Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Mide bulandıran ruh hali!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
İçerisinden geçtiğimiz süreçte PKK'nin olaylara tepkisini anlamak ve 'Neden böyle davranıyor?" sorusuna tutarlı bir yanıt bulmak zor.

PKK tarihine baktığımda varlık nedenini devletin iflah olmaz yanlışlarına ve coğrafyamızda bitmek tükenmek bilmeyen konjonktürel avantajlarına borçlu olduğunu görüyorum. Bu iki durumu bir yaşam biçimine dönüştürmüş ve iradesi dışında gelişen ama ona sürekli kazandıran bu durumu saplantı haline getirmiş bir PKK ile karşı karşıyayız. Bilinenin aksine pkk devlet zülmünün doruğunu yaşadığı bir dönemde değil tam tersi darbecilerin darbeyi olgunlaştırmak için örgütlere öldürme özgürlüğü sağladığı 1977,1978 ve1979 yıllarında kendisi dışındaki tüm siyasi yapılara ve feodal kesimlere saldırdığı dönemlerde ortaya çıkmış, kimlik bulmuştur.

Ortadoğunun haklının değil güçlünün kazandığı temel sosyolojisi ile yola çıkan PKK bu düşüncesinden hiç bir zaman vazgeçmemiştir. Haklı olmak için siyaset gerekirken asla siyasi refleksini canlı tutmamış, tam aksine köreltmiş ve askeri varlıkla kendine süreklilik aramıştır. Askeri varlık olup sürekli düşman üreterek sorgulanmaktan muaf kalmayı en iyi uygulayan örgüt PKK olmuştur.

Devletin Kürtleri inkar ve yok etme politikaları ile 1991 körfez savaşı, 2003 Irak işgali ve 2011 Esadın Rojava'yı boşaltma politikası PKK'de siyaset yapmayı emreden bir sosyoloji yaratmasına rağmen PKK bunu askeri kazanım olarak görme kolaycılığına kaçmıştır.

Dağ dışında yerleşik alanları savaşmadan ele geçiren PKK ideolojik formatı Leninist teze dayanan "örgüt varsa halk vardır. Örgüt yoksa halk ta yoktur"u "her şey örgütü yaşatmak için"e götürerek yaşananlara en faydacı yaklaşımı yaşam ilkesine dönüştürmüştür. Bundan ötürüdür ki Ortadoğunun en despot iki devletiyle yani İran ve Suriye'yle beraber hareket etmeyi o yüce örgütü koruma tezi ile hep izah etmiştir ve ilginçtir hiç bir zaman ne Ne İran ne Suriye ve ne de Irak'ı düşmanlaştırma stratejisinde Türkiye'nin yerini almamıştır. Yani İran sınırdışı ederken, Suriye vatandaş saymazken ve Sadadm Halepçe'de kimyasalla katlederken her zaman bir numaralı düşman Türkiye olmuştur! Tıpkı şimdi IŞİD saldırıları altındaki Kobani gibi Suriye toprağı ve İran denetiminde olmasına rağmen Bu ülkelere değil de Türkiye'ye sataşan bir çıkış gözlemlediğimiz gibi... Üstelik IŞİD'in varlığı bu bölgede yaptığı vahşetin en fazla İran ve Esad'a yarayacağı açıkken... 

İşin en acı tarafı 9 milyon insan yerinden yurdundan edilirken ve 17 bini çocuk 200 bin insan kimyasal silahlarla öldürülürken seyredenler hata alkışlayanların Kobani'de olanları Türkiye'ye maletmesi. Ve kendi seyirciliklerini Türkiye'ye maletmeleri...

İşte bu mide bulandıran ruh hali bu. Bize vicdan satmaya çalışmakta ve bunun üzerinden algılarla bizleri teslim almaya çalışmakta olan ruh hali..

Israrla "dün neden onbinlerce insanın gözlerrinizin önünde öldürülmesini seyrettiniz?" dememiz engeleniyor.

Bunu en çokda PKK yapmakta!..
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS