Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Konjonktürel kutsallık ve 1 Mayıs gerçekleri

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Öyle görünüyor ki 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama ısrarı gündemi yoğun olarak işgal edecek. Hele ki başını DİSK’in çektiği grupların “Taksim kutsalımızdır” çıkışları sürerse bunu 10 gün boyunca çok konuşuruz. Bu çıkışla birlikte 1 Mayıs’ın ve Taksim’in yeni bir anlamla şekillenmesini hedeflediler.

Fakat Sembol ve Kutsal kavramlarının birbirine karıştırarak nurtopu gibi yeni bir gerginliğin oluşmasını sağladılar.

Ben en başta fikrimi belirtmek istiyorum. İşçilerin ve emekçilerin yüz yıllık bir bayramı olan 1 Mayıs’ın kutlanması, diğer yandan 1977 yılı 1 Mayıs’ından ötürü de Taksim’de kutlanması taraftarıyım.

Taksim’in bir sembol değeri vardır. Ama buna kutsallık atfetmek benim açımdan burada ciddi bir ayrılığın başlangıcıdır da…

Niçin? diyecek olursanız; Taksim’i kutsal olarak adlandıranların şimdiye kadar böyle davranmadıklarını tüm çıplaklığıyla dikkatlerinize sunacağım bilgilerden dolayı…

Kutsallığın kimin iktidarda olduğuna göre değiştirildiği, kutsallığa konjonktürel olarak bakıldığı ve bu yerlerin birilerinin keyfine göre bir gün kutsal diğer gün tü-kaka olmasını kabul etmek mümkün değildir.

Gelelim bu çıkışın sahiplerine. Bugün DİSK başta olmak üzere bu gruplar acaba iddia ettikleri bu kutsallığa göre mi davranmışlardır? Sorsanız “Ömrümüz boyunca aynı çizgideydik” diyecek olan bu ekibin aslında ne zaman nerede durduklarına bir bakalım şimdi.

Şöyle ki; İlk olarak 1910’da İstanbul’da kutlanan 1 Mayıs, 1935’te iktidar tarafından bahar ve çiçek bayramı olarak ilan edilir. 1951’de Menderes hükümeti tarafından yarım ücret ile 1956’da da tam ücretle ödüllendirilir. Ve ilginçtir 1960 anayasasını göklere çıkaranlar, hak ve özgürlükler adına büyük kazanımlara neden olduğunu düşünenler şunu özellikle gözlerimizden kaçırmaktadırlar. 1960’tan 1975’e kadar 1 Mayıs kutlaması yoktur. Yapılamamıştır.

Geçiştirmeyin! Çok ilginçtir bu.. Ve bir itiraz da yoktur! Bu kadar özgürlüğün tarif edildiği bir dönemde 1 Mayıs’ı, işçi haklarını dile getiren bir durumun olamaması doğal mıdır? Ve bunun için topyekün kutlama talebinde bulunanların sıfır çekmesi normal midir?

16 yıl aranın ardından ilki 1976, ikincisi hala karanlıkta kalan 1977 yılı 1 Mayıs katliamı ile ikincisi yapıldı. Ve yine çok ama çok ilginç bir durum; 12 Eylül’den 1991’e kadar 1 Mayıs kutlamaları maalesef yine yok. İlginç değil mi? İşçi haklarının en zalimce sömürüldüğü, hak ihlallerinin en zalimce uygulandığı, özgürlüklerin sıfırlandığı bir dönemde Taksim’deki “kutsallık” arayışı kimsenin umurunda değil!

Acaba kutsal yer başka bir yere mi taşınmıştı? Ya da kutsallıktan vaz mı geçilmişti?

Biraz daha ilerleyelim. 1991’deki koalisyon döneminde (ki bir bölümünde CHP de var) 1 Mayıs kutlamaları nerede yapılmış biliyor musunuz? Saraçhane’de! İkincisi daha da ilginç 1992’de Gaziosmanpaşa’da! Üçüncüsü ve hepsinden ilginci 1993’te Pendik’te! Kutsal yer kaymamış adeta göç etmiş! Ne dersiniz?

Dikkat! Başını DİSK’in çektiği 1 Mayıs kutlamaları bunlar!

Ve yeni bir kutsal yer bulunmuştur. 1994’te Şişli Abide-i Hürriyet!

Sonrasında adresler aynı 1995-96-97-98-99 tamamı Şişli…
2000-2001-2002-2003 yine Şişli…

Ve yine kutsal yer yine değişti. 2004’te döndük Saraçhane’ye!

1 yıl sonra yani 2005’te yine yer değişti ve Kadıköy’deyiz. 2006’da da Kadıköy!

Ve ilginçtir Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının olduğu 2007’de Taksim talebi başlar! 2009’da mevcut iktidar 1 Mayıs’ı bayram ilan eder. Birlik ve dayanışma bayramı.. 33 yıl aradan sonra işçiler 2010’da en görkemli kutlamasını Taksim’de yapar! 2010 ve 2012’de yine Taksim’de kutlanır.

Şimdi soruyorum. Kutsallık konjonktürel mi? Ve neden, niçin o kadar yıl başka yerlerde kutladınız da Taksim’de ısrar etmediniz?

Öyle anlaşılıyor ki aslında birilerinin derdi Taksim değil beyaz Türklerin egemen olmadığı mevcut iktidardır. Eğer birincil ve şuanda yüksek sesle dile getirdikleri gibi ölümcül kutsallık olsaydı 10 yıllarca diğer yerlerde kutlamazlardı.

Ve aynı şekilde iktidara soruyorum:

Siz Cumhuriyet tarihinde ilk defa 1 Mayıs’ı bayram ilan ettiniz. Ve Taksim’i kutlamalara açtınız. Niçin şimdi kapatıyorsunuz? Bu kazanımı sağlayan iktidar olarak böylesine bir ortamda kazanımları gerginliğe mahal verecek şekilde boşa çıkarmamalısınız.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS