Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

RAMAZAN ve ÜMMET BİLİNCİMİZ

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Bir yıllık süreçte yine dünyevileşmelerimizin ve kulluk amacımızdan uzaklaşmalarımızın ardından Ramazan, yine bize çeki düzen vermek, yorulan ruhlarımıza şifa olmak için geldi. Dünyalık koşuşturmalarımızın gönüllerimizi yine bunalttığı, tekdüzeliklerin bizi insanlıktan çıkarmaya başladığı anda yine tuttu elimizden…

Cesedimizin her türlü isteğini ve kaprislerini, şımarık çocukmuşçasına her an karşılarken ihmal ettiğimiz ve bu yüzden bir türlü huzur bulamadığımız ruhumuzu doyurmak için geldi yine Ramazan. Şükürler olsun ki artık akşamlarımız da (iftarlarımız), sabahlarımız da (sahurlarımız) daha bir aydınlık, farklı ve coşkulu. Bunu ailemizdeki ufacık çocuklar bile çok iyi hissedip “Ramazan ayını çok seviyorum, çok başka güzel oluyor.” sözleriyle ifade edebiliyorlar.

Ramazan ayı bizi hem oruçla hem de Kur’an’la terbiye ediyor. “ Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz olduğu gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz”(Bakara,183). Ölçüsüz yiyen, içen insanın yavaş yavaş ruhi melekelerini ve insanlığını kaybettiğini düşünecek olursak oruçla, bu yeme, içme ve günahlardan uzaklaşma disipliniyle Allah’u Te’ala, bizim biraz daha insan (eşref-i mahlukat) olma yönümüzü bize göstermek istiyor.

Ve Kur’an… Bizlere Peygamberimiz aracılığıyla Ramazan’da hediye edilmiş olan, başıboş kalıp sapıtmamıza, sefih, zavallı gibi yaşayıp ölüp gitmemize mani olan gerçek bir rehber. O’nu bu ayda anlamadan sadece matematiksel sevap hesaplarıyla okuyup bitirmemiz hem kutsal kitabımıza hem de kendimize ihanettir. Zira Allah’u teala “…Bu dirileri uyarmak için (gönderilen) bir zikir ve apaçık bir Kur’an’dır.”(Yasin,69-70) buyuruyor. O, hidayet edici, yol göstericidir.

Ramazan ayının en güzel taraflarından biri de unuttuğumuz açlık duygusunu, aç insanları, yoksul kardeşlerimizi bize hatırlatması. Bedenimizde fiziksel olarak açlık ve susuzlukla birlikte görünüşte bir güçsüzlük oluşsa da gönlümüzde sevgi, merhamet, şefkat, yardımlaşma duyguları yoğunlaşır. Ramazanla birlikte en zenginden en fakire kadar herkesin nefsi, malik değil memluk olduğunu, sadece aciz bir kul olduğunu ve o istemeden hiçbir şeye elini dahi uzatamayacağını çok iyi anlar. Oruçla nefsin firavunluk yönü kırılır, insan acizliğini, fakirliğini ve kulluğunu hatırlar.

Oruçla terbiye ediliyor olmasaydık belki şu an Mısır’da, Rabiatü’l Adeviye meydanında, darbe ve katliam mağduru, ekonomik kriz nedeniyle sahabe misali birkaç hurma ve suyla iftar eden Müslüman kardeşlerimizin hislerine yabancı ve uzak kalacaktık. Oruçlarımızı açarken Suriye’deki, Myanmar’daki, Filistin’deki, Somali’deki mazlum Müslüman ümmetine dua etmeyi ve yardım etme zorunluluğumuzu hatırlamayacaktık. Ancak oruç ve Kur’an bize onların derdiyle ağlamayı, onları güldürebildiğimiz zaman da gülebilmeyi öğütlüyor. Oruç, namaz, zekat, Kuran, Ramazan gibi kavramlara yabancı olanların da kalplerinin taş misali katı ve mühürlü, kulaklarının sağır, gözlerinin kör, ümmet bilincinden uzak olmasına da çok şaşırmıyoruz.

Ben yine bu yazımı da şair Necip Fazıl’ın Ramazan hatırasıyla bitirmek istiyorum: N.Fazıl, dini içerikli yazıları nedeniyle hapiste olduğu bir Ramazan’da, üstü başı dökülen ihtiyar bir adam hapishane kapısının yanında ilk tel örgüde beklerken N. Fazıl’ın yanına geliyor ve onu hiç tanımadan diyor ki “Oğlum içeride bir N.Fazıl varmış. Şu karpuzu ona getirdim; Allah rızası için götürüp verir misin?”.
N. Fazıl’ın gözlerine yaşlar hücum ediyor. “Ver baba, hemen götüreyim.” diyor ve alıyor. Ve bu samimi hediyeyle ilgili sonra şunları söylüyor: “İşte, hasbi, her türlü nefs oyunundan uzak, Allah için verilen hediye… Bu meçhul Müslümandan tüten edayı ömrümce unutamam! Keşke o karpuzu kesmeseydim; hep ona bakıp düşünseydim, İslam ahlakını fikretseydim, AĞLASAYDIM, AĞLASAYDIM…”
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS