Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

HÜSRAN

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

"Asr'a yemin olsun ki" diye başlar o müthiş Ayet-i Kerime. Zaman gibi bir hazineyi doğru kullanamayıp ömrünü heba edenlerin yaşayacağı hüsran için dehşetli bir uyarıdır. 

Tolstoy'un hırslı Pahom karakterini çocuklarımız dahi bilir. Gün batımına kadar, birgün boyunca arazide ne kadar genişlikte toprak kazabilirse tümüne ücretsiz sahip olmak için koşarken oracıkta ölür ve o toprağa gömülür Pahom. 
 
Zamanımızı, ömür sermayemizi hoyratça nelerle tüketmiyoruz ki? Partiler, şölenler, oyunlar, harcamalar, kutlamalar vs... "Bir yetimin, bir garibin hayatına anlam katmak" dediğinizde ekşiyen suratların birkaç övgü için saçıp savurduğu Karunsu servetleri ve vakti... 
 
Aristo "Boş zaman, cahillerin can sıkıntısıdır." der. Ömür sermayesi kimine 80 yıl bahşedilmiş, kimine 35, kimine daha az. Sıradan insanlar zamanı sadece geçirmeyi düşünürken herhangi bir yeteneği, zanaatı yahut amacı olan ondan olabildiğince yararlanmayı düşünür. 
 
Lucian dizelerinde:
"Gerçek zenginlik sadece ruhun içsel   zenginliğidir
 Geri kalan ne varsa, kazançtan çok bela   getirir." nasihatinde bulunuyor. 
 
Horatius "Dışarıdan birşeyler kazanabilmek için içeriden birşeyler yitirmek, yani şan, şöhret, mevki, şatafat, ün, san kazanmak için huzurunu, boş zamanını ve bağımsızlığını feda etmek büyük bir budalılıktır." diyerek insanı ziyana uğratan şeylerden birkaçını sıralamıştır. 
 
Hızla yaşlanırken geri dönüp gençlik enerjimizi daha anlamlı fiillerde kullanma imkanımız hiç olmayacak. Ektiğimizi biçeceğimiz yaşlarda rüzgar ektiysek fırtına, tohum ektiysek yemyeşil fidanlar gelecek önümüze. 
 
Belimiz bükülüp gözümüzün feri söndüğünde "Senden öğrendim" diyecek bir nesil: "İnsanların üzerine basarak yükselmeyi yahut mücadeleyi, insanlık için aydınlatırken mum gibi erimeyi..." 
 
Yalnızca 30-40 yıl ömür yaşamış, ahirete beş kuruşsuz göçmüş ancak yüzyıllarca adının ölmeyip açtığı çığırla, bıraktığı eserle anılmaya devam eden dehalar kazınmıştır hafızalarımıza... 
 
"Bir dünya malı elinden gittiyse 
 Üzülme buna, hiçtir o
 Ve bir dünya malı geçtiyse eline
 Sevinme buna, hiçtir o. 
 Önünden geçer acılar ve zevkler
 Geç dünyanın önünden hiçtir o." 
 
Anvari Soheili'nin satırları Yunus'un şu sözlerini ne çok hatırlatıyor değil mi:
 
"Ne varlığa sevinirim 
 Ne yokluğa yerinim
 Aşkın ile avunurum
 Bana seni gerek seni"
 
Batılı düşünür yahut şairler çoğu zaman hakikate çok yaklaşır ancak teolojik sağlam temelleri yakalayamadığı için belli bir noktada koyverirken bizim şairlerimiz, düşünürlerimiz "Hak'tan gayrısı hepten boş." neticesine bizi sağ salim ulaştırırlar...
  YORUM YAP / YORUM OKU
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS