Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Barışta Kürt olmak...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Barışı savunmanın, barışı içselleştirmenin, barışı dile getirmenin daha doğrusu BARIŞ demenin ne kadar zor olduğunu, hele ki Kürtseniz, dindar ya da PKK'li değil iseniz ve dindarların barışı getirebileceğine inanıyorsanız, PKK'nin değişebileceğine, dönüşebileceğine, Abdullah Öcalan'ın barışı savunabileceğine, barışı getirebilecek bir lidere dönüşebileceğine inanıyorsanız yani birilerinin gözünde nefret objesi haline dönüşmüş dindarlar ve Öcalan'ın barış konusundaki tutumlarını savunduğunuzda hain olmak, MİT'çi olmak, derin devlet olmak, Devlet Bahçeli'nin mecliste yaptığı konuşma gibi Balıkçı karanlık bir adamdır suçlamasına maruz kalmak mümkündür.

Barıştan bu kadar korkmanın, barışı savunmanın tehlikeli olabileceğini son bir kaç gündür inanılmaz eğritici kalemlerle öğrenmiş olduk. Ben barış derken sanki teslimiyeti savunuyormuşum. Sanki hak ve özgürlüklerini yok saymak olduğunu savunuyormuşum.

Barış derken Kürt dilinin özgürlüğü, Kürtlerin demokratik yöntemlerle her türlü hakkı savunabileceği ve elde edebileceğini savunmuyormuşum gibi  kan ve silah dışında bu hakları elde etmek için şiddet ve ölüm dışında özerklik, federasyon, devlet kurma isteğinin bir yöntem olabileceğini benim açımdan temel ilkenin şiddetli hak arama aracı olarak kullanmak dışında her düşünce ve talebin hayata geçirilebileceği barışın da bunun tüm imkanlarını sağlayacağını savunmaktır.

Galiba ben barış derken ve yakın zamanda gerçekleşeceğine inanırken birileri de bu süreçte kalemlerinin susacağına, söyleyecek sözlerinin olmayacağına inanarak bu korku ve endişe ile organize bir saldırı içerisine girmektedirler.

Evet barışta faili meçhuller olmayacaktır, barışta köy yakmalar olamayacaktır, barışta infazlar olmayacak. Ne evine poşet içerisinde ekmek götüren polisler, ne evine dönerken ensesine kurşun sıkılan Kürtler olmayacaktır. Kürt dili özgürleşecektir. Kürtler kendi dilleri ve kültürleri ile kendilerini yöneteceklerdir. Kürt ve Kürdistani değerler daha insancıl daha hoşgörülü ve bir Türk'ü incitmeyecek bir ortamda yeşerecektir. Tüm bunlar olursa sevgili dostlarımız acaba neyi konuşacaklardır. Ve bunu dindarlar ve Öcalan sağlarsa bunda ne kötülük vardır.

Ben 1993'ten beri PKK'nın dönüşebileceğine ve Öcalan'ın değiştiğine inandım hala da inanıyorum. Ve Öcalan barışı savunduğu müddetçe yaşadığı sürece kendisini destekliyorum. Ve ben 10 yıldır AKP'nin ve Sayın Başbakan'ın Kürt sorununu çözeceğine inandım inanmaya da devam ediyorum. Eğer ben Kürt olmasaydım başka bir etnik kimlikte ve başka bir mezhepte olsaydım bu düşünceleri savunduğum için bu kadar hoyratça saldırıya uğramayacaktım.

Ama bu saldırlar ne kadar devam ederse etsin ölümün kol gezmediği cenazelerin beklenmediği bir barış benim için her şeyden daha değerlidir. 
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS