Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Niyetler ve gerçekler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Seçim sürecinin son 1 ayına girerken her zaman olduğu gibi Niyetler, Algılar ve hatta Kirli operasyonlar demekten de imtina etmeyeceğim müthiş bir psikolojik taarruz içerisinde neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunu yer bir edecek bir çalışma gözlemliyorum. Gerçeklere doğru bakarken ister istemez bu kadar hengame içerisinde bu kadar yalan bu kadar dolan içerisinde yine bir şeyleri söyleme ya da yazma konusunda geri tutamıyorum kendimi.

Hakikaten yazılan-çizilenler gibi inanılmaz derecede bir koalisyonlar dönemine dönüş isteği ya da iktidarın büyük oy düşüşüne neden olabilecek bir durum varmış algısı pompalanıyor. HDP'nin şimdiye kadar aşamadığı baraj problemini çok rahat aşacağı bir durum pompalanıyor! Bu konuyu tüm çıplaklığıyla irdelemek zamanı geldiğine inanıyorum. Ne oldu da son 1 yılda bu kadar oy kayması yaşandı? Şimdiye kadar hiç denenmemiş operasyonların taarruzuna uğrayan hem içeride hem dışarıda komplike, psikolojik ve eylemsel saldırılarla 2 hayati seçimi başarıyla atlatan mevcut iktidar ne oldu da kaybetti size göre?

Rakiplerinin topyekün fiili işbirliklerine rağmen 2 seçimde de iktidarın gücüne güç katması rüştünü ispat etmesi değil midir?

Ama şu unutuldu; Hani Ak Parti bu 2 seçimde de kaybediyordu? Hani oy oranı yüzde 28'lerdeydi, Hani Erdoğan Cumhurbaşkanlığını kaybediyordu? Büyük bir toplumsal karşıtlık olduğu yönündeki algıyı sorgulamadık ve unuttuk. Halbuki o gün bu soruyu sormuş olsaydık siz bu kadar büyük bir algı ile aynı suratlar ve aynı odaklar olarak bugün aynı iddialarla var olablecek miydiniz? Ellerindeki algı kabiliyetini unutmamızı sağlayacak kadar güçlü tutan bu kesimler bugün de aynı şeyi yapıyorlar.

Gelelim ikincisine; çok daha vahim, çok daha yoğun, gergin kutuplaştırıcı çatışmacı bir dönem, yani 17-25 Aralık süreci yolsuzluk sosu ile bezenmiş, sorgulama damarını canlandıran bu operasyonu bile başarıyla atlattı. Ne oldu da bu ülkede yüzde 10 gibi bir oy düşüşünü yani 5 milyon insanın kopup başka partilere kaydığını iddia edebiliyorsunuz. Ne oldu da bu insanları bu kadar yoğun insanı döndürmüş olsun?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de öyle 15'e yakınn siyasal organizasyon, içinde cemaati, partileri olan ülkenin onurunu da zedeleyebilecek şekilde birleştiler... Ne oldu? Komple ve komplike bir güç karşısında Ak Parti'nin lideri Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Şimdi o kadar güç bölünmemiş halde savaştı ev kazanamadı bugün bölünmüş olmalarına rağmen koalisyon algısı pompalanıyor. 15 unsur birleşip geçemediğiniz bir yapıyı siz 15 parça ayrı ayrı çalışırken nasıl geçeceksiniz?

Sizin isteğiniz, arzunuz böyle birşeyi öngörebilir. Aklınız zekanız buna izin verebilir. Ama müsade edin de bizim aklımız zekamız buna yatmasın. Çünkü koalisyon olabilmesi için Ak Parti'nin 10 puan düşmesi lazım. Bunu hesapladığınızda 5 imlyon insan olması lazım. Bu ülkede ne oldu da 5 milyon insan Ak Parti'den nefret edip başka bir yerlere gitti? 17-25 Aralıkta oluşturduğunua algıdan daha büyük ne oldu da bunu umuyorsunuz?

Olabilir iktidar oy kaybedebilir, siyasi tarihten de silinebilir. 99'da Öcalan'ın varlığı ile, 2001'deki ekonomik kriz gibi konular olursa olabilir. Ama bu ülkede böyle bir şey yaşanmadı. O zaman niyetleriniz dışında hangi temel üzerinde bize bunu dayatıyorsunuz.

Siz bize bizim yalanlarımızı severek hayata geçirin diyorsunuz..

Biz 18 Yaşımızı doldurmuşuz...
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS