Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

IŞİD'in intiharı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Neoconların Arap Baharıyla gelişen İslam ve İslami hareketleri sadece adam öldüren, bomba atan, çocuk kadın demeden insanları katleden, hukuk ve adalet tanımayan dini ve siyasi yapılar olarak lanse etmek için oluşturulan, desteklenen kanlı bir PR çalışması olan IŞİD, dün itibarıyla kendi intiharına karar vermiş bulunmakta.

Bu şaşmaz gerçeklik, nihayet IŞİD’in de sonunu getirecek gibi görünüyor. Düne kadar propaganda dili olarak görmemezlikten gelinen Irak Şam İslam Devleti politik söylemi, IŞİD’in İslam dinini, Müslümanları ve İslami hareketleri zor durumda bırakmasından ötürü görmemezlikten gelinmiş ama İslam Devleti Halifeliği ilan etmesiyle hemen hemen tüm silahlı örgütlerin yakalanmış olduğu güç körlüğüne kapılarak en ağır stratejik hatayı yapmış oldu. Nitekim küresel güçler IŞİD’in patronu olan karanlık ve katiller prensi Bender’i görevden alarak Suriye’de IŞİD’e artık şans tanımayacaklarının mesajlarını vermişlerdi. Ama ne yazık ki Irak’taki seçimlerden sonra İran kontrolündeki Maliki’nin Sünnilere topyekün savaş açması sonucu IŞİD, Irak’ta Musul’a elini kolunu sallayarak girerek büyük bir hazineye kavuşmuş oldu. Bu onun yaşama şansını geçici olarak artıran bir durumdu.

Ama buna katılan, güç körlüğü yaşayan Sünnilerin Maliki zulmüne karşı IŞİD’in varlığına rıza göstermeleri düne kadar IŞİD’i tüm sahada kontrol eden, besleyen Neoconların lideri Halid Bin Bender’i dün itibarıyla 6 hafta evvel atandığı Savunma Bakan Yardımcılığından tasfiye ettiler.

Bu şu demektir: Tetikçilik, PR çalışması, Kanlı bir propaganda örgütü olarak yaşayabilirsin.. Ama kurulu bir düzen kuramazsın. Bunu en iyi El Kaide biliyordu. ABD’nin Afganistan işgaliyle Ruslara karşı eğitip savaş makinesine dönüştürdüğü grup, Rusların yenilgisinden sonra ABD ile çatışmanın sonuçlarını en iyi bildiklerinden ötürü El Kaide hiçbir zaman yöneteceği bir coğrafyayı hedeflememiştir.

Bizde de 93’te Kürtlere karşı yapılan kıyımın güç körlüğüne neden olduğu Ağar ve ekibinin devleti istemelerinin akıbetinin Susurluk’la sonlandığı gibi…

Ve evet.. IŞİD en güçlü olduğu dönemde intihar etmeye karar verdi. Cenazesinin kaldırılması çok da zaman almayacak gibi görünüyor.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS