Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mehmet Sayar

Hayvan hakları diye bir şey yoktur!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bilirsiniz. Ülkemizde her yıl her şehirde en az 100 bilgi şöleni, 100 konferans, 100 münazara, hayvan hakları konusunda yapılır durur.
Neden?
Hayvanlara zarar veren canilerin durması için mi?
Elbette hayır.
Eğer öyle olsaydı, her gün vahşice katledilen onca hayvan olmayacaktı.
Peki, başka bir sebebi olabilir mi?
Elbette olabilir.
Nasıl mı?
Şöyle bir gezegen düşünün. Üzerinde milyonlarca canlı bulunuyor. Hepsinin apayrı bir farklılığı, güzelliği var. Bir tür ya da bir gurup başka bir guruba keyfi bir şekilde zarar vermiyor. Herhangi bir gurubun yok olmasına asla neden olmuyor. Ekosistem adına hangi kural varsa, hepsine uyuyor.
Sonra vahşi bir tür çıkıyor ortaya. Daha öncekilere benzemeyen, sinsi, kurnaz, zararlı, kendini bilmez, alçak…
Ve bu tür, gezegende bulunan canlılara yavaştan zarar vermeye başlıyor. Önce diğer canlıların önünde bulunan yiyeceklere göz dikiyor. Alıp kaçıyor mideye indiriyor. Yiyecek bir şey kalmayınca bu sefer o güzelim canlıları tek tek yemeye başlıyor. Bu canlıları yediği sırada, nerden geldiği belli olmayan beyniyle başka hesapların peşine düşüyor. Bu hesapları yaparken canlıların neredeyse yarısı kadarını mideye indirmiş oluyor.
Durmuyor, durmak bilmiyor. Asla yeter diyemiyor. Dese çatlayacak garezinden, nefretinden, bencilliğinden.
İlk başlarda kendi zararlı türünü başka türlere karşı korumak adına birlik oluyor. Daha sonra kendine göre tüm zararları alt ettiğini anlayınca bu sefer tür arası bir çatışma çıkıyor. Her biri bir ırk olup başka bir köşeye sıçrayıp duruyor. Bu sırada gittiği bölgede gırgır şamata çıkarmayı ihmal etmediği gibi oradaki zengin canlı profiline zarar vermeyi elden bırakmıyor.
Sonra o güzelim gezgenden dumanlar uçuşmaya başlıyor. İcat isimli makineler üretiliyor. Gezegende bulunan tüm kaynaklar kullanılmaya başlıyor. Bu arada diğer canlı türleri bu vahşi türün midesine inmeye devam ediyor.
Ne oluyorsa o sırada oluyor. Bu bencil türler dünyanın her bir köşesine yayıldığından, farklı teknolojik aletler ortaya çıkıyor. Artık bu tür bütün gezegene tek bir dokunuşla hâkim olabiliyor. Hatta teknolojileri o kadar çok gelişiyor ki, diğer canlı türlerinin etini, sütünü, betini, bereketini konserve kutularına sıkıştırıp yıllarca depolayabiliyorlar.
Ne kadar muazzam değil mi? Ne kadar gösterişli! Gücün zaferi! Garezin, kıskançlığın, bencilliğin yegâne kazancı. Tarihteki bu ırkın gelişimine baktığınız zaman ‘korkunç' dememeniz için kendinizi tutmanıza imkân oluyorsa muhtemelen o ırkın mensubusunuz.
İşte tüm bunları yan yana koyduğunuzda, hayvan hakları diye bir hak olmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü sizler, bu dünyaya bu canlıların tümünden daha sonra gelip, onlara hak vermeye çalışıyorsunuz. Siz kimsiniz! Biz kimiz! Ne oluyoruz da bu hayvanlara bu hakları verebiliyoruz. Asıl onların bizi affetmeleri gerekirken, biz onlar hakkında nasıl yargılamada bulunuyoruz. Akıllarını kullanamıyorlar diye mi tüm bunlar!
Bizden daha akıllıların bu dünyayı en kısa zamanda talan etme dileğiyle…
İşte o zaman hayvanlara hak verdiğiniz gibi onlar da kendi hayvanlarına hak verebilir ve sizler ancak o zaman empatinin ne olduğunu anlayabileceksiniz!
‘Hayvan haklarını gerçek anlamda savunan, cani türe karşı savaş açmış kim varsa, hepsine minnet borçluyuz.'


Mehmet Sayar

  YORUM YAP / YORUM OKU
MEHMET SAYAR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS