Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

İlhami Işık

15 Ekim.. Öcalan ve Çözüm Süreci

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Yaklaşık 10 aydır acı, gözyaşı ve kanın olmadığı bir süreci hep beraber yaşadık ve yaşıyoruz...

Ama öyle görünüyor ki süreç üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Bu kara bulutların bir söylenti olarak gerçeğe dönüşmesi süreci doğru tamamlamamız açısından çok da iç açıcı olmayacaktır.

Dolayısıyla burada gerçek ve sağlıklı çözümün PKK lideri Öcalan’ın konumunu doğru tarif etmemize bağlı olduğu inancındayım.

Öcalan’ın “Kendi görüşümü 15 Ekim’de açıklayacağım” tavrından sonra acaba “Biz tekrar 2011’in 15 Temmuz’unu mu tekrar yaşayacağız?” endişesi beni aşağıda sıralayacağım sorulara itmiş bulunmakta;

1- Son yüz yılın, özellikle de çatışmalı 39 yılın getirmiş olduğu tahribatlarla mı yarını inşa edeceğiz? Yoksa son 1 yılda elde edilen kazanımlarla mı?..

(Eğer Hala Öcalan’ı ve PKK’yi dünün algılarıyla, dünün toplumunun Öcalan’a ve PKK’ye bakış açısıyla değerlendirirsek bu sürece yazık etmiş oluruz. Burada son 10 yıl ve özellikle son 1 yılın gerçeklerine iyi bakmamız gerekiyor.)

2- Öcalan’ı cezaevinde olduğu için karar yetkisine sahip olmadığını seslendiren ve buna inanan önemli bir kitlenin olduğunun farkında değil miyiz?

3- Öcalan’ı 1993’ten beri özellikle de 1999’dan sonra savunduğu düşüncelerden ötürü Kürdistani bir tavır içerisinde olmadığını savunanların varlığından habersiz miyiz?

4- Öcalan’ın 21 Mart Newroz’unda seslendirdiği manifestonun hayat bulması konusunda bizim de mi çekincelerimiz var?

5- Öcalan’ın BDP dışında gazeteci ve aydınlarla görüşmesinin onun örgütüne göndermiş olduğu mektuplardan daha ağır bir mahremiyete sahip olduğunu mu düşünüyoruz?

6- Toplumun barış sürecinde Öcalan rolünü kabule doğru artan algısı bizim önümüzde bir engel olarak mı görülüyor?

7- Öcalan’ın PKK üzerindeki etkisi bilinmesine rağmen devletle görüşmelerinin asgaride tutulması sürece nasıl bir katkı sunacak? Bunun izahı var mıdır?

8- PKK gibi bölgesel ve uluslararası bir örgüte dış etkilerin baskıların olduğunu ve bunu boşa çıkarabilecek tek insanın Öcalan olduğunu bilmemize rağmen ilişki ağnı neden hala normalleştirebilmiş değiliz? Bunun izahı var mıdır?

9- Öcalan ve devlet görüşmelerinin PKK açısından yadsınamaz bir önem olarak görülmesine rağmen bunun PKK’nin şiddet dışında siyasete yönlendirilmesi ve barışın kalıcılaştırılması anlamında görülmemesi şaşırtıcı değil midir?

10- PKK’yi ideolojik bir ablukaya almak isteyen Kemalizm’in, algı yönetme kabiliyetlerini görmemek ve buna en yetkili cevabı verebilecek kişinin de Öcalan olduğunu anlamamak mümkün mü?

11- Kendimize açık açık “Öcalan’ın kazanımlarla beraber anılması bu ülkenin yararına mı? zararına mı?” sorusunu sorduğumuzda vereceğimiz cevabın “Elbette yararına” olacağından şüpheniz mi var?

Yukarıdaki sorularda bıkmadan hep olduğu gibi yine şunu anlatmak istiyorum;

* Kürt sorunu tarihsel bir sorundur.
* Can yakıcı bir sorundur.
* Bölgesel bir sorundur.
* Uluslararası bir sorundur.
* Ve şimdiye kadar siyaseten kendini ifade edememiş bir sorundur.


Doğrudan iktidarın atmış olduğu adımlarla bu sorunun büyük bir bölümü çözüme doğru gitmektedir. Ama sorunun bir de gerçeği vardır.

O da PKK ve Öcalan gerçeğidir.

Öcalan siyaseti artık tek yöntem aracı olarak ilan ettiğine göre siyasal araçlarının da stratejik olarak değerlendirmesi hiç kimseye birşey kaybettirmeyecektir. Tam tersine bu sürecin sağlıklı, ve herkesin onuru ve gururu gözetilerek çözülmesi durumunda dünün Öcalan’a yönelik yargılarının da bir engel olarak görülmeyeceği açıktır.

Umarım bu böyle görülür ve değerlendirilir.
İLHAMİ IŞIK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS