Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Öcalan’ın kaleminden PKK’nin dönüşümü

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Özellikle son birkaç gündür PKK’nin en etkili isimlerinden Mustafa Karasu’nun “Devlet kurmaktan vazgeçtik” çıkışı ve neden vazgeçtiklerini siyasi ve sosyolojik nedenlerle açıklaması sanki PKK bu kararı bugün vermiş gibi lanse edilmeye çalışıldı. Esasen bunun böyle olmadığını PKK’yi, Kürt meselesini yakından takip eden, az buçuk kendi ülkesinden haberdar olan herkes bilir ama biz bu algıyı oluşturmak isteyenlerin de görmeleri için PKK’nin devlet kurma tezinden 1993’te vazgeçtiğini, 1998 itibarıyla da PKK lideri Öcalan’ın bağımsız devlet değil de Kürtlerin kimliklerini, dillerini ve siyasal haklarını özgürce yaşayacağı bir birlikteliği savunduğunu anlatan belgelerle konuşalım.

Aşağıda okuyacaklarınız Abdullah Öcalan’ın kendi kaleminden PKK’nin değişim, dönüşümü ve mücadele biçimini kısa ve öz olarak ifade eden bir kesittir. Öcalan bu yazısına “Demokratik Çözüm sürecinde bir dönemeç” adını veriyor. 81 sayfadan oluşan bu yazı 99 yılında Ankara 2 nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi savunmasından alıntılanmıştı. Dosya No’su 99/21 Buyrun kendi kaleminden PKK’nin değişim ve dönüşüm serüvenini okuyalım.

Temel çalışmam PKK’nın 70’ler dünyasından kalma program ve propaganda tarzını 90’lı yıllardan itibaren değiştirmeye ve aşmaya ilişkin çabalarımdır. Meşru savunma durumu dışında kabul etmediğim şiddeti, Devlete ulaşılması halinde gerçekten bırakmak, her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyordu. Bunda imkan ve olanak azlığından ziyade anlamsızlığı kadar amaca demokratik siyasetle varılabileceği kanısı temel rol oynuyordu.

Şiddet süreci hem çok acılı ve çok kayıplı.. Hem de pek anlamı olmayan bir tekrarlama olarak her iki tarafta kontrol dışına taşıp çeteleşme biçimine kayıp ağır tahribatlara yol açıyor.

Bunu fark etmek ve çok yoğun bir çaba harcamakla beraber ancak 1996’lardan itibaren tekrar devletten gelen dolaylı mesajlarla kontrol altına almaya ateşkesler biçiminde demokratik siyasi sürece hazırlık yapmaya çalıştım. Tam istenilen düzeyde olmasa da süreci daha kontrollü olarak demokratik çözüme yatkın hale getirdiğimi belirtmeliyim. Operasyonlarda sınırlama ve ateşkese bile ciddiyetle yaklaşıldığı Kürt toplumu tarihin en büyük demokratik gösterilerini yaptığı bir dönemde yapılması gereken aslında çatışmalara karşılıklı, tümüyle son vermek, anlatmaya çalıştığımız sınırlı da olsa yolu açılan demokratik çözüm üzerinde yoğunlaşmaktı. Ama faili meçhuller, köy boşaltmalar çeteleşmelerin en yoğun yaşandığı süreçti. Yaşanmaması gereken bu süreç kaybedilmiş bir süreçtir. Hem Türkiye hem PKK için 95-96’larda MGK’da seslendirilen ve ordunun yeni yaklaşım içinde olduğuna inandığım ve bize kadar da dolaylı yoldan ulaştırılan konsept devletin yaşadığı değişimi PKK’nin de göz önüne getirmesi ve kendisinden beklenen değişime yanıt vermesiydi. Bunu PKK’den istediği gelişme giderek silahlı çatışmaya son vermek kadar ayrılıkçılık anlamına gelen programını da gözden geçirmek ve demokratikleşmeyle Kürt sorununa yavaş yavaş çözüm bulmak, açılan ve giderek açılacak yolda böyle yürümekti. Bu konsept ve perspektifi olumlu bulmanın bir önemli nedeni de pratik geçerliliğiydi.

Devleti yıkmanın bile fayda sağlayamayacağı ayrılıkçılığın yaratıldığı en iyisinin devletin demokrasisini geliştirme gibi bir sonuca ulaşmam da doğru bir kaynaktan çıktığına, gün gün kendisine kanal açtığına tanık olduğum bu mesajlardan güç aldığımı da belirtmeliyim.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS