Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

Sisi'nin katliamı demokratik, Gezi'nin suyu vahşet

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Mısır’da seçilmiş ilk cumhurbaşkanı M. Mursi’nin diktatör olduğunu ve halkın beklentisine karşılık olarak yönetime el koyduğunu savunan Sisi yönetiminde ordu, bugünlerde namaz kılanları tarıyor, çoluk çocuk demeden katliam yaparak darbeye direnenleri yok etmek istiyor. Müslüman Kardeşleri yalnızca Türkiye ve Afrika Birliği destekleyip  “darbe kabul edilemez” derken Avrupa, ABD “Darbeye, darbe bile diyemedi,  Esed, İsrail ve ülkemizdeki bazı CHP’liler demokrasinin karşısında yer aldı. Sisi, Selefilerle şeriat devleti kurabileceğini söylerken Selefiler de ordu da fikir ayrılıkları, bölünmeler, Ezher şeyhinde de çarketmeler görüldü.
 
Ülkemizde gelişmeleri sevinç ve heyecanla izleyenler yok değil. “Mursi babamızın oğlu mudur ki onu sahiplenelim cümlesini kurdu CNN’de darbe sever bir sunucu.” E.Özkök “Demokrasi bazen darbeyle gelir.” diyenlerden. Yine gerek laik gerekse kendini muhafazakar olarak tanımlayan rüzgarın yönüne göre yazma ilkesi (ilkesizliği) olan bazı köşe yazarları da “Mursi çok başarılı bir yönetici değildi, demokrasiye geçeli bir yıl oldu, ülkenin ekonomisini de düzeltemedi” gibi komik gerekçelerle “ Mursi darbeyi hak etti”ye kadar vardıran yorumlar yaptılar.
 
Mısırdaki darbe, ülkemizdeki gezi eylemlerinde, darbesiz CHP demokrasisi olamayacağını düşünenleri de bir hayli heyecanlandırdı. Kimi CHP’liler hükümete“Bakın darbe olmayacak şey değil, ayağınızı denk alın” imalarında bulunurken, bir taraftan gezi eylemcilerinin çok masum ve şipşirin ağaç, böcek sever gençler olduğu, darbe beklentisinin olmadığı ispatlanmaya çalışılırken diğer taraftan “dayanın ordu gelecek” tweetleri atılıyordu.
 
Avrupa ülkeleri, ülkemizdeki gezi eylemlerindeki su ve gazla müdahaleye, başbakanımıza sert tepki gösterip, Beyaz Saray’dan da her gün gezi için “Kaygılıyız” açıklamalarını gönderirlerken Mısır’daki darbeye darbe bile diyememişler, demokrasi ve insan hakları konusunda hiçbir kaygıları kalmamış, hatta darbeye destek olmuşlardır. Artık Avrupa ve ABD’nin, hem Türkiye hem Orta Doğu, hem de kendi vatandaşları açısından demokrasi anlayışları, güvenilirlikleri sorgulanır olmuş, medeniyetin merkezi olma özelliğini yitirmiş, kendi varlıklarını ve meşruiyetlerini kendileri bitirme noktasına gelmişlerdir.
 
 
Mursi babamızın oğlu mudur ki?” sorusuna tekrar dönecek olursak, evet Mursi babamızın özbeöz oğlu. Adem babamızın fitne ve zulümle boğuşan, kahramanca savaşan oğullarından biri. Firavunların karşısında dimdik durup Musâvâri mücadelesini etmesini bilen bir lider. Karşısında ise cami cemaatini çoluk çocuk demeden tarayacak kadar (Esed gibi) bir Firavun ve onun, sempatizanları, taraftarları. İşte bu dünya yaratıldığından beri devam ede gelen, bitmeyen savaşta aslolan bizim nerde durduğumuz ve ne yaptığımız. Zalimi, modern firavunları babamızın oğlu da olsa reddetmek ve zulmün karşısında direnenlerle birlikte mi olmak?  Yoksa bana dokunmayan yılana Allah uzun uzun ömür versin diyen bahtsızlarla mı?
 
Bir Ramazan ayına daha ne yazık ki her sene olduğu gibi Müslüman mazlumların gözyaşlarıyla girdik. Bu ay onlara ne getirir, bizden ne götürür bilinmez, ancak dua etmekten fazlası gerekiyor. Sesimizi Mısırlı kardeşlerimiz için yükseltirken bir taraftan da maddi olarak da destek olmamız, yaralarını sarmamız şart. Bu konuda Allah’u Teala bize şöyle buyuruyor: “Allah’ın elçisine muhalif olarak geri kalanlar oturup kalmalarına sevindiler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad etmeyi çirkin görerek: “Bu sıcakta çıkmayın” dediler. De ki: “Cehennem ateşinin sıcaklığı daha şiddetlidir.” Bir kavrayıp anlasalardı.”(Tevbe,81) … Evet, sen hala anlamadın mı?
 
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS