Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Kristal vazodaki yalan: Ekmeleddin İhsanoğlu

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Kültürlü, dil bilen ve siyasetten anlamayan bir Cumhurbaşkanı adayı...

Ne kadar tanıdık bir söz değil mi?

On yıllardır bize tarif edilen, kulaklarımıza fısıladanan, "Okuyun, kültürlü olun, dil öğrenin ama sakın ha siyasetle uğraşmayın" sözünün bir tezahürü... Öğrendiğimiz o kadar tecrübeden sonra kocaman bir yalan olduğunu ve bunu söyleyenlerin aslında tüm yoksullar, emekçiler, ezilenler, ötekileştirilenler için "Siz siyasetten anlamazsınız. Yapılacaksa siyaseti sadece biz yaparız" kibirinin yumuşatılmış bir durumu…

Şimdi karşımıza bu kriterlerle bir isim çıkarıldı:
Hayır öyle değil!

Aslında çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu ömrü boyunca siyaset yapmıştır. Ama onun yaptığı siyaset hiçbir zaman yoksulların ya da hak arayışının siyaseti olmamıştır. Hep güçlülerin yanında olmuş, güç odaklarını gözetmiş bu yönüyle de ödüllendirilmiş ve kollanmış bir siyasetin adıdır Ekmeleddin İhsanoğlu..

Şimdi o siyaseti tanıyalım;

- Doğup büyüdüğü ve 27 yaşına kadar kaldığı Mısır'da yaşanan zulme, baskıya ve işkenceye karşı tek bir duruş sergilememiş,
- Zulme karşı tek bir eyleme katılmayarak bölgenin en seçkin üniversitesi olarak gösterilen okulu orada bitirmiş,
- Geldiği 1970’teki Türkiye’deki vesayet siyasetine çabuk uyum sağlamış, 68 kuşağının yaşandığı, 12 Mart darbesinin hayat bulduğu, Denizlerin idam edildiği bir ülkede şiddete karşı de tek bir ses çıkarmamış, tek bir hak ihlalini dile getirmemiş bir çatı aday!

Devam edelim;

- Ama kanın oluk oluk aktığı 77 yıllarının sonunda Alparslan Türkeş’e danışmanlık yapmasını bilmiş,
- 12 Eylül 1980 darbesinin ilk yılında generaller tarafından 25 yıl sürecek bir İslami kurumun başına getirilme becerisini göstermiştir. Ama 12 Eylül faşist cuntasına yönelik tek bir söz ya da eylemi eylemde bulunamamış,
- Keza İslam Konferansı Teşkilatının Genel Sekteretliği döneminde, gerek İslam coğrafası, gerek Ortadoğu, en karanlık hak ihlallerine bulaşmışken, en basitinden Suudi Arabistan’a bile kadın haklarıyla, çocuk haklarıyla ilgili demokrasinin tesisi ile ilgili tek bir tavrı ve eylemi olmamış bir çatı aday!

- Suudilerin Bahreyn’deki Şii ayaklanmasını kanla bastırmalarına yönelik bir tavrı olmamış,
- Mübarek’i hep desteklemiş, rotasından hiç şaşmamış ve tekrar Sisi’yi desteklemiş,
- Halkını katleden Esad’dan yana tavır koymuş bir çatı aday!

Bu pencereden bakılınca, Karşımızda kim var?

Güç odaklarının siyasetini en iyi şekilde yerine getirmiş, Diktatörlerin, kraliyet ailelerinin, beyaz Türklerin, beyaz Arapların, beyaz Müslümanların egemenliğini sürdürmelerine yardımcı olmuş bir çatı aday değil mi?

Hayatında yaşadığı yerden aldığı gelenek ve görenekten onları temsil eden kurumların yapısından ötürü hiçbir zaman demokrat tavır sergilememiş, demokrat olma şansı hiç olmamış ve aslında olmak istememiş bir çatı aday!..

Türkiye’deki demokrat ve liberal kalemlerin onu bir demokrat olarak bize sunmaları tek kelimeyle Ayıptır! 

Ve Kristal vazoda sunulan içi boş bir yalandır!
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS