Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

İktidar derdi, peki niçin?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Makam denilen şey ulaşılamayan hedeflerin zaman içinde çok gözde ve gönülde büyütülerek ona ulaşmak için asıl büyük olanın unutulmasını doğurur.

Ömürde hedeflenen ne ise sonrasında bulunan da onun uzantısı olacak nimet ve külfetlerdir.

Dünyadaki savaşların elde edilen gücün ortaya çıkardığı ekonomik, siyasi ve etkili çevreler olması kimi zaman insana cazip gelse de; elde edildiğinde aslında gözümüzde büyüttüğümüz kadar çok önem arz eden bir nesne olmadığını fark ederiz.

Gücü, iktidarı ele geçirmek için dünya tarihi boyunca pek çok entrikaya muhatap olan insanoğlu; zaman içinde ölüm denilen hakikatle karşılaşınca her şeyin boş olduğunu ve asıl önemli olanın hakka bağlılık hali olan ve kurtuluşun reçetesi olarak sunulan inancın uygulandığı bir ömrü geçirmek olduğunu anlamış olursunuz.

Ölüm geldikten sonra hayatınıza anlam katacak şeylerin anlaşılması ardından, geç kalmışlığın ve pişmanlıkların arzı endam etmesini sağlayacaktır.

İnsanın iktidara talip olmasında iki sebep genel olarak etken olarak görülür. Bunlardan ilki daha önce iktidarı elde bulunduranların kötü yönetimlerinden şikâyet ederek; aslında onların gitmesiyle kendine kazanç kapısı aralamaya çalışan insanlardır. Yani eski kötüyü, yeniden daha kötü yapmak adına bulunulan girişimdir. İkincisi de; aslında daha önce iktidarı elinde tutanların kendilerine menfaat sağlamaları, haksızlıklar yaparak zulmetmelerine karşı çıkarak, hak denilen ve yaratılmışların hak tarafından belirlenmiş haklılıklarını korumak adına iktidara gelme isteğidir.

Darbeleri yapanların, iktidarı elinde bulunduran veya iktidara koşanların kendilerine sormaları gereken en önemli nokta; hangi niyetle iktidara talip olduklarıdır.

Eğer geçmişte çeşmenin başında durup su akarken kovaları dolduranlara imrenerek kovasını doldurmak niyetiyle yola çıkmışsa kovanız dolar. Hatta bir gün taşar ama dünyalıkların hepsi dünyada kalarak, haksız yere elde ettiklerinizi koruma adına ömrünüzü geçirmeye başlamış olursunuz. Yığdıklarınızı korumaktan harcamaya fırsat bulamaz ve sizden sonra ortaya çıkacak bir mirasyedinin gayretiyle; arkanızdan tüm kötü sözleri söyleyerek yığdıklarınızın çar çur edildiği bir mirası bırakmış olursunuz.

Yok, sadece hakkın hâkim olması, herkesin kendine ait statüyü bilerek hak karşısında kul olmayı becermesi için yola çıkarsanız; kendinizden sonrası için çok önemli bir adımı atmakla kalmayıp, kendinizden sonraki dönemler içinde iyiliğin kapısını aralamaktan dolayı çok güzel bir çığırı açmış olursunuz.

Yola çıkarken niyetiniz ne ise ulaşacağınız yer de gerçek niyetinizde gitmek istediğiniz hedeften başkası olmayacaktır.

15 Temmuzda darbeyi yapan kafaların, hangi niyetle ilgili olarak yola çıktıklarını şimdi bir kere daha sorgulamamız gerekir sanki.

Karşı çıkanların dünyalık beklentisinden uzak kalışlarını ölümü göze alacak kadar kendilerine ölümüne şerefli bir iş kabul edişlerinde ararken, bu konuda pek çok insanın olması sanırız konuyu değerlendirmeyi kolaylaştıracaktır.

Her işte niyetin çok önemli olduğunu biliriz. Ama her nedense kimsenin niyetini okumak durumunda olmadığımız düşüncesiyle bazı kötü girişimleri hayır olarak yorumlarız.

Niyetleri anlamanın yolu devam eden davranışlardan, hedeflediklerinden ve sözle ifade edişlerinden kestirmek kolaydır.

Fetö ve diğer tetikçiler acaba başarılı olsaydı, acaba hakkı mı hâkim kılma derdinde mi olacaklardı. Yoksa kendileri veya bazı güçler için peşkeş zemini mi oluşturacaklardı?

Yapılan hazırlıklara ve şimdiye kadar yaptıklarına bakarak bu sorunun cevabını vermek çok zor olmasa gerek.

Üstad Necip FAZIL der ki;

Eşyayı Hakka değil, nefse göre dizenler;
Kendi takma gözüne sahte dünya çizenler...

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS