Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

BAŞBAKANI YANILTANLAR

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Başbakanımız sanki ABD’de ve Türkiye’deki gelişmelerden bihaber, elçilerin söyledikleriyle icraat yapıp konuşuyor. Direkt başbakanı hedef almıyoruz görüntüsünü vermek için de şu cümle sıkça söyleniyor. “Başbakan yanıltılıyor.”
 
Ancak bilinen bir gerçek var ki MİT konusunda da hedef aldıkları, Hakan Fidan gibi gözükse de başbakandı, şimdi de öyle. Sözde “Hakan Fidan İran’a hizmet ediyormuş.” Sormak lazım, “Peki, Fidan konusunda İsrail’le mutabık olarak siz kime hizmet etmiş oluyorsunuz?”
 
Samanyolu TV ve Zaman Gazetesi her gün baştan aşağı dershane haberleriyle doldu. Tepkisizliği, eylemsizliği düstur edinmiş, İsraile, Esed’e, Sisi’ye ve yerli darbecilerimize çıt çıkaramayan kanal ve gazete her gün hükümete ateş püskürüyor, bizi şaşırtmaya devam ediyor. “Otoriteden izinsiz Filistin’e yardım bile gitmemeli” diyenler medya aracılığıyla başbakana kafa tutmaya davranıyor. Her gün çocuklar “Dershanemi isteriiiiim” diye ağlatılıp, veliler ezberledikleri replikleri sergiliyor, çevre esnaf, dershaneler kapanırsa mağdur olacağını anlatıyor. Sadece medya değil dershane hocaları da iş başında. Her gün öğrencilere başbakanı çok çirkin ithamlarla karalayıp dershanelerin kapatılmaması için tweet atmalarını tembihliyorlar.
 
Dershaneler ihtiyaçtan hasıl oldu. Doğrudur. Bazı doktorların kapanırken çok ağladığı muayenehaneleri, ihtiyaçtan açılmıştı. Yıkılırken gözyaşı dökülen gecekondular da öyle. O eski model nostaljik arabalar da ihtiyaçtan alınmıştı muhakkak. ÖYM’ler de ihtiyaçtan kurulmuş sonra kaldırılmıştı. Bir dönem ihtiyaç duyulan bir kuruma çok para ve emek harcandı diye ebediyen sürmesini istemek akıl karı mı?
 
Bütün bunları bahane ederek hükümetin eğitimde bir değişim ve dönüşüm yapmak istemesine karşı olmalarının asıl sebebi Başbakanı yıpratmak ve halkın gözünden düşürmek istemeleridir. Dershaneler kapanırsa doğu ve güney doğuda gençler dağa çıkar gibi asılsız yorumlar, çözüm süreciyle o gençlerin nasıl dağdan indirildiğini bilmemekten kaynaklanmaktadır. Şu an büyük bir gayretle başbakanı tasfiye girişimi göze çarpmakta. Bunu bir kaç ay önce destek verdikleri geziciler de denedi ama plan tutmadı. Şimdi de tutmayacak.
 
Aklıma takılmıyor da değil. Rahmetli Erbakan’ı da 28 Şubat’ta günah keçisi ilan etmişler, darbecileri ve Bülent Ecevit’i yere göğe sığdıramamışlardı. Ama Erbakan’ın dershaneleri kapatmak gibi bir girişimi de olmamıştı. Onca kötülemeyi, suçlanmayı ne yaptı da hak etti, muamma?
 
Şöyle bir çelişki söz konusu: Zaman gazetesi ve Samanyolu ÖYM’lerin kaldırılışı, Hakan Fidan konusu, gezi olayları ve kızlı erkekli yurtlar meselesinde hükümete muhalifti ama cemaatin tabanı bu konularda hükümeti gönülden destekledi. ODTÜ’de “cemaat dışarı” yazan pankartları taban iyi okuyabilirken sözde aydınları tarafını şaşırdı.
 
Ayrıca ilginçtir ki bu taban bu gazetenin neredeyse hiçbir yazarını okumuyor. Okumak için değil gazeteye maddi destek olmak için abone olduklarını da açıkça söylüyorlar. E.Dumanlı’nın ya da M.Kamış’ın adını bile bilen çok az insan var. Belki de bilmemeleri daha iyi. Hiç olmazsa bu kara propagandaya inanmıyor, “Özel hastanelerle sağlık alanında kaliteli hizmet alınır olundu, özel okullarla da eğitimde güzel gelişmeler olacaktır” diye umut ediyorlar.
 
Hükümetin eğitim reformuna karşı çıkanlar, gönül dilini kullandıklarını ve incindiklerini söyleseler de asıl inciten ve kırıcı olan taraf ne yazık ki kendileri. Ben bugün bu yazıları yazmak durumunda kalmaktan hiç hoşnut değilim. Çünkü başbakanımızı ve icraatlerini karalamaya çalışanlara karşı onu savunmak isterken birçok arkadaşımızın kırıldığının farkındayım. Ancak ben tabanı oluşturan arkadaşlarımızın şahsi olarak hizmetinde samimiyetine inansam da bu cemaatte aydın geçinen kişilerin başbakandan kurtulma hesaplarına sonuna kadar karşı çıkıyorum ve onları şiddetle kınıyorum.
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS