Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Çatışma isteyenlerin yanılgısı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Türkiye toplumunu ve yakın tarihimizi gözlemlediğimizde çatışma isteyenlerin hep yenildiklerini, marjinalleştiklerini görürüz. Bunu son 60 yılın çarpıcı birkaç örneği ile dile getirmek istiyorum. 

1- Demokrat Parti ve lideri rahmetli Menderes toplumun büyük çoğunluğunu kucaklayıp yüzde 50’den fazla oy almasına rağmen onu bu kadar sahiplenen toplum idam edilmesine çatışarak cevap vermemiştir. Fakat bunu kabullenmemiştir de... Bunu adalet partisini tekrar iktidar yaparak göstermiştir.

2- 12 Eylül öncesi yüz binlerce insan yürüyüşler ve mitingler yaparak muhalifliğini sürekli canlı tutmasına rağmen ve Tüm Sol yapılar bunu bir devrimci durum olarak adlandırarak yarın devrim olacakmış gibi bu soruna baktılar; 12 Eylül askeri darbesini toplumun çatışmasız kabullenmesini sadece asker korkusuyla değerlendirmenin doğru olmadığını aynı toplumun askerlerin adayı Turgut Sunalp’ı değil de Turgut Özal’ı iktidar yapmasından anlıyoruz.

3- Ecevit’ten beri iktidara gelemeyen Sosyal Demokratları 91’de büyük bir çoğunlukla iktidar yapan o günkü SHP yöneticilerinin çatışmasızlık vaadi olmuştur.

4- Rahmetli Erbakan’ı her türlü entrikanın uygulandığı 28 Şubat sürecinde de, çatışmadan uzak tutulan toplum onun bağrından çıkan AKP’yi iktidar yapmıştır.

5- 93-96 dönemindeki her türlü zulme çatışarak cevap vermeyen Kürtler HADEP’E aynı güçle oy vermişlerdir.

Bunlardan benim aklımda olan en çarpıcısı da 80 öncesi milyonları harekete geçiren elinde DİSK gibi Türkiyenin en önemli STKları olan TKP’nin bu kadar muazzam güce rağmen İstanbul’da Beria Ongeri aday gösterirken sadece 24 bin oy alması. Bu bile toplumun kendi haklarına sahip çıktığı, sürekli muhalif olduğu ama bunu çatışarak hayata geçirmeye de Hayır dediğinin en önemli göstergesi olarak yorumlamak yanıltıcı olmayacaktır. Bugün baktığımızda toplumda çatışmaya yönelene siyasi liderler hep yok olmuşlardır. Ama çatışmasız çözümü önüne koyan liderler hep büyümüşlerdir.

Bunu soğuk doğrularla izah etme mümkün değildir. Bu bizim gerçeğimiz. Ve bu gerçeğimiz de hak ve özgürlüklerin sağlanması kazanılmasına evet, çatışmaya hayır demektir.

Türkiye toplumu asker korkusuyla çatışmaya boyun eğmemiştir. Beraber yaşamayı ve sorunları beraber çözmeyi kendisi açısından hayati görmüştür. Bu Kürtler açısından da böyledir. Aleviler açısından da öyledir Süniller açısından da tüm inanç grupları açısından da öyledir. Bu toplumun gerçeğinin bu olduğunun farkında olaraktan taleplerimizi dile getirmek durumunda isek canlı gerçeğimiz de budur.

Bu anlamda yeni çözüm sürecinde toplumun çatışmaya neden pirim vermediğini anlayabiliriz de. Bunu uygulamamakta direnen ulusalcı ve milliyetçi yapıların en yakın seçim sürecinde mrjinalleşecekleri açık ve nettir. Tarih bunun en iyi tanığıdır.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS