Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

Ak Parti İstanbul’u kaybeder mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Eskiden bir şeyin milyonda bir ihtimali olunca ‘Teorik olarak mümkündür’ derlerdi. Ama önümüzdeki yerel seçimlerde Ak Parti’nin İstanbul’u kaybetmesi teorik olarak da mümkün değil. Bunu baştan söyleyeyim.

Nedenini izah etmeye çalışalım;

Türk siyasi tarihinde bazı merkezler veya bazı iller sadece o merkez ve o iller değillerdir. Bunun somut 2 örneği vardır. Türkiye’nin sinir sistemini tümüyle temsil eden 2 ili yani İstanbul ve Diyarbakır’ı bazen de benzerlikler açısından İzmir ve Dersim’i de örnek gösterebiliriz. Ama öz olarak ve Diyarbakır hiçbir zaman yerel seçim olarak algılanmamış, görülmemiş hedeflenmemiş ve sonuçlanmamıştır. Türkiye’nin siyasi fotoğrafının siyasi tercihlerinin genel göstergesi olarak hep şekillenmişlerdir.

Bu iki şehrin bundan evvelki seçim trafiklerine baktığımız zaman bunu açık ve net olarak görürüz. İstanbul en basit örneğiyle sadece hizmet, iş ve yerel yönetici başarısıyla hiç ölçülmemiştir. Küçümsenmeyecek şeylerdirler. Ama İstanbul Türkiye olduğu için, ana siyasi damarı olduğu için, ana ekonomik hattı olduğu için, her ne kadar başkent Ankara’ysa, İstanbul Türkiye olduğu için seçim hiçbir zaman yerellik olarak seyretmemiştir.

Bunun en basit örneği, Bedrettin Dalan’da olduğu gibi büyük yerel başarı Anavatan Partisinin ülke genelindeki başarısızlığının faturasını o gün yükselen değerler olarak sosyal demokrasinin, soğuk savaşın bitme heyecanı ile kaybetmiş, Nurettin Sözen kazanmıştır.

Ondan sonra Türkiye’de gelişen, muhafazakar, dindar eğilimli siyasal hareket, bu hareketin enerjisi kendisini hep bu şehirde tartışmasız iktidar yapmıştır. Bu aynı şekilde Diyarbakır açısından da öyledir. Ülkenin genel gidişatı hep orada egemen olmuş ama son 10 yıldır bölgedeki Kürt siyasal heraketinin gelişmişliği tartışmasız Diyarbakır’ı yerel yönetimler seçiminden çıkarmıştır. Bir de yer yüzüne baktığımız zaman AK Parti’nin genel oy oranının hiç düşmemesi acaba hangi mantık çerçevesinde Ak Parti’nin İstanbul’u kaybedeceğine inandırmaktadır?

Sizce ülke genelinde oy oranı düşmeyen bir partinin bu genelin ana fotoğrafı olan İstanbul’da kaybetmesi mümkün müdür? Zaten İstanbul’un yerel, siyasal ve sosyolojik yapısına baktığımız zaman da nüfusu en yoğun ilçelerin Ak Parti’yi temsil etmesi ve buralarda da oy oranını düşürmemesi nasıl olur da AK Parti’nin İstanbul’u kaybetmesine yol açar? Nasıl olur da buna inanılır?

Yeni hiçbir veri Ak Parti aleyhine değilken ve hiçbir değişim somut olarak görülmemesine rağmen nasıl ve hangi nedenle böyle bir düşme dillendirilmekte? İşin komik tarafı da buna ciddi ciddi inanılmakta.

Evet doğrudur. Eğer sadece AK Parti’nin özellikle İstanbul gibi apolitik iş ve ekonomi alanında uzman olan ama siyasetten bir hayli uzak olan yönetim kademelerine ve onların insafına kalmış olsaydı kaybedilebilirdi. Görünen o ki AK Parti özellikle İstanbul’u apolitik kadrolara rağmen genel politikasının rotasından ötürü kaybetmeyecek, tam tersine oy oranını artıracak.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS