Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

IŞİD'e sonuç diyen akıl iflas etmiştir

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Günlerdir yazılıp çizilenlere baktığımızda yanlış giden bir şey olduğu gözlerden kaçmıyor. Ama ne yazık ki IŞİD’le ilgili bu yanlış tanımlama hala devam etmekte. Ve Türkiye’nin en etkili kalemleri gerek muhafazakar, hatta iktidarın kurmay aklı dahil, gerek Kürt siyasetçiler IŞİD’i sadece bölgemizde yaşanan kıyımın bir sonucu olarak tanımlamakta ısrar ediyor.

Burada vahim bir yanlışlık var.

IŞİD’i sadece bir örgüt ve bu kıyımların sonuçları üzerinden büyümesini göz önüne alarak IŞİD’i problemlerin bir sonucu olarak görmek kadar sığ ve buna göre strateji üretmek kadar yanlış bir şey olmayacağı düşüncesindeyim. Hayır!

Yüzlerce kez Hayır!

IŞİD sadece bir sonuç değildir. Sonuçlar üzerinden beslenen nedensel bir araçtır. Sonuç olanlar kimlerdir biliyor musunuz? PKK bir sonuçtur. Hamas bir sonuçtur. Hizbullah, Bedir Tugayları, Özgür Suriye ordusu bir sonuçtur. Adını burada sayamayacağım onlarca etnik ve mezhepsel örgütlenmeler birer sonuçturlar. Ama IŞİD bunlardan çok daha farklı hem bölgesel hem de küresel anlamda bir nedensel araçtır. Nasıl ki IRAK bir sonuç değilse, Suriye yönetimi bir sonuç değilse IŞİD de değildir.

Onun örgüt olması bunu değiştirmiyor. IŞİD’in hedefleri stratejisi onu tümüyle sonuç olmaktan çıkarmakta. Sadece bir ay içerisinde yaşananlara baktığımız zaman tüm dünyayı kendisine kilitleyen 100 yıllık Kürt meselesini farklı bir anlayışla çözmeye çalışan Türkiye’nin bütün stratejik hedeflerine saldıran, dünyada İslamofobiyi 1 numaralı gündem haline getiren, zincirleme olarak İsrail’i ortadoğu’da korunaklı bir kaleye dönüştüren Arap karşı devrimleri ile eşgüdümlü bir şekilde aynı hedeflere doğru yürüyen bölgedeki tüm krallıkları tekrar meşru bir zemine çeken bölgedeki tek çatışmasız ve İslam dünyasının değerlerinin yaşatılması konusunda pratik olarak da kendisini kanıtlamış Türkiye’yi savaşların içine çekme hedefini gütmüş bir örgüt nasıl olur da sadece mağduriyet üzerinden örgütlenmesini bazalarak onu yaşananların bir sonucu olarak değerlendirebiliyorsunuz. Ve bu değerlendirmeniz sizi stratejik bir zayıflığa ittiğini nasıl göremiyorsunuz?

Açık ve nettir ki hem bölgesel hem küresel anlamda oyun kurucu, aynı zamanda oyun bozucu, adı örgüt olan ama hiçbirşeyi örgüte benzemeyen devletsel bir akılla karşı karşıyayız. Ve bu devletsel aklın şuanda tek hedefi Kürt ve Türk barışını sadece bozmakla yetinmeyip yok etmektir. Bunu Irak’ta Erbil’e saldırırken kısmen başaran ve bu sayede 10 yıllardır İran politikaları sonucu Irak’ta Maliki eliyle itilmiş, aşağılanmış Kürtlere İran’ı bir kurtarıcı, yine aynı şekilde yanlış Irak politikası sonucu güney Kürtlerinin yaşadıkları her türlü zorluğun sorumlusu olan Amerika’yı kurtarıcı pozisyonuna getirmiştir. Bu hamlede açık ve net olan enerji politikalarına hem bölgesel, hem küresel güçlerin söz sahibi olduğunu görmemek için kör olmak gerekir.

Aynı şekilde Esad’ı daha fazla yaşatmak adına Özgür Suriye Ordusuna ilk hamleyi düşünen bir IŞİD, sonuç olabilir mi? Barış ve çözüm sürecinin doruğunu yaşayan Kürt ve Türk aklına Kobani’de saldıran ve bunu bitirmeye saldıran bir IŞİD “sonuç” olabilir mi?

Bunu görmemek sizce sığ bir politikanın, daha da acısı bölgemizde olup bitenleri içselleştirememenin sonucu değil mi? Eğer biz sadece IŞİD’i sonuçlar üzerinden yorumlarsak herkesin her yapının ve her devletin bir sonuç olduğu teorik karmaşasına gitmiş oluruz ki bu da aklın iflasından başka bir şey değildir
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS