Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Ortadoğu’nun yeni dengeleri; İran ve Kürtler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Son bir aydır ABD’nin İran’la teması ve görüşmeleri ve İngiltere’nin bunu kalıcılaştırmasıyla beraber bölgemizde Arap Baharıyla başlayan Ortadoğu denge ve güç ilişkileri tümüyle yerini çok hızlı ve anlamakta zorlanadığımız yeni ilişkilere, ittifaklara, arayışlara bırakmakta…

Arap Baharıyla beraber biraz umutlanan ama Bahreyn’de Şii ayaklanmasının kanla bastırılmasından sonra esas tehlikenin kendisi olduğuna inanan, 2003’ten beri de bölgede oyun bozma kabiliyetini yüksek tutan İran’ın Suriye’yi bir Ortadoğu savaşının merkezi haline getirmesinden, bugün ise bu kabiliyetini oyun kurucu düzeyine taşıdığına hep beraber şahit oluyoruz.

İran bu oyun kurma pozisyonunda ilk büyük hamlesini Irak’ın tekrar Türkiye ile yakınlaşmasında gösterdi. Bunun yansıması olarak Türkiye ile ilişkilerini geliştirme ve artık Suriye’de yaşananların kendisine yönelik bir tehlike olmaktan çıkmasına olan inancını da pekiştirerek Cenevre-2 ‘nin toplanmasındaki rolünü de artırdı.

Artık Suriye’de oluşabilecek herhangi bir güç dengesinin kendi aleyhine olmayacağının garantisi ile klasik İran devlet politikasını uygulamaya sokmuş, kendisi açısından ana tehlike olarak gördüğü Kürt yapılanmalarına karşı yeni bir stratejiyi de hayata geçirmeye çalışmıştır.

Bunun en bariz örneği Kürt idamlarını hızlandırması, PJAK’la olan ateşkesi hiçe sayması, yıllardır daha değişik bir ifade ile tarihsel ittifak içerisinde olduğu Talabani liderliğindeki KYB yerine GORAN hareketine yönelmesi, Suriye’de de PYD’yi Suriye bütünlüğü içerisinde hareket etmesi konusunda baskıya tabi tutması ve en açığı da düne kadar Türkiye ile varolan adı konulmamış çatışmayı PKK üzerinden yürütmeyi askıya alması ve bunu açık bir stratejiye dönüştürmesi önümüzdeki günlerin Kürtler açısından İran’la ilgili gerginliğin sürekli gündemde olması sürpriz olmayacaktır.

Aynı şekilde İran’ın bu hamlesi ABD ile tarihsel ittifakı olan Suudi Arabistan’ı Suriye’de yeni pozisyon arayışlarına itmiş (ki en ilginci ABD düşmanlığı ile ünlü El Kaide’nin ABD’nin en iyi dostu olan Suudi Arabistan’a yönelik herhangi bir eylemde bulunmaması) tam tersi El Kaide’nin İşşid’i Suriye’de feshetmesi Suudi Arabistan’ın yeni manevra kabiliyetinin ne kadar geniş olduğunun da bir göstergesi olarak görülmektedir.

Tüm bunlardan çıkardığımız sonuç Türkiye’nin Kürtlerin ve bölgenin yeni dengelerinde aldıkları ve alacakları roller kesinlikle ama kesinlikle dünkü gibi olmayacaktır. İran’ın yeni rolü dün Kürtleri çatışma alanında tutarken bugün ise Kürtleri Türkiye ile daha fazla yakınlaşmaya itecektir. Eğer günübirlik siyaset aklıyla değerlendirmekten vazgeçecek olursak bunun böyle gerçekleşeceğini öngörmek için kahin olmaya gerek yoktur.

Nitekim İran derin devletinin kimi aktörleri Kandil üzerinden başka girişimlerde bulunmayı hızlandırırken Rojava’da en sakin ve çatışmanın hiç yaşanmadığı Kobani’de sivil saldırıların gerçekleşmesinden de yeni şekillenmeden de tedirginlik, kaygı ve endişe duyanların hamlesi olarak okumakta fayda olacağını düşünüyorum.

Ve bundan ötürü de barış ve çözüm sürecinin geçen ayki aykırı tanımlamaları “Süreç bitti bitecek” açıklamalarının yarın açısından bir anlam ifade etmediğini bugün itibarıyla göreceğimiz açıktır.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS