Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

Yezid kim?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Firavun, Karun teşbihi, beddua ve Tebbet okumalarından sonra başbakan Erdoğan’a Ekrem Dumanlı’dan da “Yezid” benzetmesi geldi. Düşündüğümüz zaman, aslında çok da haksız değiller.
 
Başbakanımız Yezid olmasaydı, açlıktan kedi eti yiyen, otların suyunu içip hayatta kalmaya çalışan, anne ve babasının kabrinin ortasına gidip yatan o Suriyeli masumların, mazlumların yanında yer almazdı. Onlara bir lokma yiyecek, bir avuç ilaç yetiştirebilmek için çırpınan İHH tırlarına destek olmazdı.
 
Yezid olmasaydı Mısır’da binlerce Müslüman’ın katledildiği darbe girişiminin karşısında, elinde Rabia işareti, seçimle iktidara gelmiş Mursi’nin yanında da yer almazdı.
 
Firavun olmasaydı yine Filistin’de zulüm gören Müslümanlara sahip çıkmak adına İsrail’e “one minute” deyip, Mavi Marmara’nın savunucusu pozisyonunda da olmazdı. İsrail’le dostça ilişkiler kurar, Şaron’un arkasından da ellerindeki binlerce Müslüman kanına aldırmadan “Çığır açan lider” diye söz ederdi.
 
Yine Karun olmasaydı 28 Şubatta kapatılmış İmam-Hatip ve kuran kurslarını açmaz, başörtüsü özgürlüğünü okullardan, kamusal alana hatta meclise kadar getirmezdi.
 
Ve yine Yezid olmasaydı yıllardır şehit verdiğimiz bu topraklarda Kürt sorununu çözmez, kandan beslenenlerin hışmını çekmez ve ahını almazdı
 
Bütün bu özellikler ve işaretler onun Yezid olduğunu apaçık gösteriyor. Koç’un gönlüne girmeyi önemseyen, mazlumları umursamayıp İsrail’le dostça ilişkiler kuran, ortaya ihaleleri istediği iş adamlarına dağıtan, köşe yazarlarının gazetelerde ne yazacağına karar veren, bankaların para trafiğini yönlendiren, devlet içinde kendine bağlı bürokratlara devlet aleyhine iş yaptırabilen kişi ise münzevi, hoşgörülü, evliya, mübarek bir şahıstır muhakkak.
 
Böyle traji-komik bir propagandaya bizler de öyle saf, öyle körüz ki inanıvereceğiz öyle mi? Ziya Paşa’nın bu konuda güzel bir beyti var: “ En ummadığın keşfeder esrar-ı derunun/ Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın?
 
İnananlar da vardır muhakkak. Başbakanın haşhaşi benzetmesi, yabana atılacak sıradan bir benzetme değil ki. Hasan Sabbah’ın müridleri devlete suikast yaparken uyuşturucu alarak bu eylemlerini gerçekleştiriyorlarmış.
 
Paralel devlet dediğimiz bu devlet içindeki yapılaşma da hatasız, emri tartışılamaz, koşulsuz itaat edilesi, ruhani bir lidere bağlandıkları için 17 Aralık operasyonunu hipnoz olmuşçasına gerçekleştirebildiler. “Türkiye bu işin sonunda Mısır’a mı döner, demokrasi, insan hakları ne olur, vebali nedir?” bunu değerlendirebilecek özgür bir muhakeme yetileri ne yazık ki mevcut değildi.
 
İsmail Kılıçarslan’ın piramit benzetmesi dikkate değer. “Bu piramitte yükselme işi, öyle tuhaftır ki İsevi modern bir cemaate bağlı olduğunu zanneden mürit piramitte yükseldikçe aslında Musevi bir yapılanma içinde olduğunu fark edebilir. Ya da Müslüman modern bir cemaate girdiğini zanneden yükseldikçe bütün dinlerin birleştirildiği Mesihyanik bir yerde bulabilir kendini. Ancak piramitte yükseldikçe sırları fark eden bağlı, bütün bunları anladığında cemaati terk edemez. Çünkü ya cemaatten başka bir hayatı kalmadığından bunu göze alamaz ya da ruhani lidere çoktan aşık olarak mankurtlaşmıştır. Zaten potansiyel olarak bu iki özellikten birine sahip olmayanı yükseltmezler.”
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS