Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Her tarafından kin akan savaş

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Aralık'tan beri yaşadığımız, izlediğimiz ve gördüğümüz bizlere acaba gerçekten "Bu ülkede mi yaşıyoruz?" dedirten tavırlar, duruşlar, söylemler ve hareket tarzları insanı derinden sarsacak boyutta...

Aklın alamayacağı,
Mantığın kabul edemeyeceği,
Yüreğin kabul edemeyeceği o kadar çok şeyle karşılaşıyoruz ki; 
Gündemi yalanlar korosuna teslim ettik... 

Kimse doğruyu duymak istemiyor.
Gerçeği arayış maalesef "düşman tanımlaması" içerisinde yok olup gidiyor.
Gel de çık işin içinden!

Ve en tehlikelisi yaşam tarzı üzerinden giden tartışma o kadar kirletiliyor ki daha iyi bir yaşam için mücadele, daha iyi bir yaşam talebi yaşam tarzı ideolojisine dönüştürülüp; aşağılama, ötekileştirme, hatta ırkçılığa bile kapı aralanabilmekte...

Bunda kendisini Sol olarak konumlandıran siyasal yapıların kişilerin ve kurumların olması da ayrı bir trajedi.

Eğer Mark yaşamış olsaydı ve Türkiye Solunu görmüş olsaydı ne komünist manifestoyu ne de Das kapital kitabını yazardı.

En ilkel yaşam biçimine sahip o günün zincirlerinden başka kaybeden bir şeyi olmayan işçi sınıfını ve köylülerin hak arayışını en yüksek yaşam tarzına sahip burjuvaziye karşı savunur muydu? Yine eğer Lenin Türkiye sol hareketini tanımış olsaydı Devlet ve Devrim kitabını asla yazmazdı. Coğrafyasının en geri yaşam biçimine sahip Rusları en ileri yaşam tarzına sahip Rus aristokrasisine karşı savunmazdı.

Düşüncenin ifade edilmesi ile yaşam tarzını aynı görenler; Düşünce özgürlüğünü, Hak arayışını yaşam tarzı üzerinden ifade edenler aslında hem ırkçıdırlar, hem faşisttirler, hem gericidirler, hem de ilkesizdirler.

Ne yazık ki ölçütü bu olanların toplumda saygın görülmesinin vahim tarafı da ve bunu ilericilik olarak topluma yansıtmaları...

Yaşam tarzı onlar gibi olmayanların hak arayışlarını,
İlkel ve geri olarak adlandırmaları Türkiye'deki Sol Demokrat ve Liberaller özgürlüğüdür.

Aslında tarihin de çöp sepetine atılması gereken bu zümreler bugün Türkiye'nin demokratikleşmesini, başındaki tülbendi ile Kürt kadınını, şalvarı ile Kürt erkeğini hep hor gören "benden daha iyi düşünemez" diye aşağılayan bu seçkinci yapı, Kürtlerin daha fazla ölmesi adına her türlü ayak oyununu hayata geçirmekten de çekinmemektedir.

Ama şunu iyi bilsinler ki bizlerin daha iyi yaşamak adına, Bizlere dayattıkları yaşam tarzını asla ve asla kabul etmeyeceğiz.

Bizi artık hiç bir dönemde tek tipleştiremeyecekler.
Ve sahte dostluklarını,
Bize seslenişlerini,
Bizim daha iyi yaşamamız adına değil ölümümüz üzerine inşa edilmiş bir saygınlıkla süslemelerini yutmayacağız. 

Yaşadığımız acılar bize bu tecrübeyi öğretmiştir.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS