Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Kürt Siyasetinin Kemalizm Aşkı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Şuanda yoğun olarak tartışılan toplumun önemli kesimleri tarafından fazla ilgi bulmamasına rağmen Türkiye’nin demokratikleşmesi Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerinin sağlanması adına Kürt siyasetinin 2014 seçimlerinde batıda HDP adıyla seçime katılması ve bunu Kürt Türk ilişkilerinin dairesel birlikteliği olarak ifade etmesi zannedersem benim kadar hemen hemen toplumun büyük çoğunluğunu da tatmin etmemiştir. 

Bu birliktelik umut meydana getirmesi gerekirken derin kaygı ve endişeleri de beraberinde getirmiştir. Bunu açacak olursak, Kürtlerin Türkiye soluyla varolan tarihsel ilişkisi hiçbir zaman doğru bir zeminde yürümemiş ve doğru bir zemine oturmamıştır.
Türkiye Sol hareketi yaklaşık 100 yıldır ölü hücrelerinden arınamamış Türkiye sosyolojisini okuyamamış Türkiye’deki etnik dinsel mezhepsel ve sosyal yapıları, eskimiş dogmatik, yarını olmayan, sürekli kendini dünde bulan bir algıyla yaşatmaya çalıştığı için tarihi başlı başına yenilgiler, acılar, hüsranlar içinde binlerce yiğit evladını da feda ederekten toplumu ileriye taşıması gerekirken sürekli kendisiyle beraber toplumu da gericileştirmiş, bırakın yıkılmasını talep ettiği devleti veya uğrunda yıkmayı göze alarak mücadele ettiği devleti değiştirmek ve dönüştürmekten bile aciz kalmıştır.

Her hamlesi devleti daha fazla içine kapatmış daha değişik bir ifade ile devlet tarafından statükonun korunması adına solun zamansız, öngörüsüz ve toplumsal dokuya yabancı eylemleri yüzünden 10 yılda bir darbelerin yaşandığı bu darbeler karşısında derin bir suskunluk yiğit evlatlarını fedanın yaratmış olduğu büyük acıyı sürekli sömürme ve sadece örgütleri yaşatma, bu örgütlere adam kazandırma üzerine üretmiş olduğu stratejiler dışında hiçbir zaman ve hiçbir dönemde toplumun temel kazanımlarının öncüsü olamadı. Bu geçmişe sahip sol hareketine ve onun dünde kalan aslında bugün Türkiye’deki büyük çoğunluğun çok da değer biçmediği, kıymetlendirmediği liderliğine ortadoğunun en büyük siyasal hareketini teslim etmek ne kadar akılcı bir seçim diye düşünmek gerekmiyor mu? Bunu sorgulamak gerekmez mi?

Kürt siyaseti bağrında yüzlerce Türk solunu yönetebilecek kadrolara sahipken, imkan ve kabiliyetli yüzlerce Türk sol örgütünden daha yüksek iken neden kendisini onlara teslim eder?

Sakın kimse buna Türk-Kürt kardeşliği ya da Türkiyeleşmek adına yapılan bir iş demesin. Bunun öyle olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Türkiyeleşmek kendisini yönetme kabiliyeti sıfır olan hareketlere teslim etmek değildir.

Türkiyeleşmek Kürtlerin tüm hak ve özgürlüklerinin, özgürce yaşatıldığı bir Türkiye demektir.
Türkiyeleşmek Türkiye’de Kürt olarak var olmak demektir.
Türkiyeleşmek Türkiye’de Kürt olarak yönetmek demektir.

Bu böyle bilinmesine rağmen hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da hak ve özgürlükleri barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözmenin arayışları muhafazakar liberal ve demokrat hareketlerle beraber siyaset yapmaktan geçmeli diye düşünüyorum.

Kürt dindarını,
Kürt muhafazakarını
Kürt demokratını,
Kürt liberalini kucaklamak yerine Kamalizm’le bağını hiçbir zaman koparmamış, sadece Kürtleri değil

Türk yoksulunu,
Türk demokrat solunu,
Türk dindarını aşağılayan hor gören, küçümseyen Cihangir kuşatmasıyla siyaset yapmak kendini Cihangir kuşatmasına teslim etmek dönüp baktığımızda son 50 yıldaki o kuşatmanın Türkiye’ye ne kadar yabancı olduğunun görülmemesi bence körlükten öte Kürt siyaseti içerisindeki hala silinmemiş Kemalizm aşkından başka bir şey değildir.

Bu aşk gerçekçi bir aşk olsaydı Kürtler şimdi değil 100 yıl evvel özgür olurlardı.

Kürt siyaseti sadece aklını değil yüreğini de bu sahte aşka kapatmalıdır.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS