da Roboski annelerinin 'biz hiç bir şey istemiyoruz, sadece bize insan gibi davranılmasını istiyoruz' vicdani çağrısı da yerine getirilmiş olacaktır. Özür hiç kimseyi küçültmez, hele böylesine acı, acının da ötesinde tarifi mümkün olmayan bir olay karşısında herkesi de büyütür.

Sivil yargının yapamadığını askeri yargı yaptı.

Gölge oyunu

Yaşadıklarımız, bize yaşatılanlar, gördüklerimiz, görmek istediklerimiz, bize göstermek istenenler, bildiklerimiz, bilmek istediklerimiz, tümüyle sil baştan değerlendirmemiz, gereken bir bıktırıcı dejavuyu yırtıp atmamız gerektiği bir yaşam boşluğunu hep beraber yaşadık.

Daha doğrusu bize yaşatıldı bu ve bugün, adına yolsuzluk operasyonu denilen operasyonu iyi anlamak anlamlandırmak istiyorsak dün yapılan onlarca operasyonun neden ve sonuçlarını görmeden değerlendirmeden ve hakikaten bu operasyonlar söylendiği gibi, anlatıldığı gibi hedeflenen ve sonuç alınan operasyonlar mıydı? Yok halk değimiyle "mahallede hırsız var" tüm mahalleliyi yada mahallede hırsız olmasa da hırsız yarat yinede mahalleliyi al operasyonları mıydı? Bir meşruiyet üzerinden siyasi mühendislik mi yada olmayan meşruiyeti yaratma ve siyasi mühendisliğe giriş operasyonları mı?

Galiba tümü..

Sahi nerede aylarca konuştuğumuz devrimci karargah örgütü? Nedense Hanefi Avcı tutuklandıktan sonra buhar oldu. Yani bir dindar emniyet müdürü komünist diye içeri tıkıldıktan sonra neden oldu? Yoksa tüm bunlar onu içeir tıkmak için miydi? Tıpkı aylarca pırtık gibi türeyen kapkaççıların polis kanunu çıktıktan sonra birden bire yok olmaları gibi.. Nerede o kadar faili meçhul?

Cinayet işlediler diye yapılan Ergenekon operasyonu sahi bunun için miydi yapılmamış mıydı?

Siz rastladınız mı cinayet suçlamaları ile cinayetlerin yargılanmalarına? Neyin hesabı soruldu? 28 Şubatçılardan sizce hiç pişmanlık duymayan tüm darbeciler neye güveniyorlardı? Sakın esas onları yargılayacak sorularla karşılaşmadıkları olmasın. Hiç dikkatinizi çekmedi mi? Tek bir sanık dahi suçlu yada pişman olduğunu belirtmedi. Nasıl olur da bu böyle diye düşünmedik?

Bize düşünme fırsatı vermeyen seri operasyonların amacı da acaba sorgulama muhakememizi engellemek olmasın?

Şike olayında olduğu gibi neden hedef Fenerbahçe? Tüm şikeler değil?  Deme fırsatını bile bulamadık. Öle ki tüm operasyonların siyasal iktidarın sivil alanını boşalttığını maalesef yalnız biz değil iktidar da göremedi. Kendi meşruiyeti üzerinden kendisini bitirmeye çalışan operasyonlara iktidarın siyasi akıl çevresi sürekli odun taşıdı ve siyasi körlükle bu güne geldik
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS