Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

PKK öz güç ve üçüncü yol

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Cemil Bayık’ın son açıklamarının ardından zannedersem Haziran ayında IŞİD’in yönünü Şengal ve Erbil’e döndürmesi, sonrasında olanları tekrar ele almak “Esasen ne olup bitiyor? Gerçek nedir? Geldiğimiz durum Bayık’ın son açıklamalarıyla tarif ettiği durum mudur?” diye yeniden sorgulamak gerekiyor..

Sol’un bir tarihsel hastalığı da sorunları propaganda diliyle anlatmak ve meseleyi o propaganda diliyle inşaa etmek…

Propaganda dilinde herşeyi kendi lehine yorumlamak, gücü inanılmaz ölçüde abartmak, karşıtını düşmanlaştırmak, mümkünse şeytanlaştırmak ve haklı pozisyonda durmak..

Peki acaba gerçekten bizim yaşadığımız fotoğraf ya da yaşadığımız durum bu mudur?

Başta da söylediğim gibi Haziran’a döndüğümüzde PKK açısından temel argüman öz güce dayalı siyaset ve savaş teorisiydi. Hem de inanılmaz derecede mutlaklaştırılan bir teori..

Bir diğeri de üçüncü yol olarak formüle edilen teori..

PKK’nin kendisini "bölgedeki tüm yapılardan ayrıyım" diye ifade ettiği ve bunun üzerinden de tüm yapıları işbirlikçi, emperyalist ve sömürgecilerle beraber davrananlar olarak tarif ettiği bu teori acaba kendi gerçeğini ifade ediyor mu? Belki IŞİD’ten önce gerçeklik payı varmış gibi görünen bu teori IŞİD saldırısıyla beraber tümüyle bölgenin gerçeğine ve uluslar arası durumun gerçeğine uymayan bir hale dönüştü. Bunu görmemek ancak ideolojik bir körlükle mümkün olabilir. Elimizdeki PKK gerçekliklerine bakalım;

- Yıllardır kendi kontrolündeki Mahmur’u IŞİD saldırılarına karşı boşaltma durumu ile karşı karşıya kalan bir PKK gerçeği..

- Koalisyon güçlerinin saldırıları olmasa kontrol altına tuttuğu açık yerleşim alanlarındaki tüm alanları IŞİD’e kaptıracak bir PKK gerçeği..

- Yıllardır hem alan hem de siyasi hakimiyeti altında bulunan Kobani’nin yüzde 80’ini IŞİD’e kaptıran ve yine koalisyon güçlerinin hava bombardımanı olmasa Kobani’yi IŞİD’e kaptıracak bir PKK gerçeği..

Tablo bu iken Kobani’deki tarihsel direnişi hala özgüç ve üçüncü bir yolla tarif edemeyecek olan bir PKK gerçeği zannedersem Cemil Bayık’ın açıklamaktan imtina ettiği yalın gerçek de bu olsa gerek.

Bir diğeri de çöken antiemperyalist teorinin faşizme karşı birleşeceğinin ilan edilmesi. Zannedersem bu en kolaycı tarif olarak tarihe geçecektir. Bu düne kadar kendisi dışında her türlü düşünceyi, grubu, örgütü ve devleti acımasızca eleştirmenin bu gidişle tüm o yapıların faşizme karşı birleşik güçler formülüyle kabullenmenin dayanılmaz hafifliği olması gerek. Ya dünkü katı duruşunuz yanlıştı, ya da bugün esneklikte sınır tanımadığınız tutumunuz... Çünkü bu iki tanım arasında 50 bin insanın ölmesi, milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilmesi var. Bu bir özeleştiriyi haketmiyor mu?

Öyle anlaşılıyor ki alan ve mevzi kaybıyla yoğun kitleler üzerinde oluşan sorgulama inancını boşa çıkarma adına barış süreci üzerinden bunları temize çıkarma durumuyla karşı karşıyayız. Bu da artık kabul edilebilecek bir durum değildir.

Bulunduğu açık alanlardaki hakimiyetini hem siyaseti, hem mobilize kabiliyetini kaybetmiş, sadece Türkiye’de bu anlamda varlığını hala sürdürebilmenin imkan ve kabiliyetini barışa değil de düşmanlaştırmaya ayırması PKK açısından hiç de kaldırabileceği bir durum değil.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS