Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Önceden hazırlanmış bir operasyon!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Önceden psikolojik ve siyasal algısı oluşturulmuş uluslararası boyutu da olan bir operasyon hayata geçirildi.Yani hakikaten mesele bir ağaç meselesi değildir!

Bir haftadır Türkiye’nin gündemini sarsan Gezi Parkı olayı ile ilgili görünenin bir Gezi Parkı olayı olmadığı bunun bir bölgesel savaşın yeniden dizaynı buna uluslar arası güç merkezlerin de büyük katkı verdiği sadece öne alınmış başlangıç itibariyle bir meşruiyeti olan bir eylem olarak değerlendirmek daha olur kanaatindeyim. Müsaade ederseniz evvela ülkemizden bir iki hikâye ile başlamak istiyorum. Sonradan bunun nasıl uluslar arası bir operasyon olduğunu göreceğiz. Şu anda TV’lerde uluslar arası iletişim kanallarında ortada görülen lanse edilen görüntü bunun bir halk hareketi olduğu şeklinde.. Evet, doğrudur bu bir halk hareketidir. Bütün dünyada sosyal olaylar, ayaklanmalar, devrimler, karşı devrimler halk hareketiyle olur ve içinde halk olur. Sorun bunun nasıl sonuçlanacağı nasıl sonuçlandırılmak istendiği ve sonucun ne olacağı ile ilgilidir.

Biz sokaktayken birileri darbe planladı ve yaptı

Böyle baktığımız zaman 1978-80 arası Türkiyesinde bugünün yüzlerce katı ki o zaman twitter ve facebook vs de yoktu halkın içinde olduğu gösteriler, kurtarılmış bölgeler ama hergün hergün yürüyüşler, geceli gündüzlü silahlı çatışmalar, ölümler… Bunu yapanlar kimdi biliyor musunuz? 1978-80 arası halk.Bugün TV’lerde ve gazetelere baktığımızda gencecik kızlar, fidan gibi delikanlılar, yaşlı teyzeler,dedeler, köpeği ile yürüyüşe katılanlar, sevgilisiyle kol kola eyleme gidenler beş vakit namaz kılanlar, yaşamı boyunca camiye adım atmayanlar, torununu kucağına alıp yürüyenler Kürdü,Lazı, Çerkezi Alevisi Sunnisi yani bugün gördüğümüz herkes ama herkes.. Biliyor musunuz? Aradan 20 yıl geçtikten sonra şunu öğrendik meğer bu halk haklı nedenlerle yürüyorken ve birileri ortalığı yakıp yıkarken daha büyük birileri de bunun böyle olmasını istemiş. Meğerse biz sokaklardayken birileri daha fazla sokağı teşvik ederek darbe yapmak niyetindeymiş. Ve tarihin en acı darbesini biz sokaktayken birileri planladı ve bunu başardı.

Dünya’dan acı örnekler;

İlginçtir Şili’de Salvador Allende’yi yani seçimle iş başına gelmiş bir hükümeti devirmenin ateşini Şili’li kamyoncular ateşledi. O kamyoncular haklıydılar ama eylemlerinin 10 yıllardır Pinoşe diktatörlüğünü getireceğinin farkında değillerdi. Biliyorsunuz Pinoşe iktidara geldiğinde Şili’de bugün Taksim’de gördüğümüz gibi cıvıl cıvıl insanlar, genci yaşlısı, komünizmden kurtulmayı sevinenler günlerce mahallerinde, bölgelerinde bunu kutladılar. Yine ilginçtir Belgrat yönetimi Saraybosna’ya saldırırken Belgrat’da o dünyanın en güzel kızları, erkekleri havai fişeklerle kutlama yapıyorlardı. Ama onlar bilmiyordu ki tarihin en büyük zulmü o gün yaşanıyordu.

İtalyan başbakanı Aldo Mora tarihin seyrini değiştirmek soğuk savaşı bitirmek için komünistlerle koolisyon yapma kararı almıştı. Bu karar dünyanın seyrini değiştirecek bir karardı ama ne yazık ki solun eliyle ölüdürüldü ve soğuk savaş kat be kat azgınlaştı.

Bu Pazar NTV’de Hitler belgeselini izledik örneğin. Milyonlarca Alman, kızlı,erkekli,yaşlısı, genç,çocuk cıvıl cıvıl Hitleri kutluyorlardı.Sevinçlerini günlerce meydanlarda sürdürdüler.Ama bilmiyorlardı ki bu sevinç 53 Milyon insanın ölümüyle sonuçlanacaktı.

Bugün Şam sokaklarında ve meydanlarında binlerce insan Esad yanlısı gösteriler yapmakta ama aynı dakikalarda Esad füzeleri kendi şehirlerini yerle bir etmekteydi..

Yani demek istediğim romantizmle, her dakika beynimize işleyen bu psikolojik hareketin farklı farklı renklerin bize yansıtılması bunun doğru olmadığını acı tecrübelerle öğrenmiş bulunmaktayız.

Önceden psikolojik ve siyasal algısı oluşturulmuş bir operasyon;

Evet, doğrudur. Hiçbir sosyal olay tek yönlü başlamamıştır. İktidarın 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adını vermesi, geniş alkol düzenlemeleri, Gezi Parkında polis vahşeti vs bu operasyonun gerçekleştirme şansını arttırmıştır. Peki, operasyon nedir? 2010 Anayasa oylamasından sonra ısrarla Tayyip Erdoğan’ın diktatörleşeceği propagandası kazınmaya çalışıldı. Ve 100 yıllık bölücü ve dindar korkusu solun dindarlara yönelik Kemalist laik kesimin de hem dindarlara hem Kürtlere yönelik karşıtlığını birleştirmesi bunun sürekli canlı halde tutulması iktidarın Kürt meselesinde attığı tarihi adım dünyanın rahatsızlığını göze alarak gerek Kürt yönetimiyle sıkı işbirliğine girmesi PKK’nın Barzani yönetimiyle ilişkilerin birliğe dönüşmesi, Esad’ın muhaliflerin ayaklanmasıyla devrilme olanağının zayıflaması, Hizbullah’ın Halep’e kadar gelmesi bunun Ortadoğu’da mezhep çatışmalarını yoğunlaştırması Türkiye’nin Esadsız bir çözümde diretmesi kısacası tüm bunların toplamı bugün karşılaştığımız mobilize güçlerin aynı anda harekete geçmesinin bir nedenidir.

İslamcıların Esad’tan farkı yoktur mesajı;

1- Boston’daki saldırı kendiliğinden bir saldırı değildir.Bu ABD kamuoyuna İslamcıların Esad’tan farkı olmadığının gösterilmesi için yapılan bir saldırı idi.

2- İngiltere’de askerin kafasını keserek canlı canlı dünyaya gösterilmesinin ardında aslında İngiliz kamuoyuna İslamcıların Esad’tan farkı olmadığının gösterilmesi içindi.

3- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Avrupa’da tepki duyacağını bile bile Esad ile Erdoğan’ın farkı yoktur demesi de bir kamuoyu çalışmasıdır.

4- Suriye’deki Nusra’nın vahşi eylemleri bunları sürekli pekiştiren bir durumun ifadesidir. Yani zihinlerde şu oluşturuldu;

İslamcıların Esad’tan farkı yoktur.Bu tepki karşısında Erdoğan’da Esad’tan farklı tavır sergilemez.Bunun için önce Reyhanlı denendi.Beklenen daha büyük bir şiddet eylemiydi.Ama bu Sırrı Süreyya Önder şahsında meşruiyet kazanan bir eylem bunu öne aldı.Onun içindir ki ilk iki gün hem ulusal hem de uluslar arası ilişkiler bunun hesabını yapamadılar.2.günden sonra bu uluslar arası bir mobilize harekete dönüştü.Irak’ta Maliki’nin diktatörlüğüne ses çıkarmayanlar dünyanın her tarafında nedense Erdoğan’ın diktatörlüğünü konuşmaya başladılar.İktidarın kendi gücüne güvenerekten ve son 10 yıldır halktan aldığı büyük destekle yanına da Ortadoğu’nun en mobil gücü olan Kürtleri de alarak bölgesel oyun kurucusu olması hem kimi ulusal güçler hem de uluslar arası güçler açısından oyun bozucu bir Türkiye olarak algılanıp önceden psikolojik ve siyasal algısı oluşturulmuş bir operasyon hayata geçirildi.Yani hakikaten mesele bir ağaç meselesi değildir!
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS