Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Devlet ve Cemaat

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Yaşadığımız bu kavgayla alakalı hemen hemen herkes az veya çok düşüncesini açıkladı. Sırasıyla bu kavgayla ilgili tüm siyasi yapıların, sosyal grupların ve katmanların ne düşündüğünü öğrenme fırsatını elde ettik.

Kendisine farklı adlar takan Türk solunun, Kürtlerin, Liberallerin, Demokratların, yine farklı şekilde adlandırılan dini yapıların, muhafazakar grupların bu kavgadaki görüşünü bilmediğimiz hemen hemen kimse kalmadı.

Ama öz olarak bu kavgayı sürdürecek ya da bu kavgaya son verecek devletin duruşu nedir? Bununla ilgili hemen hemen yazılan ve çizilen bir şeye rastlamadım. Devleti Ak Parti olarak algılamayanlar için bunu söylüyoruz elbette. Böyle olsaydı söylene çok şey var. Ya da devleti cemaat olarak algılarsak da söylenmiş ve söylenecek çok şey var.

Ama devletin ne AK Parti ne de Cemaat olmadığı bilincinde olduğumuz için bu konuda devletin temel duruşu ve bu kavgaya bakış açısını bilme şansına henüz sahip olmadık.

*** Aslında uzun zamandır devletin bu kavgaya yönelik duruşuna ilişkin birden fazla ipucuna sahip olduğumuz bilinmesine rağmen her nedense bu yüksek sesle dillendirilmedi. Burada cemaatin de en büyük yanılgısı ve onu stratejik hatalara sürükleyen tavrı da devletin bu görünen ipuçlarını değerlendirmemesi ve hafife alması oluşturdu. Bir meşruiyetin kendisine ciddi anlamda alan kazandıracağını ve bu alan üzerinde örgütlenmesini doruğa çıkaracak yanılgısı cemaatin bugününü doğurdu.

Dün Ergenekon ve benzeri oluşumlara karşı verilen mücadele devletin temel duruşuna denk geldiği için yani cemaatin bu konudaki yönelişine farklı konulardan itirazını ve engelini hayata geçirmesine rağmen temel olarak kendi duruşuna denk geldiği için yol vermişti.

Bugün ise kendi stratejik hedeflerine ciddi bir tehdit algısı olarak gördüğünden tüm reflekslerini artık hayata geçirme, bunun üzerinden de bir karşı duruş sergilemeye çalışmakta.
*** Siz de takdir edersiniz ki 17 Aralık operasyonu tümüyle anlatıldığı gibi bir yolsuzluk operasyonu olsa bile devletin doğal mekanizmaları dışında meşru hiyerarşi ilişkileri dışında başka bir organizasyonun şaşmaz bir saat anlayışıyla hayata geçirilmesinin açık net bir fotoğrafı olduğundan ötürü hiçbir devlet böyle bir organizasyonun varlığına tahammül etmez. Diyeceksiniz ki böyle bir hamle 7 Şubat MİT krizinde de vardı. Ama o zaman aşağıdan yukarıya bir mekanizmanın harekete geçtiğinin fotoğrafı verilmedi. Bu, cemaatin 2012’den 2013’e zaman kazanmasına neden olan bir durumu da beraberinde getirdi.

*** Devleti sadece AK Parti olarak algılayanların büyük yanılgısı şuydu: Eğer öyle olmuş olsaydı Ak Parti cemaat denilen bir yapıyla zaten karşılaşmazdı. Kendisini var eden politik duruşunu hayata geçirebilmek adına bu kadar zaman kaybına ve tavizlere zorlanmazdı. Devleti cemaatten ibaret zanneden algının da yanlışlığı devletin sinir sisteminin bir kısmını ele geçirmenin devleti ele geçirme olmadığını cemaate karşı tüm devlet mekanizmalarının harekete geçmiş olmasından anlamış bulunmaktayız.

*** Cemaatin diğer önemli stratejik hatası da Ak Partiyle kavga ederken devletin hem iç politikada hem bölge, hem de uluslar arası alandaki stratejik duruşuna saldırması olmuştur. Bu içerde barış ve çözüm sürecini sürekli zorda bırakmak, onun üzerinde kara bulutlar oluşturmak, çözüm sürecinin zamanlamasını ve kazanımlarını tahrip etmek, uluslararası mutabakata dayalı Suriye’deki temel politikaya saldırı onu boşa çıkarmak, bu politikanın daha da oturması yani Rojava’ya kadar da uzanmasını engelleme, neoconlarla ilişki ağını çok fazla ciddiye alıp neoconlar üzerinden kazanım elde etmek.. Bu da yeni dünyanın İran’ı sisteme entegre etme politikasına ciddi bir müdahale olarak algılaması.

*** Şimdiye kadar yeni Türkiye’nin meşruiyeti üzerinden devletin tüm mekanizmaları tarafından bir tehdit olarak algılanmamasının yaratmış olduğu tahribat bugün çok hızlı ve baş döndürücü bir şekilde geri alınmaya çalışılıyor.

Ortada somut olarak görünen cemaate karşı siyasi sosyal ekonomik hukuki ve güvenlik anlamında ciddi ama çok ciddi cemaatin şimdiye kadar karşılaşmadığı topyekün bir mücadelenin başlatılacağıdır.

Bu mücadelenin yaratacağı tahribatı en aza indirmenin yani cemaatin kendisini intihara götürecek bu duruştan vazgeçmesinin yegane seçeneği de sadece kendisinin algıladığı meşruiyet zemini değil Türkiye toplumunun kabul göreceği bir kabul meşruiyet zeminine kendisini açmasıdır. Değişim ve dönüşüme hızlı bir şekilde evrilmesidir. Devleti devletin imkanlarını kullanarak yönetme iddiasından herkesin anlayabileceği görebileceği hissedebileceği bir anlayışla vazgeçmesidir. O zaman bu süreçten Türkiye de kazanır, cemaat de kazanır, siyaset de kazanır. Şimdiye kadar bildiğimiz inandığımız, güven duyduğumuz tüm kurumların daha fazla tahrip ve güvensizlik içerisinde yaşamalarına da son verilir.

Bu bir güç körlüğünden arındırmadır da aynı zamanda. O zaman bir sivil toplum kuruluşuna da dönüşmüş olur. Aksi takdirde dün aynı şekilde devleti devletin imkanlarını kullanarak kendisini devlet olarak görenler bugün neredeyse cemaat de aynı yerde olmaktan kurtulamayacaktır. Eğer siz artık A’dan Z’ye sorgulanan bir yapıya dönüşmüşseniz zaten kaybetmişsinizdir. İsterseniz kendi alanınızda yüzde yüz haklı olun.

Sonuç hiçbir zaman değişmiyor. Değişmemiştir de. Bu sadece bizim ülkemize ait bir durum değil. Sadece ama sadece zamansal farklar dışında akıbeti her yerde aynıdır.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS