Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Havva Bütün Saraç

“ 27 MAYIS DA NE?” - “AHLAKINIZ BATSIN”

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Hiç üniversite öğrencileriyle oturup konuştunuz mu? Gençleri önemseriz, severiz, ancak çoğunun ne yakın tarihten ne de gündemden haberleri var? 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat dediğinizde boş boş baktıktan sonra,“neymiş, ne olmuş ki” gibi acıklı cevaplar veriyorlar ve bunlar öyle, sıradan gençlik falan değil, en başta belirttiğim gibi, üniversiteliler. Yarının öğretmenleri, doktorları, hakimleri, mühendisleri vs.
Peki, onların gündeminde ne var? Maçlar, konserler, sınavlar ve de gönül ilişkileri, dahası yok. “Çözüm süreci”, “Reyhanlı”, “Akil adamlar” dediğinde uzaylılardan bahsetmişsin gibi ne yazık ki konuya yabancılar. Gençlik için tüm bu olumsuz yorumları yapmış olsam da onları yabana atma, onlardan vazgeçme, ümit kesme taraftarı değilim. Üniversite öğrencileri, yakın tarih ve gündemden bihaberse onlar kadar kabahatli olan kişiler, elbette aileleri ve üniversite hocalarıdır. Hiç mi yeri gelmez, hiç mi konu edilmez ki, bu tarihler ki, ülkemiz için en kara dönüm noktalarıdır.
Bir 27 Mayıs daha geride kaldı. İdamlarıyla, darbeleriyle, haksızlıklarıyla ve mazlumların kanıyla… Ancak geride kalmış, kapanmış zannettiğimiz bu kara günlerin toplumun hafızasından çıkmasına izin verirsek bu millet aynı tuzağa tekrar düşebilir. Vesayet dönemlerinde yaşananlar, hukuksuzluklar, idamlar hatırlanmalı ki bugün sahip olduğumuz değerlerin farkında olabilelim.
1963’ten 1982’ye kadar 20 yıl bu kanlı darbe bayram olarak kutlandı. “Hürriyet ve Anayasa Bayramı”. Darbe mağdurlarından dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri’nin kızı Cahide Aksoy, “ CHP isteseydi idam kararlarını iptal ettirebilirdi, ettirmedi.” diyor ve CHP’nin yer altı faaliyetlerinin, kışkırtmalarını ortaya çıkaran Tahkikat Komisyonu raporları ilan edileceği zaman darbe yapıldığına dikkat çekiyor. Rahmetli Adnan Menderes ve arkadaşlarını hayırla yad ediyoruz ve onlara yapılan zulmü, bu milletin unutmamasını ve unutturmamasını umuyoruz.
AHLAKINIZ BATSIN
İçkiden kim ölmüş, kim sarhoş olup da eşini dövmüş yada öldürmüş? Kim içkili araç kullanmış da kazaya sebep olmuş? Bizim milletimiz gayet bilinçli içer, üzülünce, sevinince, bilemedin efkarlanınca bir iki kadeh beyefendi gibi içer, sarhoş, ayyaş olmaz. Kimseye de bir zararı yoktur. O zaman Başbakanımıza ne oluyor da herkese müdahale ediyor, alkole kısıtlama getiriyor.
Bu durumda bu uygulamaya karşı olan, yani Kur’an, din, ahlak gibi kaygıları olmayan halk da çıkar, Lut kavmi gibi, en adi eylemlerle yasaklara cevap verir ve kendilerini alkışlarlar. Bırakalım, bizim bazı liberallerin dediği gibi, isteyen istediği gibi “rakı şişesinde balık” olsun, aksırıncaya, tıksırıncaya kadar içip, “durmak yok, içmeye devam” deyip, mani olanları “Allah’a havale etsinler”. Kimse kimseden sorumlu değildir ve kimsenin kimseye zararı da söz konusu olamaz (mı?).
Peki, Allah’u Teala bu konuda ne buyuruyor: “Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bunlardan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz. Gerçekten şeytan, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?”(Maide Suresi,90-91)
HAVVA BÜTÜN SARAÇ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS