Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Ak Parti ve 'Politik parti' söylemi...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
1 Temmuz itibarıyla Ak Parti’nin yeni Cumhurbaşkanı adayını öğrenmiş olacağız. Eldeki tüm veriler ve emareler sayın Başbakan’ın Cumhurbaşkanı adayı olacağını gösteriyor. Ama yüzde 1 ihtimal ile sayın Erdoğan’ın kendi deyimiyle herkesi ters köşe yapıp Başka bir adayı da çıkarma durumu ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bazen yüzde 1, yüzde 99’dan büyük olabiliyor..

Beni esas ilgilendiren, kaygılı olduğum ve de görmek istediğim tablo ise sürekli yazılıp çizilen Ak Parti’nin varlığı ve gerçektende Ak Parti’nin ne olacağı konusu..

Şu söyleniyor: Ak Parti bir ANAP, bir Doğruyol değildir. Karizmatik lideri olan ve bir inanç üzerinde örgütlenen, liderine bağlı bir parti deniliyor. Acaba öyle mi?

Ak Parti’yi diğer partilerden, özellikle de liderleri Cumhurbaşkanı olan ANAP ve DoğruYol’dan ayıran temel özellik ne? Bu sorunun cevabını şimdiye kadar bulamadık. Ya da cevabı verilmedi. Propaganda diliyle üst üste seçimler kazanan, ağır bedeller ödemiş bir parti ve güçlü bir lidere sahip bir parti..

Dönüp baktığımızda bu sayılanların hepsi ANAP ve DoğruYol’da vardı. Onlar da üst üste seçim kazandılar. DYP gibi lideri birkaç darbeye maruz kalmış, devrilmiş, hapis yatmış, Özal gibi Türkiye’nin en karizmatik liderine sahip ANAP, ama maalesef liderleri partinin başında hem de en yüksek tepkiye ve dağılmaktan kurtulamadılar.

O zaman fark nerede?

Ak Parti’nin onlara göre politik bir parti, daha siyasi bir parti olduğu söyleniyor. Acaba bu öyle mi? Bir partinin politik ve siyasi olduğu seçim başarısından mı anlaşılır? Onlar da seçimden başarılı çıkmıştı. Ölçü demek ki bu değil.

Bunun ölçütü kırılma anlarında gösterdiği tavırla alakalıdır. Maalesef AK Parti başarılı bir belediyeciliği, başarılı bir politika olarak algılamakta. Böyle olmadığını BDP’nin başarısız belediyeciliklerinden başarılı siyasi mekanizma oluşundan anlıyoruz.

1- Eğer AK Parti politik bir parti olmuş olsaydı bugün 12 yıllık süre zarfında Türkiye’nin ekonomik, sosyal, politik, kültürel, iç dış ve hukuk alanında yetişmiş kadroları olurdu.

2- Eğer politik parti olmuş olsaydı Türkiye’nin bütün sinir sitemindeki kadroları cemaate teslim etmezdi.

3- Kadroları cemaate teslim etmeyi bir güven olarak tarif eden Ak Parti politik bir parti olabilir mi? Güven apolitik bir tanımdır. Bu bile AK Parti’nin politik duruşunun ne kadar zayıf olduğunun bir göstergesi.

4- Gezi’de, 17 Aralık’ta ve sonrasında yaşananlarda halkın tepkisi ile Ak Parti’nin politik kadrolarının tepkisinin aynı olmadığını hep beraber yaşadık ve gördük. Bu bile partinin politik olmadığının göstergelerinden birtanesi. Kendi liderlerinin çok çok gerisinde refleks gösteren, siyaseti sadece belediyecilik ve hizmet olarak algılayan bir parti politik bir parti olamaz. Politik parti çok farklı bir izahın tarfidir. Bakın Fransa ekonomik ve kültürel yapısını bu adar oturtmasına rağmen hala ırkçılık, ayrımcılık üzerinden politik tartışmaları yürütmek durumunda.

Keza diğer gelişmiş ülkelerde de öyle..

Ben düne kadar hiç sorun yokmuş gibi davranan yazar-çizer tayfasından farklı olarak Özal’la başlayan ve Ak Parti ile devam eden ‘Orta sınıfı İktidara ortak etme ve bunu kalıcılaştırma’ anlayışının ancak politik hamleleri yüksek olan, kendisini yenileyen bir tablo ile mümkün olabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Ak Parti liderinin bir başkanlık sistemine geçişle ancak partinin başından ayrılmasının çok doğru bir stratejik hamle olabileceğine inanıyorum.

Bunun da matematiksel olara gerçekleşebilmesinin tarihi 2016’nın Mart ayıdır. Yani AK Parti 2015 seçimlerinde yeni bir Anayasa’yı yapabilecek güce erişip, meclis takviminin gerekliliğinden ötürü 2016’nın Mart ayında yeni anayasa, yani Başkanlığı öngören yeni bir anayasayı halk oyuna sunmakla gerçekleşebileceği inancındayım.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS