Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

BIÇAK, KURBAN ve SAMİMİYET İMTİHANI

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
 “Güzel gözleri vardı onun. Herkesten farklı bakmıştı, ona sanki. Aradığı  samimiyet ondaymış gibi geldi Kurban’a. Bayramdan önce ya da sonra kesilmek istemediğinden emindi. Neticede insanlara rızık olarak yaratılmış bile olsa kasapta, şarküteride satılıp ne rakı sofrasında meze, ne de mesirelikte mangal olmak istiyordu. Eğer bu bir alınyazısıysa, fedakarlıksa ki öyleydi, Ona yakınlaşan kişi için bir vesile olmalıydı.
 
Başını okşadı İbrahim Kurban’ın. Adı da İbrahim’miş diye sevindi Kurban. 

“Böyle İbrahim’e İsmail olmaya can kurban” dedi ve gönlü, yüreği şen çıktı yola. İbrahim ona sevgiyle baktı “Hadi bakalım yoldaş, bayramda beraberiz senle dedi.” Kulağına eğilip “tabi cennette de” dedi. İçi içine sığmadı Kurban’ın. 
 
Dünyaya gelen herkes ölür de bir tek şehitler gülerek teslim eder ya canını sonsuzluğa giderken. Öyle bir histi belki. Hem O demiyor muydu: “Onların ne etleri, ne de kanları O’na ulaşır…” Ancak takvaydı, niyetti, samimiyetti ona vasıl olan
 
Hani hiç et yiyememiş, her gün yarı aç yarı tok yatan komşular ya da savaş, kıtlık, açlık görmüş, kemikleri tek tek sayılan Afrikalı, Iraklı, Filistinli, Suriyeli, Doğu Türkistanlı, Arakanlı, Mısırlı vs kardeşlerimizin binlerce kilometre öteden hatırlanıp kurbanların gönderilmek istenmesi, yalnızca samimiyetin bir ifadesi değildi de neydi? “Ben de bir fukara sofrasında cıvıl cıvıl çocukların mutluluk nedeni olmalıyım” dedi kurban. İbrahim de nefsi için düşünmüş olamazdı onu, variyetli adamdı nihayetinde. 
 
Bayram namazından gelince, Kurban yine İbrahim’in gözlerine baktı. Ama bu defa İbrahim ona hiç bakmadı. Bu soğukluğu ummamıştı ondan. Niye şimdi yabancı olmuştu. İçinden bir şeyler koptu Kurban’ın. Çırpındı o an, bağırdı hem de acı acı. Bıçak kesmeden acıtmıştı işte. Ateşler yakılmıştı. Bu Nemrut’un İbrahim’e hazırlattığı ateşten farklıydı. Yakan, serin ve selamet olmayan ateşti. 
 
İbrahim arkadaşlarına, ağızlarına layık, nefis pirzolalar hazırlayacağından söz ediyordu. Bu nümayiş Kurban’ı çok acıtmıştı. İbrahim’in niyetiydi bıçaktan önce onu acıtan. “Söz vermiştin” dedi usulca. Ama direnmedi, gözünden birkaç damla yaş döküldü ve…
 
Umduğu acıyı kesilirken hissedemedi Kurban. Hissetmek istedi ama olmadı nedense. Belki Allah’a münacatının bir sonucuydu bu. Uzaktan cesedine baktı. Acı bir gülümseme belirdi dudağında. “ İbrahim! Sen İbrahim değilsin, olamazsın da” dedi. Sezai Karakoç’un da sıraladığı üzere bu fedakarlıkta bıçağın vazifesi kesmemekti. İsmail’inki direnmemek, teslim olmak iken İbrahim’inki de rüyasına sadık kalmaktı. “Sen oyunu bozdun” dedi Kurban. “O yüzden İbrahim değilsin işte.”
 
Gözyaşları içinde garip bir ademoğlu ağaç dibinde dua ediyordu o sırada. 
 
“Ne olaydı bir kurbanla da ben geleydim huzuruna. Mükellef olmasam da acziyetime, fakirliğime rağmen Kabe’ye ve Mescid-i Nebevi’ye bulutlarla selam yolladığım gibi, bir kurbanla senin yoluna çıkmayı arzuluyorum Allah’ım!” dedi garip. Kurban ona elini uzattı, gözyaşlarını silip. “Bu yola vefa, bu yola sabır gerektir ve samimiyet sınavı için ceset değildir aslolan. Zira O’na ne kanları 
ne de etleriydi ulaşan.”
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS