Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Hukuk devletinin çifte standartı olmaz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Artık bir şeylerin değişmesinin zamanı geldi de geçiyor. Bu gerçeği son olarak çok üzülerek Yunanistan'da yaşadık. Onlarca insanın canını yitirdiği büyük bir yangın felaketinde öncelik insanları kurtarmak olması gerekirken tam tersine “sırf Türkiye'den yardım almayalım” anlayışı nedeniyle bir çok can kurtarılamadı. Yangının olduğu yere sadece bir saat uzak mesafede olan Türkiye'nin Çanakkale kentinde itfaiyeye ait uçaklar ve helikopterler kalkmak için beklediler. Sadece oradan da değil. Türkiye'den Yunanistan'a yangının olduğu noktaya yetişecek yakınlıkta olan bir çok noktadan yetişip yangına müdahale edebilecek uçak ve helikopterler vardı. Maalesef onlar istenmedi.

16 Temmuz 2015 tarihinde içi darbeci terörist dolu bir askeri helikoptere iniş izni veren ve de ardından eli kanlı darbeci teröristlere sığınma hakkı tanıyan Yunanistan, Türk itfaiyecilere ve yangın söndürme helikopter ve uçaklarına yangına müdahale izni vermedi. Bir saat yakınlıkta olan Türkiye'den yardımı red eden Yunanistan altı saat uzaklıkta olan ülkelerden yardım talep etti. Sonuç ortada! Keşke böylesine gereksiz bir “Türkiye karşıtı” yanlış karar olmasa ve Türk itfaiyeciler Yunanlı meslektaşlarına yardım edebilseydiler..

Yunanistan'a daha fazla sığınmacı gelmesin diye Türkiye ile her türlü işbirliği ile hiç bir sorunu olmayan Yunanistan nedense yangın söndürmek söz konusu olduğunda sırf “Türkler yardım etti” dedirtmemek için işbirliğini red etti. Bu “kafa yapısının” değişmesi şart artık. Geçmiş, geçmişte kaldı. İkisi de NATO üyesi olan komşular bir felaket gündeme geldiğinde birbirlerine destek olmalı. Bu ister yangına isterse teröre karşı mücadele olsun hiç farketmez.

Ama bu sadece Yunanistan'la yaşanan bir sorun değil. Aynısı Avrupa Birliği ve bazı AB üyesi ülkeler için de geçerli.

Kendi vatandaşları Türkiye toprakları üzerinde bir suç işlediğinde hukuk devletinin işleyişi ile sorunlu ülkeler var. Türkiye söz konusu olduğunda hukuk devleti işleyişine yönelik bol, bol eleştiri dile getirenler Türkiye'de bir vatandaşları casusluk yaparken ya da teröre destek verirken yakalandığında hukuk devleti işleyişinden şikayet ediyorlar. Oysa kendi ülkelerinde de casusluk ve teröre destek suçları konusunda en sert uygulamalara ve yasalara sahipler. Ama bu kurallar Türkiye söz konusu olduğunda geçerli olmuyor.

Türkiye'de binlerce insanın katlinden sorumlu terör örgütü PKK'nın ya da Türkiye'de 15 Temmuz 2015 tarihinde onlarca insanın katledildiği ve yüzlerce insanın yaralandığı kanlı darbe girişimini gerçekleştiren Fettullahçı terör örgütü FETÖ'nün bazı AB üyesi ülkelerinde saklanan teröristleri deşifre olduğunda Türkiye haklı olarak bu suçluların ya da zanlıların iade edilmesini talep ettiğinde Türkiye'ye verilen standart bir cevap var her zaman: “Hukuk devleti işleyişine karışamayız. Mahkemeler bağımsızdır”.

Ancak casusluk yaparken yakalanan ya da bir terör örgütüne destek verirken yakalanan ve bu suçları delillerle belgelenenler AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olduğunda Türkiye “Hukuk devleti işleyişine karışamayız. Mahkemeler bağımsızdır” dediğinde kıyamet kopuyor. Derhal mahkemelere ve Türkiye'ye yönelik tehditler başlıyor. Bağımsız Türk mahkemelerine müdahale etmeyen Türkiye'ye yönelik yaptırımlar devreye sokuluyor. Hukuk devleti işleyişi böyle zamanlarda AB ve üyesi bazı ülkelerin hiç umrunda olmuyor.

Bu günlerde benzeri bir durumu ABD vatandaşı “rahip” kimliği taşıyan bir şahıs nedeniyle de yaşamaktayız. Türkiye 2015 yılındaki kanlı darbe girişimi emrini veren ve şu anda ABD'de bulunan terör örgütü elebaşısı Fettullah Gülen ve onun emrinde olan bir grup teröristin iadesini talep ettiğinde ABD'den aldığı tek cevap var: “Hukuk devleti işleyişine karışamayız. Mahkemeler bağımsızdır”.

Türkiye'de “casusluk ve terör örgütüne destek” iddiası ile yargılanması süren “rahip” kimlikli ABD vatandaşı ile ilgili “serbest bırakın “ talebi geldiğinde “mahkeme kararına karışamayız, yargılanması sürüyor” diye cevap verdiğinde ABD'den peş peşe açıklamalar ve tehditler geliyor. ABD, kendi vatandaşı için hukuk devletinin işlemesini istemiyor.

Bu nasıl bir hukuk anlayışıdır? Hukuk devleti her yerde hukuk devleti olmak zorundadır.

“Hukuk devletinin çifte standartı olmaz.” cümlesini yıllar boyu en başta AB, her on yılda bir darbe yapılan “eski Türkiye'ye” söyler dururdu. Türkiye değişti. Demokratik bir hukuk devleti olarak işlemeye başladı. Ancak bu sefer hukuk devleti işleyişi sorun olmakta.

Galiba ABD ve AB güçsüz ve zayıf ve de demokrasisi ile hukuk devleti özürlü bir Türkiye'yi, güçlü demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye'ye tercih etmekteler. Asıl sorun da bu galiba!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS