Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Buyrun size 3 operasyon

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Bugün yaşananların ısrarla sadece belli rahatsızlıklar ve kendiliğinden gelişen olaylar olarak görülmesi ve bir operasyon olduğunun reddedilmesi bana yakın zamanda birbirinden ilginç 3 muhteşem operasyonu hatırlattı. 

1-POLİS SALAHİYET KANUNU VE KAPKAÇ OPERASYONU
Herkesin bildiği gibi Ak Parti iktidarı 2004 yılında Avrupa Birliği sürecini doruğa taşıma hamlelerini başlattı. Tam da böyle bir dönemde (Ki bugün en çok seslendirilen Polis devletine dönüşme) suçlamasını yapanların ısrarla görmek istemediği şeyler yaşandı. İktidar polis vazife ve salahiyet kanununda devrim niteliğinde bir adım attı. Artık hakim kararı olmadan konut işyeri araba ve insanlar aranamaz gelişigüzel sorgulanamaz hale getirildi. Yani anlayacağınız bugün AB’de belli sıkıntılara neden olan ve hala kimi AB ülkelerinin aşamadığı bu sorunu çözmeye çalışan iktidar bunu meclisten geçirdi.

Ama ne hikmetse bu kanun yasalaşır yasalaşmaz Türkiyenin her yerinde özellikle de bütün dünyanın gözü önünde olan İstanbul’da mantar gibi kapkaç olayları gelişmeye başladı. Bugün demokrasi şampiyonluğunun başını çeken ana akım medyanın 3 büyük TV kurumu Kanal D , Show TV ve Star TV istisnasız her gün ana haberlerde dakikalarca kapkaççıların görüntülerini, yerinden sürüklenen yaşlı kadınları, genç kızları, emekli ve turistleri vurgulamaya başladılar.

Bugünkü gibi o gün büyük büyük sosyologlar, bilimadamları ve gazetecilerinin “bu sorun yoğun göç sorunudur” tespitleri gelmeye başladı. Evet bir bakıma öyledir ama bu sorun neden birden bire mobilize hale geldi. Bunun nedeni niçin sorulamaz hale getirildi?

Bu bıktırıcı yayınlardan sonra İktidar geri adım attı ve tekrar bu kanunu değiştirdi. Ve ilginçtir ki iktidar geri adım attıktan sonra kapkaç olayları bıçakla kesilir gibi bitiverdi. Ne oldu da bitti? Bunun 2 çıkarımı var. Ya kapkaç yaptığı söylenen bu işsiz insanlara iş bulundu. (Ki öyle olmadığı açıkıtır) Ya da bu bir operasyondu. Meğerse birden bire biten kapkaç muhteşem bir operasyonmuş ve bunu Ergenekon soruşturmalarında özel olarak örgütlenmiş kapkaç örgütlerinin varlığı doğruladı.

2- MEHMET HABERAL OPERASYONU
Mehmet Haber’ı bilirsiniz. Türkiye’nin en ünlü cerrahlarından birisidir. Ama meğerse başka bir konumu daha varmış. Yani Süleyman Demirel’in uçağa kadar refakat ettiği ve “Cumhurbaşkanı adayımızdır” diye taktir ettiği bir şahsiyet.. Sizin de bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı demek 1 numara demek. Ve 2 yıl hapishaneye sokulmaması için kelli felli Prof’ların Hipokrat yeminini çiğneyerek eğer “yatağından kıpırdatırsanız ölür” diye rapor verdiği ve cezaevine girmeyi göze alaraktan yalan rapor yazmayı üstlendiğini gördük.

Bu Profesörlerin varlığı onun ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu bize göstermiştir. Aylarca Mehmet Haberal’ın ölümle burun buruna olduğunun propagandası yapıldı. Gazetelerde ve TV’lerde büyük tartışmalar açıldı. Uluslararası konferanslara gündem oldu. Ergenekon’da herkes hapis yatabilridi. Ama Haberal yatamazdı. Sonradan öğrendik ki meğerse Mehmet Haberal ölüm tehlikesi taşıyan bir insan değildi. Ve bu muhteşem operasyonu 2 yıl bu ülkede Türkiye’nin en önemli aktörleri sürdürdü.

3- TAŞ ATAN ÇOCUKLAR VE SERAP OPERASYONU
Dünya güzeli pırıl pırıl kızımız Serap Eser’i hepiniz tanırsınız. Otobüse molotof kokteyli atılarak şehit olan kızımız…

Ne ilginçtir ki “Taş atan çocuklar yasası” ile eş zamanlı gerçekleşen bir eylemdi. O zaman yüzlerce küçücük çocuk taş attıkları için tutuklanıp cezaevine konuluyordu. İktidar kamuoyunun da baskısıyla “taş atan çocuklar yasası” çıkarmak istedi ve meclise sundu. Ama biliyor musunuz? Yasanın meclise gönderildiği gün birileri Serap kızımızı yaktı. Ve taş atan çocuklar yasası meclis gündemine bir daha gelmemek üzere kaldırıldı. Operasyona bakın. Ölümlerimiz üzerinden bile bizlere operasyon çekiliyor.

Not: Son günlerde çok tehlikeli bir algı zihinlerimize kazınmak isteniyor. “Barış sürecinde iktidar hiçbir adım atmıyor. PKK barış sürecini boşa çıkaracak hamleler yapıyor” diye. Bu tehlikeli algıyı görmek bunun doğru olmadığını yüksek sesle dile getirmek için bu ülkede “barış” diyenler, “kardeşlik” diyenler uyanık olmalıdırlar.
Tekrar 2011’deki dejavu yaşatılmak isteniyor. Öcalan boşa çıkarılmak isteniyor.

Biz en kanlı döneminde dahi Öcalan’ın barışı getirecek en önemli aktör olduğunu savunduk. Bugün de barış kardeşlik, tek bir Kürt ve Türk gencinin ölmemesi için Öcalan’ın barış sürecini ne pahasına olursa olsun hayata geçireceği düşüncesinin yanında olduğumu belirtmek istiyorum. Bu sefer “barışı bizsiz yapamazsınız” diyenlere “Evet size rağmen barışı gerçekleştireceğiz” diyorum.

Ne acıdır ki 14 yıldır tek hücrede yaşayan Öcalan umutlu ama her türlü imkana sahip olan aydınlar kaygılı.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS