Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Öcalan PKK Liderlerini anlatıyor

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Son günlerde PKK üzerinde yapılan değerlendirmeler yazılan yazılar ve yeni kongredeyönetimi üstlenen PKK yöneticileriyle ilgili PKK lideri Öcalan’ın 1999’da kendilerini tek tek tarif etmesini bugün açısından ve PKK yöneticilerini tanımak adına önemsiyorum

Cemil Bayık: Askeri ve pratik alanda zayıftır.Bana bağlıdır. Birey olarak çok öne çıkarsa genelde perspektif verebilir dar bir sahada pratikleşmesi zayıftır. Genelde cephe gerisinde kalır. Eğitimlerde yararlı olur. Savaş içerisine girmez.92’de bir mağarada 17 kadroyu yaralı oldukları ve ele geçmemeleri içn karargahta da 13 kadroyu ise disiplini sağlamak için öldürmüştür. Bu yüzden yoğun yoğun eleştirileri alıyor.

Murat Karayılan:
Suruç Gedikli köyündendir. Eski kaçakçıdır. Becerisi huduttaki mayınları sökmedir. Çok cesurdur. Başlangıçta grupların sınırdan geçirilmesi ile halkla ilişkileri iyidir. Son dönemde değerlendirmeleri güçlendi. Olgundur. Köylü özelliklere hakimdir. Son Botan’daki operasyonlarda 1998’deki savaş tarzı çok sayıda kadronun yitirilmesine neden oldu. Derin bir askeri anlayışı yoktur. Saygınlığı var. Kayıplardan ders çıkarır. Dürüsttür. Yakalanmamdan yıkılmazsa patlama yapabilir.

Duran Kalkan:
Pratik alanda güçsüz, eğitim ve ideolojik söylemde güçlüdür. Yaşam gücü ve eğitimlerde çok başarılıdır.

Ali Haydar Kaytan:
İdeolojik yanı ve yorum kabiliyeti çok güçlüdür. Örgütlemede oldukça dağınıktır. Kararlıdır. Cesareti vardır. Korku nedir bilmez. Her an ölüme yatabilir. Pratiksel bir usta olarak toparlanma sağlayamaz. Cemil Bayık’a yakındır.

Şahin Abdi: 
Güneylidir. Örgütün genel temsilcisidir.

Mustafa Karasu: Uzun süre cezaevinde kalmış sorumluluklar almıştır. Kırsala çıktığında iradesiz bir görünüm çizdi. 12 yıldır pratiğini geliştirdiğini gördüm. Bundan sonra daha pratik katkıları olur. Dürüst ve bağlıdır. Pratiğini geliştirirse ileride iyi seviyeye gelebilir. Mehmet Şener'in üzerinden yükselmiştir.

Benden sonra Cemil Bayık’ın lider olabileceği konusunda spekülasyonlar yapılıyor. PKK’den kim koparsa kopsun tek başına gider. Arkasından kimse gitmez. Ben son 2 yıldır örgütle Türkiye arasında ilişki işledim. Örgütte şuanda bu zihniyet bulunmaktadır."

PKK lideri Öcalan Türkiye’nin demokratikleşmesi Kürt meselesinin barışçıl yöntemlerle çözülmesi Kürtlerin demokratik hak ve özgürlüklerin sağlanması konusunda kendisine yönelik suçlanmaya kadar varan bu görüşlerine karşı çıkanlara şöyle cevap veriyor. “Ben bir hücrede olduğum için bunları savunmuyorum. Mart 1993’te ve 28 Ağustos 1998’de artık sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inandığımı İmralı’dan evvel dile getirdim.”

Ve en son Newroz 2013 itibarıyla bu düşünce finale taşınmıştır. Ama ne yazık ki Öcalan’ın son 20 yıldır PKK’yi değiştirme ve dönüştürme (ki kendi ifadesidir bu) süreci PKK’de sözlü anlamda karşılık bulmasına rağmen pratik olarak içselleştirilmemiştir. Devletin de 100 yıllık korku duvarı ve kendine muhalifim diyenlerin de devletin en zayıf tarafı olan Kürt meselesini sürekli bir çatışma ve olumsuzlaşma olarka görmesinden ötürü bugün de hala barış sürecinin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğinin tartışmalarını yaşamaktayız.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS