Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Büyük oyun ve zihinlerin bulanıklığı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ne yazık ki bunca yaşanmışlığın; etrafımızdaki acının, kanın ve gözyaşının bu kadar yayılmasına rağmen neden ve sonuçları üzerinde ciddi sosyolojik ve politik tahliller yapmadığımız ortaya çıkmış gibi.

Bunu niçin ve neden söylüyorum?

En son yaşadığımız 6-7-8 Ekim faşist mantıklı kıyım ve talan hareketinin nedeni olan Kobani ile ilgili sadece mekanik okumaların olduğu, bu mekanik okumaların da ezberler dışında hiçbir şey kazandırmadığı bir gerçektir. Bunun açık ifadesi ise PYD ile ilgili ciddi anlamda var olan zihin bulanıklığıdır. Ne yazık ki siyasilerin etrafındaki güvenlik ve istihbarat bürokrasisini oluşturan ciddi sayıdaki siyaset bilimcinin ve siyasilerin PYD ve PYD'nin tanımlanmasıyla ilgili siyasilere ya eksik bilgi verdikleri ya da kendi düşündüklerini gerçekmiş gibi aktardıkları, bu yaşadıklarımızla daha iyi anlaşılır hale gelmiştir.

PYD'yi terörist örgüt olarak görmenin gerekçelerine baktığımız zaman iki şey savunuluyor;

1- PKK ile ilişkisi
2- Esad ile ilişkisi

Bu iki tanıma baktığımız zaman bunun ne kadar zayıf bir argüman olduğunu hemen görebiliriz. PYD Suriye Rojavası'nda kurulan siyasi bir partidir. Tekçi zihniyete sahip, kendisi gibi düşünmeyenlere asla müsaade etmeyen bir parti... yani PKK'nın bir fotokopisi gibi...

Bu doğru mu? Doğru.

Ama baktığımız zaman BDP ve HDP, PYD'den çok daha fazla PKK'ya yakınlar. Bu durumda BDP ve HDP'yi terörist örgüt olarak tanımlıyor uyuz? Hayır.

Bir diğeri; PYD, PKK'nın tam aksine dünyanın hiç bir yerinde -bizim dahi aday olduğumuz Avrupa Birliği tarafından bile- terör örgütü listesinde değil. Türkiye'nin de PYD'yi hukuki olarak terör örgütleri listesinde gördüğünü düşünmüyorum. Yani eğer Salih Müslim Türkiye'nin -bana göre son derece haklı olan- taleplerini yerine getirmiş olsaydı bugün biz PYD'ye terör örgütü tanımını tekrar kullanacak mıydık? Tabi ki hayır.

PYD'nin silahlı birimi, Esad'ın kendi halkına yapmış olduğu kıyımdan sonra oluşan bir örgüttür. Tıpkı bu örgüt gibi Suriye'de 100 den fazla silahlı örgüt vardır. Biz o örgütlerden IŞİD dışında hiç birini terör örgütü olarak görmüyoruz. Hatta Lübnan Hizbullahı'nı da -ki Esed'i kurtaran bir numaralı dostu ve Sünni katliamlarını uygulayan örgüttür- terör örgütü olarak görmüyoruz. Esed ile ilişkisi olan İran'ı, Rusya'yı, Çin'i ve Irak'ı da terör devleti olarak görmüyoruz. Demek ki Esed ile ilişki içerisinde olmak bir terör örgütü olma gerekçesi değil. Bundan su çıkmaz. Yani bir oluşumun sırf PYD'ye yardım ettiği için terör örgütü olduğu da son derece yanlıştır.

Terör örgütlerinin tanımı bellidir. Bu tanım açık ve net yapılmalıdır. Maalesef PYD ile ilgili bu tanım açık ve net olarak yapılmamaktadır. Bu da soruna bakış açısını ve Türkiye'nin hem iç barışı hem bölgesel durumu hem de Kürt-Türk ilişkilerini zehirleyen bir duruma sebep olmaktadır. Yaratılan onca algı, bu algılar üzerinden oluşturulan onlarca provokasyon ve saldırı girişimini hep beraber boşa çıkarmak istiyorsak birilerinin algı operasyonlarına değil kendimizin ne istediğini örgüt ve örgütler üzerinden değil milyonlara seslenerek, milyonları yanımıza alarak ya da ikna ederek boşa çıkarabiliriz. Büyük devlet iddiasında olan bir devlet algıların milyonlar üzerinden yürütüldüğünü bilmelidir.

Hepimizin gördüğü gibi Müslümanları terörizmle, Türkiye'yi IŞİD ile eş gören propagandanın algı operasyonunun hedefi miylonların zihni ile oynamaktır. Biz ise bu saldırıyı görmek yerine PYD tanımlamasıyla uğraşıyoruz ve şunu da unutuyoruz: teörizmle itham ettiğimiz PYD ile Özgür Suriye Ordusu Kobani'de IŞİD'e karşı beraber savaşmaktadırlar. Bir diğeri de bugün yarın Peşmerge'nin Kobani'ye yardımının aynı zamanda PYD'ye de yardım olduğunu bilmemiz üzerinde bir gölge bırakacağını fark edebilmeliyiz.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS