Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Biz üç kardeştik

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Ben Ali ağabeyim ve kız kardeşim Gülşen...
Aramızda birer yıl fark vardı. Ağabeyim 20 yaşında ben 19 ve kız kardeşim 18...

Beraber büyüdük üçümüz;
Aradaki yaş farkı fazla olmadığı için genelde tüm dertlerimizi, tasamızı, mutluluğumuzu, endişemizi, sevgimizi paylaşırdık. Ayrılmaz üçlüydük. Bir gün 1979 yılının 27 Aralık ayında cezaevine girdim.

Benden 4 ay sonra 1980 Mart ayında Al ağabeyim cezaevine girdi. Ve o günün ağır koşulları, sıkı yönetim koşulları, insanların “Artık bunları bir daha görme şansınız yoktur” söylemleri kız kardeşimi bizi kaybetme endişesine sürükledi.

Gülşen, bu endişesiyle ağabeyim yakalandıktan 2 ay sonra 1980 Mayıs’ında bir daha bizi göremeyeceği düşüncesiyle intihar etti. İki kardeşi de cezaevindeydi ve o yokluk endişesine dayanamadan yaşamına son verdi.

Ben kız kardeşimin ölümünden 3 ay sonra tahliye oldum. Ama Ali ağabeyim 4 yıl cezaevinde kaldı. Hem de tarihin en büyük işkence merkezlerinden bir tanesi olan Diyarbakır cezaevinde. Yani böceklerin bile işkenceye uğradığı, insanların kendilerine “Ölüyor muyum yaşıyor muyum?” diye sorduğu en zor yıllarda 80-84 yılları arasında...

İşkencelerin bittiği dönemde tahliye oldu. Türlü aşağılanmaya, horlanmaya, fiziki ve manevi işkenceye uğramıştı; Ama her gün...

O kadar ağır bir travmaydı ki yaşadığı yani bugün konuştuğumuz şeylerin yanında hayal bile edilemeyecek ağır koşullarda defalarca ölümden döndü. Ki bunu yapan askerlerdi...

Yeşil elbiseleriyle silah eğitimi dışında her türlü askeri eğitimin verildiği cezaevinden çıkışından sonra askere götürülmek istendi. Ve o askerden firar etti.

Bugün ağabeyim yaklaşık 1 haftadır açlık grevinde. Son derece hukuksuz bir şekilde tutuklanmış bulunmakta. Gerekçeler kesinlikle ama kesinlikle hukuki değil.

Çünkü; daha evvel o firar suçu aflarla beraber düştüğü için bu anlamda bir sorun yoktu.
Çünkü; İkinci askere gidişinde askere ordu onu almadı. Yani firar etmedi.

Ondan evvel Yargıtay daha önce cezasını onadığı için 3 yıl daha Batman’da hapis yattı. İşin komik tarafı da ağabeyim Devrimci Doğu Kültür Derneğinin yönetim kurulu üyesiydi. Bu dernek İçişleri bakanı izniyle kurulmuş yasal bir dernekti. Bu yasal dernek yöneticiliğinden ötürü 8 yıl ceza aldı. Bu bambaşka bir hukuksuzluğun göstergesidir.

Bugün böylesine hukuksuz bir durumla karşı karşıya kalmış ağabeyimin yanında olduğumu ve olacağımızı dostlarımla paylaşmak istiyorum.
 

İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS