Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Ortadoğu ve iğne deliğinden fili geçirme

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Son 1 haftadır Ortadoğu’nun tam göbeğinde farklı inançların etnik yapıların, mezheplerin büyük bir enerji hazinesi üzerinden yaşadığı, son yüzyıldaysa hep acıların, darbelerin, kan ve gözyaşının eksik olmadığı bir bölgede sol terminolojinin hayal ettiği ‘ve atlarıyla geldiler; Kızıl bayraklarıyla..’ düşüncesinin tam tersine cipleriyle gelen, arkasında çok derinlikli bir stratejik akıl olan ve kin nefret ve ölümden başka bir şeyden anlamayan, daha evvel adını sık sık duyduğumuz ama duymak istemediğimiz, TV’lerde, sosyal medyada gördüğümüz ama görmek istemediğimiz genetiğiyle oynanmış vampirleştirilmiş karınca ordusunun diğer bir adı olan IŞİD’le karşılaştık ve derin bir hayal kırıklığıyla yüzleştik.

Nasıl olur da sadece bir mezhebe karşı ölümcül şekillendirmeye odaklanmış bir örgüt, bir ülkenin ikinci büyük vilayeti ama aslında Ortadoğu’nun en kıymetli incisi Musul’u elini kolunu sallayarak ele geçirebiliyor? Kürdistan sınırlarına dayanabiliyor? Masalların güzel şehri olan ama bugün bir mezheple anılan Bağdat'a yol alabiliyor?

Bu anlattıklarım aslında fotoğrafın sadece bir karesi.

Eğer biz fotoğrafı bu tek kare üzerinden yorumlama ve analiz yapacaksak büyük bir yanılgı içerisinde olacağız.

1- Arap baharının Bahreyn’de Suudiler tarafından kırılmasından sonra Libya elçisinin öldürülmesiyle artık bir karşı devrim dalgasına dönüşmesi sonucu zincirleme olarak soğuk savaşın "komünizm eşittir terörizm" argümanını "İslam eşittir terörizm" argümanına bıraktı. Bu da şu anlama geliyordu: Dünyanı efendileri İslam’ı terörizmle aynı tutmak adına on yıllarca edinmiş oldukları tüm kirli tecrübelerini imkan ve becerilerini hayata geçirecekler…

2- Bu coğrafyada dostluğun ve düşmanlığın ömrünün bazen saatlere indiği her dostun aslında düşman, her düşmanın da aslında dosta dönüşebileceği bir durumun varlığı bugün yaşadıklarımızın diğer bir cephesi ..

3- Soğuk savaşla hesaplaşmanın yarım kalması Ortadoğu coğrafyasında kurumların diktatör, inanç, mezhep ve ideolojik aygıtlarının elinde olmasının yaratmış olduğu derin bataklık bugünün zaten habercisiydi.

4- Özel olarak da Irak’ta on yıllarca nüfusun düşük bir ölçeğine sahip olmasına rağmen büyük çoğunluğu Şii olan bu topraklarda Sünnilerin Şiilere hayat hakkı tanımaması gerek Saddam döneminin inanılmaz zulüm ve katliamları, gerek İran-Irak savaşının yarattığı travma ve en ölümcül darbe olan 2003 ABD işgalinin tüm dokuları tahrip etmesi sonucu Şii’lerin yönetim becerisi ve ateşin içerisine zulmün, işkencenin ölümün içerisinden geldiklerinden ötürü Sünnilere yönelik bir kıyıma geçmeleri sonucu Büyük Sünni öfkesinin on yıllardır yönettikleri ülkelerde artık düşman görülmelerinin yaratmış olduğu büyük eziklik, gurur kırıcı psikoloji, IŞİD’in ve onun gibi örgütlerin arayıp da bulamadığı bir ortamı oluşturmuştur.

Tabiki Işid’in bu seviyeye gelmesinin bu bölgede bölgesel denklemlerin karmakarışık durumunda kendisine yer bulabilmesi hiç de sürpriz olmalıştır. Bir yandan Esad’ın Yüzyılın en kanlı diktatörüne dönüşmesi, acımasız savaş ortamı da gözümüzün önündeyken, "Hiçbir ahlak tanımadan karşınızdakini yok etmeye çalışırsanız, karşınızda da hiçbir ahlak tanımayan örgütler bulursunuz." sonucunu görmemiz fotoğrafın daha doğru bir tercümesi olacaktır diye düşünüyorum. 

Bu bölümde sadece genel bir değerlendirmeyle yetinelim.

Sonraki yazımda Ortadoğu labirentinin bir fotoğrafını çekebileceğimizi umuyorum.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS