Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Işığa karanlığı taşımak

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
(..)Yaşadığımız tam da bu…

Entelektüel dünyamız istisnalar hariç genel anlamda el birliği etmişçesine karanlıkta ışık aramak yerine ışığa karanlık barikatlar inşa etme dürtüsünden bir türlü vazgeçmemekte..

Olayları ve sorunları değerlendirirken bir olguyu, olguların tümü, bir sorunu sorunların tümü olarak görme kolaycılığından bir türlü vazgeçmemekte..

Kendi rahatsızlığını ya da kendi umudunu sorunlara dayatma, sorunları yönlendirme ve ona göre tavır belirleme acizliğini, bunun üzerinde bir akıl oluşturma kabiliyetini karanlıkta ışık arama gayretine dönüştürmeme inadını ve sevdasını bir türlü bırakmamaktadırlar. Tabi bu sonradan utanabileceği savunurken de karşı çıkarken de kendisini inkar edeceği, daha fazlası olarak da freni patlamış araba misali nerede duracağıbelli olmayan ve neye sebep olacağı öngörülmeyen bir faciayı da beraberinde getirmekte.

Eğer aklımızın ve vicdanımızın bize emrettiği gibi bilimi de tersyüz etmeden hayatın gerçeği arayışını doğru ifade etme çabasına girişirsek hayatta tek bir doğrunun olmadığını, tek bir yanlışın olmadığını, değişim ve dönüşümün sadece olumluluk ifade etmediğini aynı zamanda bu değişimin bir sürü enkaz ve yara-bere bırakacağını bilmek durumunda olduğumuzu söylemek isterim.

Ama ne yazık ki entelektüel dünyamız daha çok değişimin olumluluklarından ziyade, bu olumsuzlukları sürekli gündemde tutmakta ya da dünün olumsuzluğunun ebedi olduğunu daha açık bir ifadeyle iktidar ve iktidarlaşmanın her zaman yanlışlıklar ve hatalardan ibaret olduğunu mağdur ve muhalifliğin her zaman haklı ve doğru olduğunu ısrarla savunmakta. Sizin de bildiğiniz gibi bu bilime de hayatın akışına da ters bir tanım.

Bu, değişimin inkarı demek;
Değişimin kendi içerisinde olumlu ve olumsuzu biriktirdiğinin de inkarı demek;
Bu, toplumsal tembelliğe, kolaycılığa, sonuç itibarıyla kirliliğine neden olan bir tanım demek

Bu tanımların kıskacından kurtulamayan Türkiye aydın dünyası bir türlü üçüncü bir göz olamadı. Bildiğiniz gibi üçüncü gözü olmayan toplumlar çatışmalarını sonlandıramazlar. Sorunları çözmede sağlıklı bir rotaya ulaşamazlar. Üçüncü gözü olan toplumlar sorunlarını biran evvel çözmüş aksi durumda ise yakın coğrafyamızdaki neticeler doğmuştur.

Bu yokluk sorunun hesabına geleni övüp göklere çıkarmak, gelmeyeni şeytanlaştırmak olarak ifade edilebilir.

Bunun için çok farklı bir örnek vermek istiyorum.

Bizde aynısının tıpkısı yaşandı. Danimarka’da 2002 yılında ordunun Afrika’da işlemiş olduğu hak ihlallerini yazmak isteyen ve bunu bir kitaba dönüştürmek isteyen bir gazeteciye hem Danimarka siyaseti hem de Genel Kurmay Başkanı tarafından devlet sırrı ve Danimarka askerlerinin güvenliği açısından sert bir şekilde kitabının basılmaması istendi.

Ama yayınevi kitabı bir fasikül olarak yayınladı. Danimarka’da devletin ve askerin bu tavrını kimse ‘Faşizme dönüyoruz’ , ‘sivil vesayet egemen oldu’ diye yazmadı. Ama aynı şekilde Danimarka’da kimse basılmamış kitabı suç aleti olarak görüp, gazeteciyi şeytanlaştırıp cezaevine göndermedi. Ve gazeteciye gazeteci değil suçlaması yapılmadı.

Çünkü Danimarka’da üçüncü gözün yaratmış olduğu kalıcı bir gelenek mevcuttu. Dün bunu örnek veren Türkiye’nin en fazla satılan gazetesindeki yazar maalesef aynen bizdeki gibi o kitabı yayınlamak isteyen gazeteciyi mahkum etmişti. Ama Danimarka’daki gazeteciyi göklere çıkarıyordu.

İçler acısı bir durum.

Bir diğer örnek de Güney Kürdistan bölge başkanı Mesut Barzani’nin Diyarbakır’a gelişi ve Kürt siyasetinde bu gelişe yönelik koparılan fırtınaların ve hakaretlerin inanılmaz boyutu ile alakalı;

Tam da bugün Erbil’de HDP ve PKK’nin ortak hareket etmesiyle ilgili KCK’nin bu açıklamasına Barzanİ’nin gelişini nerdeyse bir ihanet gibi algılayanların durumunu düşünmek istemiyorum. Bu Kürtler arasında da üçüncü gözün bir türlü oluşturulamamasının önemli eksikliklerinden biridir diye düşünüyorum. Bizde yıllarca dünün kötülükleri üzerinden bugün kendini değişime açmış dünün devleti üzerinden bugünkü devleti mahkum etmek, yıllarca mağdurların kendisini şiddetle ifade etmiş olduğu yöntemleri eleştirmeden kabul görmek sanki dünün mağdurları hiç değişmemiş gibi de dünün yanlışları üzerinden bugün suçlamalar yapmak ve en önemlisi de değişimi dönüşümü kendisini tasfiye ediliyorumuş gibi algılayıp inanılmaz olumsuz refleksler gösterenlere, hele de bütün dönüşümleri şimdiye kadar savunmuş kesinmlere birkaç şey söylemek istiyorum.

Siz yıllarca devletin dönüşümünü savundunuz. Dönüşüme direnen bu devlet onlarca darbe girişimi yaptı. Değişime direndi. Ama değişim karşısında yenilgiye uğradı. Siz bu devletin yıkılmasını değil, dönüşümü savundunuz. Bu PKK açısından da öyle. PKK’nin dönüşüm ve değişimini savunurken PKK de kendisini tasfiye ediliyor algısına kaptırıp uzun bir süre direndi hala da küçük ölçekli direniyor. Devlet içerisinde değişim ve dönüşüme ayak diretenler kendilerini tasfiye korkusuna kaptırmaktan bir türlü kurtulamadılar.

Şunu söylemek istiyorum. Değişim tasfiye değildir. Hayatın olağan akışıdır ve olması gerekendir. Eğer direnir ya da tasfiye korkusuyla heraket ederseniz kırılırsınız. Hem kendinize hem karşıdakine zarar verirsiniz. Ama sonuçta değişim ve dönüşüm galip gelecek.

Ve bunu en iyi görmesi gerekenler aydınlar olmalıdır. Işığa karanlık barikatlar kurmaktan bir an evvel vazgeçmelilerdir.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS