Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Çözüm süreci, yanlış sorular ve yanlış cevaplar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Bu coğrafyada bir yerden yanlış başlamak, en sonda olabileceği en başa çekmek yahut kendi temennilerini gerçek gibi görüp sunmak temel bir alışkanlığa dönüşmüş gibi görünüyor…

Maalesef yaşadığımız durum ve tablo bu;

Esasen genelde yalan ve yanlışın alıcısının hayli fazla olduğu bu durumları aşmak ve gerçeğe yaklaşmak için fazla analize ya da stratejik değerlendirmelere gerek duyulmayacak bir noktadayız. Artık çıplak gözle bile değerlendirebileceğimiz çok somut sürekli yanlışları ve bu yanlışlarla gölgelenmeye çalışılan bazı gelişmeleri masaya yatırmak istiyorum:

Birincisi son 3 yıldır (ki daha öncesi olmasına rağmen) ağır saldırılar altındaki bu ülkenin artık ana saldırı merkezi olmaktan çıktığının açık göstergelerinden olan ve son bir aydır yaşadığımız dünya liderlerinin peş peşe gerçekleşen Türkiye trafiği…

Olayları çıkar çatışması üzerinden okumayanlar için bir diğeri de bölgenin en acımasız petrol ve enerji kavgasının sonuçlarının Türkiye lehine dönmesi. Ana ölümcül saldırının hedefindeki Kürt petrolünün Türkiye’nin Kürtlerin çıkarına uygun bir şekilde imzalanıp hayata geçirilmesi...

Yani Doğuda;
Batının Kürt petrolü üzerinden Türkiye’ye kıskacı son buluyor,

Batıda;
Rusya üzerinden enerji hatlarının farklı güzergahlarda kullanılmasına son verilip Türkiye ana geçiş noktası haline getiriliyor…

Sizce böylesine bir ülke ve böylesine bir ülkeyi yöneten iktidarın artık devrilme operasyonlarının içerisinde olması mümkün mü? Yani her şeyi denediler ama başarılı olamadılar. Zaten bu denemelerin devamı kendilerine de artık zarar vereceğinden Türkiye’nin istikrarlı güvenli bir ülke olması kendi çıkarların uygun bir duruma dönüşmüş görünmekte.

Burada önemli olan bir nokta da şu: Kürtler üzerinden oluşturulmaya çalışılan yalan ve yanlışların artık bir kıymeti kalmadığının görülmesi. Kürtlerin elindeki silahın varlığını yüceltip onları silah ve çatışma üzerinden bir değer olarak görme anlayışı (Onlar için) ne yazık ki yaşananlarla boşa çıkmıştır.

İnsanlık yaşamında “kaybedenin dostu olmaz” anlayışı Kürtler açısından son dönemde farklı şekilde gelişmiştir. Kürtler askeri olarak kaybederken dostlar edinmişlerdir. Yani şiddetle kazanmış görünürken değil, Şengal düşerken Mahmur düşerken, Kobani düşerken dostlar kazandılar. Erbil düşme tehlikesi yaşarken dostlar kazandılar.

Bu şu demektir:
Siyaseten varlıkları bir değer olduğu için.. Siyaset başlı başına bir değer olduğu için..

Vazgeçilmez bir askeri güce sahipken oluşturduğunuz korkuyla bile siyasi olarak kazandığınız kadar dost kazanamazsınız.

Saydığım bu temel doğrular üzerinden çözüm sürecine baktığımız zaman özgüvenini artırmış ekonomisini güçlendirmiş siyasal istikrarını meşru bir zeminde tutturmuş bir devlet ile askeri değil siyaseten kazanımlar elde etmiş Kürtler arasında artık barışın ve müzakerenin çok daha gerçekçi, yalansız yanlışsız sürdürülme imkanı ortaya çıkmıştır. Bu bir müzakere sürecidir. Eksikleri yanlışları fazlalıkları olan bir süreçtir. Ve asla en sonda söylenecek ya da en sonda gerçekleşme ihtimali olan durumları en başta tartışıp konuşmanın aracı değildir. Bunun üzerinden strateji ve taktik üretmek yanlışların en büyüğü olacaktır.

Nitekim izlediğimiz gördüğümüz durum şu ki İmralı’nın hazırlamış olduğu ve daha evvel Kandil’in karşı çıkacağı argümanıyla boşa çıkarılmak istenen müzakere taslağının tüm KCK yapılarının ortak kararıyla İmralı’yı destekleme olarak deklare edilmesi ve açıklamanın içindeki eleştirilerle beraber doğru bir dille ifade edilmesi.. Bu yanlışlardan arındırdığımızın en önemli göstergelerinden birisidir.

Artık çözüm süreci üzerinden kara bulutların estirilmesine müsaade edilmeyecek ortamın yaratılmasının koşulları mümkündür. Bu da toplumla sağlıklı paylaşımdır. Yanlışları bu sağlıklı paylaşım boşa çıkaracaktır.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS