Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİEĞİTİM YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

Her gün biraz daha yaşlanıyoruz

Rahmân ve Rahîm olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın ismiyle Hamd, Alemlerin Rabbi olan- ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya mahsustur. O'na hamd eder, O'ndan yardım ve mağfiret dileriz.

Bize verilen nefes hakkını biraz daha dolduruyoruz.

Doğuyoruz. Büyüyoruz. Ve vakti gelince, yaşam hakkımız bitince; ölüyoruz..

Farkında mısınız ?

Öleceğiz

Mülk Sûresi'nin 2. âyetinde:
“O ki, hanginizin (ihsan duygusu içinde) daha güzel amel işleyeceğini denemek için ölüm ve hayâtı yaratmıştır.” buyrulur.
Enbiyâ Sûresi'nin 35. âyetinde de:
“Her canlı ölümü tadar. Bir imtihân olarak sizi hayırla da şerle de deniyoruz. Ve siz ancak bize döndürüleceksiniz…” buyrulmaktadır.

Bu hazin sona bir gün daha yaklaştığımızı bile bile, her gün biraz daha ölüyoruz. Kimse buna engel olamıyor. O, seni çok sevdiğini iddia eden(ler) var ya. Onlar bile engel olamıyor. Olamaz da. Çünkü onlar da ölecek.

Ölüm haktır Kabir kapısı kapanmaz. Herkes ölür.

Bütün zevkleri kökünden yok eden ölümü çokça hatırlayınız!” buyurur.
(Tirmizî, Kıyâmet, 26)

Kime uzun bir ömür verirsek, Biz onun yaratılışını (güç ve kuvvetini alarak) tersine çeviririz. Hiç (bu manzarayı) düşünmüyorlar mı? (Bu ibretli yolculuğu idrâk etmiyorlar mı
( Yâsîn Suresi Ayet 68 )

Ölüm ALLAH Subhânehû Ve Teâla'nın vaadidir. Gerçektir. Kaçınılmazdır.

Ölüm her yerde seni bulur. Yerde de gökte de.

Ölüm her yaşta ki insanı bulur. Yeni doğmuş bebeği de, yüz küsür yaşındaki dedeyi de..

Öleceksin

Ve ne yaptığını göreceksin! O zaman ALLAH'ım Geri gönder beni ki salih ameller işleyenlerden olayım." diyeceksin.. Ama bunlar boşa bir çaba. Zira hayat bir kere verilir.
Hani "bi insana ikinci şansı vermeyeceksin." Diyordun ya sen.. Hah işte o gün de sana ikinci şans verilmeyecek. Çünkü sen insan alemini tanıyordun ve diyordun ki: "Birinciyi hak etmeyen ikincinin de kıymetini bilmez.


Ve ne kadar boş işlerle uğraştığını, kendi çetin azabını kendi ellerinle, kendi paranla, kendi çabanla hazırladığını göreceksin.

Ve ALLAH Subhânehû Ve Teâla'ya verdiğin kulluk sözünde durmamanın hesabını ödeyeceksin.

Ve o beğenmeyip "Aşırı gidiyor. Boş işlerle uğraşıyor." dediklerinin ahirette yanında olabilmek ve onlarla birlikte cennete gitmek için çabalayacaksın. Onlara yalvaracaksın. O beğenmediğin, yolda giderken selâm vermek şurada dursun, selamını bile almadığın, yobaz dediğin insanlara yalvaracaksın, beni de kurtar diyeceksin. Fakat beyhude bir yakarış

Ve dinî davetlere icabet etmedigin için kendini parçalayacaksın.

Seni cehenneme sürükleyen sevgiline, arkadaşlarına, putlarina lanetler okuyacaksın.

Kılmadığın namazların, tutmadığın oruçların, yediğin/yedirdigin faizlerin gelecek aklına..

Çevrem ne der, diyerek yerine getirmediğin görevler, suratına çarpacak bir tokat gibi. O çok büyük gördüğün Osmanlı tokadı, bu çarpışın yanında sinegin dokunması kadar hafif kalacak.

En kötüsü de..
Geri dönemeyeceğiz

Hamd âlemlerin rabbi olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya mahsustur. Salât ve selâm yaratılmışların en hayırlısı Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem'in, âlinin ve ashabının üzerine olsun.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.




Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Siyaset Spor Ekonomi Seyahat Teknoloji Eğitim Magazin Dünya Özel Haber Sosyal Medya