Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

İsrail'in ağır yenilgisi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Acılı ve bir o kadar da öfkeli günler yaşıyoruz...
Ölümcül silahlara sahip yok etmeye kodlanmış bir devlet ve kendi toprağı üzerinde açık bir hapishanede yaşayan Gazzelilerin, yani Filistinlilerin dramı...

Tüm dünyanın canlı yayınlarla izlediği İsrail'de de insanlıktan çıkmış canlıların alkışlarla tepelerde maç seyreder gibi seyrettiği çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden yapılan bir katliam...

Büyük bir öfkeyle izliyoruz...

Bu fotoğrafın acı kısmı...

Ama fotoğrafın esas yüzü bu savaşın İsrail'in yenilgisiyle sonuçlanacağıdır!

Çünkü dünyada gücü, kudreti, imkanı, parası ne kadar çok olursa olsun hiçbir devlet başkasının toprağında kendisi savaşarak galip gelemez! Dün Amerika Vietnam topraklarında kendi askerleriyle savaşırken nasıl kaybettiyse, Dün Sovyetler Birliği Afganistan'da nasıl kaybettiyse (Ki bu iki dev güç dünyanın her türlü ölümcül silahına sahip bu iki büyük devlet başkalarının topraklarından çıkmak zorunda kaldılar) Açıktır ki bunu bilen emperyalistler, batılı liderler ve onun dostları artık savaşları başkalarının toprağında kendi askerleriyle sürdürmüyor, bir iç savaş ile yönlendiriyorlar.

ABD bunun son denemesini 2003'te Irak'ta yaptı ve arkasında büyük bir hüsran bırakarak çıktı. Günümüz savaşları başkalarının topraklarında o toprakların insanlarını birbirine kırdırtarak savaşı devam ettirmek şeklini aldı. Bakın İran, Suriye Topraklarını kullanarak Suriyeli insanları birbirine düşürüyor. Suudi Arabistan Irak topraklarını kullanarak ve Suriye topraklarını kullanarak buralardaki insanları birbirine kırdırtıyor.

Bu dünyada bunu yapamayacak ama en ölümcül güce sahip olan tek ülke İsrail'dir. Çünkü israil zaten başkalarının toprakları üzerinden oluşturulmuş bir devlettir. Onun Filistin toprakları üzerinde başka ülkelerin askerlerini kullanma şansı mümkün değil. Bundan ötürü bu savaşı kazanma şansı sıfırdır.

Acılar yaşatabilir,
Katliamlar, kıyımlar elde edebilir,
Hem elindeki ölümcül silahlarla, hem de dünyanın göz yummasıyla...

Ama bütün dünya da arkasında olsa Filistin'de yenilmeye mahkumdur.

Bu dünyayı yönetenlerin tarihsel hatasıdır.

Yani dün Arap Baharını alkışlayarak hatta toplarıyla tüfekleriyle uçaklarıyla Libya'da Kaddafi'yi devirerek, Mısır'da Mübarek'in gitmesine neden olarak desteklemiş oldukları Arap Baharının kendileri açısından bir tehlike olduğunu görmeleri sonucu Mısır'da bunu boğmadan başarılı olmaları ama Türkiye'de başaramamasının öfkesinin yaratmış olduğu hınçla Filistin'i ve filistinliler arasındaki birliği bozmak, onları kendi denetimlerindeki Mısır Diktatörüne teslim etmek istemeleri ve bu çabaları ters tepecektir. Bu onların en büyük hatası olacaktır.

İsrail'in Gazze'de yenilmesi demek Arap Baharının tekrar ortadoğu halklarının önünü açması demektir. Bunu tamamlayacak olan Türkiye'de Kürtlerle olan tarihsel kardeşliği buna güç katacaktır. Onun için Hamas ile El Fetih'in barış girişimlerini yok etmeye çalışmaktadırlar. Bu tarafta da çözüm sürecini ve Türkiye'nin Güney Kürdistan'la kurmuş olduğu stratejik işbilriğini yok etmeye çalışmaktadırlar.

Ama bunu başarmaları mümkün değildir.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS