Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

İktidar devirmek isteyenlere kullanılmamış yöntemler!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Eğer keyifçi değilseniz, kişisel grupsal veya siyasal öfke ve kinle bakmıyorsanız, üretilmiş yalanlar, müdahaleler, oyunlar ve operasyonlarla kurgulanmış hamlelerle meseleleri çözme niyetinde değilseniz siyaset dışı yöntemlerle bu iktidarın devrilmediğini ve devrilemeyeceğini çoktan görmeniz gerekiyordu.

Siyaset dışı yöntemlerin çeşitli yaralar açabileceği, sorunlara sorun katabileceği, istikrarsızlık çıkarabileceği ve mevcut iktidarların daha çok içine kapanmasıyla sonuçlanacağı doğrudur. Kimi yerlerde de iktidarların devrildiği de bir gerçekliktir. Ama bu genel kabulü değiştirmez. Kaldı ki bunların tümü bu ülkede denendi ve tutmadı.

Neden ve niçin mevcut iktidarın bu yöntemlerle devrilmeyeceğini kısaca izah etmek istiyorum.

1- Sadece bir ıslık sesi uzaklığındaki kan ve gözyaşının bu ülkeye sıçramamasından söz etmiyorum.

2- Herkesin herkese müthiş inandığı, güvendiği, kardeşliğin tavan yaptığı 7 Şubat MİT krizinden de söz etmiyorum.

3- İstanbul sermayesinin ilk 3 günde Türkiye’deki tüm medyanın aydınların, sanatçıların yani algı ve yönlendirme kabiliyeti neredeyse sonsuz olanların kutsadığı bir o kadar da uluslar arası güçlerin sanki kendi iç meseleleriymiş gibi bilfiil müdahil olduğu Gezi eyleminin bu kadar örgütlü yapının yan yana gelmesinden bile iktidarı götürebilme kapasitesinin olmadığının açığa çıkmasından bahsediyorum.

4- Şimdiye kadar olmuş ve olabilecek en muhteşem operasyon olan 17 Aralık yolsuzluk sosu ve devletin tüm sinir sisteminin birfiil katıldığı cemaat tarafından AK Parti dışında kuşatma altına alınmış tüm siyasi partilerin desteklediği ağır bir medya algısının olduğu duruma rağmen, ki adı toplumlarda en iğretici öfke ile karşılaşabilecek yolsuzluk olmasına rağmen başarısızlıkla sonuçlanması

5- Hep dillendirilen “Gezi’de ve Aralık’ta Kürtler olsaydı çok daha farklı olurdu” nun en yoğun en kapsamlı ve işin içinde dünyanın gelmiş geçmiş en iğrenç örgütü olan IŞİD’in de dahil edildiği 6-8 Ekim kara günlerinin iktidarı götürmeye bunca acıya rağmen yetmediğinin görülmesinden bahsediyorum.

6- Türkiye’nin ekonomik yapısının, ekonominin 2009’dan beri devam eden Uluslar arası krizlere rağmen dayanıklılığının testten geçmesi Suriye ve Irak’taki iç savaşlardan sonra jeopolitiğinin inanılmaz değerlenmesi ve hepsinden de önemlisi coğrafyanın tek nefes borusu haline gelen yaşanacakların batıya bütünüyle yansıyacağının artık görülmesinden bahsediyorum. Çünkü Türkiye’nin batısında Suriye ve Irak yoktur. Batısında Batılı devletler vardır.

7- Biz sivillerin en çok değerlendirdiği bir siyasal hareketin ve onun liderine yönelik siyaset dışı yöntemlerle kalkışılan devirme girişimlerine karşı Kürt siyaseti hariç Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk yani toplumun sadece sandıkta değil, Alanlarda da liderine sahip çıkmasının yaratmış olduğu (Erdoğan’ın Tunus’tan AHL’ye inmesi) görülmesinden bahsediyorum.

Yani yalın bir dille izah etmeye çalıştığımız zaman tüm parametreler bu ülkede bu iktidarın o bütün enerjinizi harcadığınız siyaset dışı yöntemlerle devrilemeyeceğini göstermektedir. Eğer bu yöntemlerden vazgeçip Türkiye’nin sahici sorunlarına, Kürt-Alevi-Azınlıklar sorunlarına gençlik-Kadın sorunlarına eğilip dokunursanız karşılık bulabileceksiniz. Bunu görmemekte diretirseniz iktidarı devirmeyi de iktidara gelmeyi de unutun.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS