Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Ölümcül saldırılar ve geldiğimiz nokta...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Bugün ülkemizde;
 
Yaşananları,
Kavgayı,
Çatışmayı,

Bu kavga ve çatışma üzerinden şekillenen;
Arayışları,
Mevzileri,
Kavganın boyutunu,
Kavganın hedeflerini,
Kavganın nasıl olur da bir darbe sürecine doğru evrildiğini...
 
Bu kavgada kullanılan;
Enstrümanların boyutunu,
Darbe sürecine dönüşen bu kavgayı bitirmek,
 
Yani darbe sürecini boşa çıkarmak için;
Şekillenen  mevzileri,
Atılan adımları,
 
Bu adımlar üzerinde oluşturulan ve oluşturulmaya çalışılan;
Yeni ittifakları,
Bu darbe sürecinin ciddiyeti,
Bu ciddiyetin ülkede yaratmış olduğu tahribatı
 
İyi anlamak,
Yorumlamak ve ifade etmek için,
Bunun nereden kaynaklandığı bilmek...
 
Genel saldırı mı? Yoksa genel saldırının özel bir parçası mı olduğunu bilmek için, elimizde o kadar çok veri olmasına rağmen,
Biz sadece bize göstermek istenilen ya da eski alışkanlıklarımızla, gördüklerimizi yorumlamaya ve onlardan sonuç çıkarmaya çalışıyoruz.
 
Aslında ne oluyor? Ne oldu? Sorusuna yönelmezsek buradan cevaplar aramazsak, bu darbe girişimini anlayabilmek ve onu boşa çıkarabilmek mümkün değildir.
 
1-Yaşadığımız eski Dünya'nın ölümcül saldırılarının tüm bileşenlerini kullanarak, geçmişteki deneyim, tecrübe ve ilişkilerini harekete geçirerek, Yeni Dünya'nın zaaflarından ve Yeni Dünya'nın değişimi yaratırken, doğası gereği oluşturduğu tahribatlardan yararlanarak yapmış olduğu genel bir saldırı tanımı ve fotoğrafın bütünüdür.
 
2- Yeni Dünya, mağdurlardan, ezilmişlerden, itilmişlerden, ötekileştirmelerden oluştuğundan... Sistem içerisinde kendisini ifade edecek kurumlara ve savunma zırhına sahip olmadığından Eski Dünya'nın saldırıları karşısında ciddi yaralar aldığı ve yaşadığı bir fotoğraftır.
 
3- Dünya'ya yeni umut olan Soğuk Savaş'ı Ortadoğu'ya sabitlemeye hedefleyen Arap Baharı'nın bir cehenneme dönüşmesinin, zamanlamasının özenle yaratıldığı, bu zamanlamayla beraber, Uluslararası saldırıların hız kazandığı bir fotoğraf.
 
4- Saldırının en ölümcülü, Obama'yı siyaseten hareketsiz bırakan Fed kararı ve Sağlık programını felç eden Obama'yı içerde tutan hamlelerden sonra Arap Baharı'nın kurumsallaşmasına referans olacak iki stratejik ülke Mısır ve Türkiye'ye eş zamanlı saldırının Mısır'da başarıya ulaşması, Türkiye'yi de Ortadoğu'da izole etmenin sonuçlanmasının fotoğrafı.
 
5- Arap Baharı'nın yaşandığı bütün ülkelere eş zamanlı saldırıların peş peşe yani Libya, Tunus, Yemen, Suriye ve özellikle de Türkiye'deki Barış Süreci'nin boşa çıkarma adına PYD'ye El-Kaide ve Mısır üzerinden saldırılarla ortaya koyulan fotoğraf.
 
6- Saldırıları boşa çıkarma ve tüm Orta Doğu'ya yayılmasını engelleme adına Obama yönetiminin İran ile girişmiş olduğu iş birliği hamlesinin yaratmış olduğu yeni cephede Türkiye'nin bu cephenin kalıcı ve sürükleyici mevzisinin tahrip edilmesi adına Türkiye'nin bütün stratejik noktalarına saldırının yapıldığı 17 Aralık ve devam eden operasyonlar zinciri...
 
Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman, başını Neoconların çektiği;

Eski Dünya'nın aktörleri, 
Yeni Dünya'dan zarar görmüş, Yeni Dünya'nın değişimine ayak uyduramamış ya da yeni Dünya değişiminin eski yöntemlerle sahiplenmek isteyen tüm aktörlerinin,

Her kimlikten her düşünceden,
Her inançtan bileşenlerinin revaçta olan bir beyinle, 

Hiç yanına gelemeyeceklerin yan yana gelmesi sonucu başlattığı,
Bu saldırıları boşa çıkarma adına,
Devlet, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, yeni tehdit belirlemesi yaparak...

Yani 1997'den sonra ilk defa böyle bir tanımlama ile kendisini yeniden düzenlemeye götürüp,
Hem stratejik mevzileri yenileme,
Hem de Ortadoğu'da yeni şekillenen ittifaka kalıcı katkı sunma,

Ortadoğu savaşını bitirmeye götürecek olan Cenevre 2'de güçlü bir pozisyonla katılmayı önünü almış bulunmaktadır.

Bundan ötürüdür ki, önümüzdeki günlerde uluslararası alanda El-Kaide'ye yönelik top yekün bir savaşın Türkiye'yi de bununla ilişkilendirmek isteyen bu ölümcül saldırıyı boşa çıkarmak ve bunun ana sigortası olan Barış sürecini gözbebeğimiz gibi korumak, herkesin hayati bir görevidir. 
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS