Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Provokasyon öncesi...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Son günlerde Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yaşanan, kamuoyuna yansıyan şekliyle PKK-Hizbullah çatışması, Barış Sürecine ciddi zararlar verme ve yaygın bir deyimle bu süreci provoke etme ihtimali taşımaktadır. Çatışan taraflar buna Provokasyon demekte; Ama unutulmamalıdır ki her provokasyonun bir öncesi vardır. Provokasyon demek önemli bir tespit ama olayı sonuçlandırmamakta. Bu tespit, önlem alınmadıkça da sadece bir tespit olarak kalacaktır. 

Süreç açısından bakacak olursak, Farklılıkların önünü kapatma, onları yok sayma veya geçmiş devlet refleksinde olduğu gibi görmezden gelme ve yaşama alanını kısmayla sorunun daha çok büyümesine neden olacağını en başta da Kürt siyasi hareketi anlamalı ve görmelidir.

Geçmiş devlet aklı muhalifleri görmeme, onları bastırma en ufak demokratik taleplerini bile yok saymayla kendisini ifade ediyordu. Eğer bugün yerelde iktidar olan Kürt siyasi hareketi bu geri refleksle dün devletin yaptığı gibi miting alanlarına izin vermemek, bildiri ve yürüyüşleri engellemekle kendisinin daha da güçleneceğine inanıyorsa, geçmişini unutmuş, kendi güçlenme nedenini inkar etmiş olur.

Çünkü herkes biliyor ki; Devlet Kürt siyasetini boğmaya çalışırken o daha fazla güçlendi. Bu Kürt siyasetinin aynası olmalıdır. Bu  refleksin kopyası olmak yerine 21 Mart Newroz’da Öcalan’ın, büyük stratejik değişikliğin sadece sinir sistemlerinde değil hayatın her alanında bir değişim öngördüğünü, bu değişimin mihenk taşının da “kendin için istediğini başkasından esirgeme” anlayışı olduğunu da bilmelidir.

Farklılıklar ayrı düşünceler değişik siyasi yapıların varlığı Kürt siyasi hareketini küçültmez, tam tersine daha fazla büyümesini sağlar. Bu 10 yıllık tecrübe ile sabittir. Bu anlamda olası provokasyonları önlemenin en doğru ve en akılcı yolu diyalog ve müzakereyi yerelde de ‘AMA’sız ve kuşkusuz hayata geçirmektir. Kürt siyasi hareketinin siyasal gücü bunu yapabilecek kabiliyettedir.

Çatışma Kürt siyasi hareketini küçültecek. Hoşgörü ve demokratlık büyütecektir.

Hele ki demokrasinin daha da kalıcılaştırılması, Türkiye’nin demokratikleşmesinin öncelik haline geldiği yeni bir dönem açısından ve demokratikleşmenin ana öznesi olarak kendini gören Kürt siyasal haerketi kanatlarını herkese açmak durumundadır. Geçmişte kendisine reva görülen yöntemleri başkası için hayata geçirmemelidir.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS