Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Kim bunlar?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Son bir buçuk aydır gözlerimizin önünde cereyan eden, her türlü değerlerimizi kirleten kaba bir Tiyatro ile karşı karşıyayız. Devasa hipnoz yeteneğine sahip birileri;

-Tahrir Meydanı'nda bir Darbe çıkardılar.
-Canlı yayınla bütün dünyaya gösterdiler.

Bütün literatürlerde adı "Darbe" olan karşı devrimi 2 gün canlı canlı izlememize rağmen "Bu gördüğünüz darbe değil ha!" telkiniyle aklımızla, zekamızla ve vicdanımızla alay ettiler.

Evet bunlar 'demokrasi' diyorlar ama demokrat olmadılar.
'Barış' diyorlar ama hiç barışçıl olmadılar,
'İnsan hak ve özgürlükleri' diyorlar ama kendileri dışında tüm hak ve özgürlüklere çıkarlarını gözeterek bakıyorlar.

En kutsal sözcükleri kirletiyorlar,
En kirli oyunlara başvuruyorlar,

Ama buna rağmen milyonları aldatabiliyorlar.
Ama buna rağmen yüz binleri sokaklara dökebiliyorlar.
Ama buna rağmen en eğitilmiş insanları kendi saflarına çekebiliyorlar.
Galiba bunlar bugün değil dün de öyleymişler.

Ama ne yazık ki hep böyle olmalarına rağmen onlardan umudumuzu beklentimizi kesmemekteyiz. Düşünün son bir buçuk ayda ne oldu? dünyada hangi önemli bir değişiklik gerçekleşti? Dünya dengelerini değiştiren hangi olaylar oldu? Bizim bilmediğimiz görmediği veya göremeyeceğimiz hangi neden bu kadar kitleyi birden bire mobilize hale getirdi?

Neden bu ay Brezilya'da çok komik nedenlerle ve çabuk çözülebilecek bir mesele üzerinden hala yüz binler sokaklarda?
Neden Bir anda dini lider Hamaney çok rahat bir reformcunun seçilmemesini engelleyebilecekken bile bir başka reformcunun önünü açtı.?
Neden Mısır'da 1,5 yıldır iktidarda olan ama iktidar fırsatı verilmeyen yargı ve sermaye tarafından kuşatılan eli kolu bağlı Mursi bir askeri darbe ile devrildi? 
Neden Türkiye'de şimdiye kadar gelmiş geçmiş en reformcu Başbakan olan Tayyip Erdoğan diktatör ilan edildi. ?

Dahası var...

Hiç yan yana gelmeyecek güçler mobilize ediliyor ve önümüzdeki bir iki seneyi seçimle geçirecek ve seçimle değiştirilme imkanı olan bir yönetime sokaklardan düşürme manevrasına düşülüyor.

Irak'ta Kürtlere karşı en katı tutumunu sergileyen Maliki birden bire Erbil'e gidiyor ve Kürtlerle "Barış" ilan ediyor.

Bütün dünyanın karşı çıkmasına rağmen başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere; Türkiye, ve Güney Kürdistan yönetimi Barzani'nin yanında duruyor. Yüzyıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en büyük anlaşmalar Kürtlerle yapılır.

Ama PKK Cizre'de ilkokul çocuklarının bile yapmayacağı bir tiyatro sergiliyor. Karakol yenilemelerini bir gerginlik öğesi olarak ortaya atıyor. Yani PKK, "Türklerle Kürtlerin tarihsel barışması binlerce karakolun bile anlamsızlaştırır" stratejisini göremiyor.

Bunları topladığımız zaman 910 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırı kaygı ve endişelerini görmeyen dünyanın Türkiye'nin ve onun en önemli müttefiki olan Mısır'ı ekarte etmesinin başka nedeni olabilir mi?

Oynanan bu oyun 2. Cenevre'yi organize eden ABD ve Rusya'nın ortak oyunu değil midir? Yoksa bütün dünyaya göz göre darbe değil demesinin başka bir açıklaması olamaz...
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS