Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hacı Ahmet Ünlü

Hakimiyet kayıtsız şartsız Allah Subhânehû ve Teâla'nın'dır

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

ALLAH Subhânehû Ve Teâla'dan başka İlâh Yoktur ve işte biz göklerde ve yerde tek İlâh olan ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'ya sığınıyoruz.
Kur-an'ı Kerim'de hakimiyetin kayıtsız şartsız ALLAH 'a ait olduğunu açıklayan bir çok ayet-i kerime vardır. Onlardan bazıları şunlardır ;

“Mülkü/hakimiyeti elinde bulunduran ALLAH, ne yücedir. O, herşeye hakkıyla gücü yetendir.
(Mülk Suresi / 1. Ayet)

“İyi bilin ki! Yaratmak da, emretmek de (hükmetmek de yalnızca) O'na aittir. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.
(A'râf Suresi / 54. Ayet)

“İyi bilin ki hüküm yalnız O'nundur. O, hesap görenlerin en çabuğudur.
(En'âm Suresi / 62. Ayet)

“Hüküm vermek yalnızca Allah'a aittir. O, doğru haberi verir ve O, ayırt edenlerin en hayırlısıdır.
(En'âm Suresi / 57. Ayet)

“Hüküm vermek yalnızca Allah'a aittir. Ben O'na tevekkül ettim. Tevekkül edenler de yalnızca O'na tevekkül etsinler.”
(Yûsuf Suresi / 67. Ayet)

“Hüküm veren Allah'tır, O'nun hükmünü gözden geçirecek hiç kimse yoktur. O'nun hesaplaşması pek çabuktur.”
(Rad Suresi / 41. Ayet)

“O, Allah'tır. O'ndan başka hiçbir ilah yoktur. İlkte ve sonda hamd O'na mahsustur. Hüküm yalnızca O'nundur. Kesinlikle O'na döndürüleceksiniz.”
(Kasas Suresi / 70. Ayet)

“O, hükmüne hiçbir kimseyi ortak kabul etmez.”
(Kehf Suresi / 26. Ayet)

“Onlar, hala cahiliye devrinin (şirk olan) hükmünü mü istiyorlar? Yakinen bilen bir kavim (topluluk) için Allah'tan daha güzel hüküm veren kim vardır?”
(Mâide Suresi / 50. Ayet)

Bu ve benzeri ayet-i kerimeler çok açık bir şekilde hüküm vermenin yani tüm yaratılmış olan herşey için karar vermenin, yani tüm mahlukat için karar vermenin, kanun ve yasa belirlemenin sadece ALLAH Subhanehu ve Teala'ya ait olduğunu beyan etmektedir. Zira yaratan ve yaşatan kimse, yönetmeye de hak sahibi olan ancak O'dur. Bu fiiller, kendisini hiçbir şeye muhtaç olmayan es-Samed ve hiçbir benzeri bulunmayan el-Ahad olan ALLAH Subhanehu ve Teala'ya ait olup, O'nun rububiyet özelliklerindendir.
Bugüne kadar ben ALLAH 'ım diyenler, ben yaratıcıyım diyenler, benim her şeye gücüm yeter diyenler hiç olmamış, ama ben Rabbim, ben kanun koyma yetkisine sahibim, egemenlik bendedir, ben mülkün sahibiyim, bu ülke benimdir, ben İlâhım, benim sözlerim dinlenmeli diyenler çok olmuştur.
Rabb, Melik ve İlâh O'dur. O'ndan başka Rabb, O'ndan başka Melik, O'ndan başka İlâh yoktur. Rabb makamında, Melik, ulûhiyet makamında hayatınızın kanunlarını düzenleme konusunda Rabbiniz O'dur. Ve bu Rabbiniz olan Allah kendisinden başka İlâh olmayandır. O her şeyin yaratıcısıdır. Varlığımızın sebebi O'dur. Hayatın kaynağı O'dur. Göklerin, yerin, gecenin, gündüzün, meyvelerin, sebzelerin sa-hibi O'dur. Malımızı, evimizi, ailemizi, çocuklarımızı, makamımızı, paramızı, pulumuzu, aklımızı, zekamızı, bilgimizi, havamızı, suyumuzu her şeyimizi yaratan O'dur. Allah yaratıcıdır, o halde O'na kulluk edin. Madem ki her şeyinizi yaratan O'dur, madem ki her şeyinizi veren O'-dur, o halde sadece O'nu dinleyin.
ALLAH Subhânehû Ve Teâla her şeyin yaratıcısıdır ve kendisinden başka İlâh, Rabb, otorite, egemen, yetkili olmayandır. Çünkü İlâh olanın, Rabb olanın yaratıcı olması gerekir. Ondan başka yaratıcı da olmadığına göre Rabb sadece O'dur. Öyleyse sadece ona kulluk edin, sadece O'nu dinleyin. Sadece O'nun emirlerini dinleyin ve sadece O'nu razı etmeye çalışın. Rabb olarak, İlâh olarak O'na inandığınızı ortaya koymak üzere hayatınızı O'nun adına yaşayın. Yirmi dört saatinizi O'nun belirlediği yasalar istikâmetinde yaşayın.
AllaALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan başka toplum, moda, baba, ana, amir, müdür, âdetler, yönetmelikler gibi putları ALLAH makamına oturtup onların istedikleri bir hayatı yaşayıp Allah'a şirk koşmaya kalkışmayın. Yaşadığınız bu hayatın sonunda O'nun huzuruna gideceğinizi ve hayatınızın hesabını sonunda O'na ödeyeceğinizi asla unutmayın.
Eğer böyle Rabb, İlâh olarak ALLAH'a iman eder, ALLAH'ı böyle güçlü kuvvetli bilir ve sadece O'nu hesaba katar, O'nun istediği hayatı yaşarsanız, O'nun dışında her şeyin hatırını ayaklarınızın altına alabilirseniz o zaman bilesiniz ki O ALLAH sizin her şeyinize vekildir. Bilesiniz ki sizin arkanızda ALLAH Subhânehû Ve Teâla vardır. Sizin önünüzde ALLAH vardır. Dayanacağınız güveneceğiniz ALLAH 'tır. Sizi herkese karşı ve her şeye karşı koruyacak olan Allah'tır. Böyle bir Allah'a sığındığınız takdirde göklerde ve yerde sizi yenecek, size zarar verebilecek hiçbir varlık yoktur. Çünkü göklerde ve yerde ne varsa hepsi de O'nun kuludur. Hepsinin üzerinde egemen olan O'dur. Hepsinin boyunlarındaki iplerin ucu elinde olan hepsine söz geçiren O'dur. Böyle bir ALLAH'a sığındığınız, dayanıp güvendiğiniz takdirde size yol gösterecek olan O'dur. Sizin tüm problemlerinizi çözümleyecek ve sizi her sahada sahili selamete çıkaracak olan O'dur. Tarih boyunca dostlarını tüm düşmanlarına karşı nasıl korumuş ve galip getirmişse, sizi de koruyacaktır. Bu konuda en küçük bir şüpheniz olmasın.
Öyleyse ey ALLAH'ın kulları gelin sadece O'na sığının! Sadece O'nun koruması altına girin! Sadece O'na ve O'nun hayat programına yönelin! Sadece ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'yı dinleyin! Yalnızca Allah'a kulluk yapın! Sadece ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'nın hayat programını uygulayın!Eğitiminizi ALLAH 'ın istediği biçimde düzenleyin! Hukukunuzu Allah'ın istediği biçimde ayarlayın! Ticaretinizi ALLAH Subhânehû Ve Teâla yasalarına göre belirleyin, evinizi, eşyanızı, kazanmanızı, harcamanızı, hayata bakışınızı, insanlarla olan ilişkilerinizi, gecenizi, gündüzünüzü ALLAH'ın istediği biçimde ayarlayın! Çünkü sizin için ALLAH'tan başka sözünü dinleyeceğiniz İlâhınız yoktur. ALLAH Subhânehû Ve Teâla 'tan başka hayat programı kabul edilmeye lâyık Rabb ve İlâh yoktur.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HACI AHMET ÜNLÜ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS