Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Gülen, Erbakan'ı neden sevmezdi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

1970 li yıllardan itibaren harekete geçen ama daha sonra ray değiştirmeyi hedefleyerek başlamış olan yolculuğun ABD ‘de son bulması çok manidardır.
Henüz yaşımız gençlik çağlarında ve yaşadığımız şehirde inançlı ve eğitimli öğrencilere kol kanat geren bir grubun yeşeren filizlerini görmüştük.
O yıllarda; kendince nereye yanaşacağı çok belli olmayan bir ülkenin zaman içinde “yokluk” denilen baş belasıyla yaşamış bireyleri olarak; toptan ülkenin insanlarını sahili selamete çıkaracak kim varsa yardım etmeyi kendine borç bilen bir toplum olmuştuk.
Bir taraftan siyasi çekişmelerin getirdiği gergin ortam, daha sonra hükümetler değiştikçe ne rahatlamayı ne de sıkıntıyı uzun süreli yaşamanın tadına bile varamadan, bir gevşetilip bir sıkıştırılan toplum haline gelmiştik.
Sonra darbeler yoluyla korkulan veya korkutulan bazı gruplar meydana gelmiş hatta fetö nün işini kolaylaştıracak depolitize edilmiş toplumda en güzel işi çıkarabilecek olan, siyasetten uzak ve siyasetten şeytandan rabbine sığınırcasına sığındığını iddia eden bir meşrep ortaya çıkıvermişti.
Yeni değildiler ve bir anda bitmelerini beklemekte imkânsızı başarmaya çalışmaktır ki bunun asla bir anlamı olamaz.
Sanki Fetö Ak parti iktidarında ortaya çıkmış gibi, toplumu siyasetten uzaklaştırmaya kalkışanlar; ardından kendi ağlarına düşürdükleri insanlarla, yeni darbe hazırlıkları yapmaktan uzak kalmayacaklardır.
Pek çok yakınımızdan veya yakın çevremizden fark ettiğimiz şey; son dönemde ülkeyi rahatça idare etmeye kalkışan siyasetten uzakmış gibi takiyye yapan, davranan ve siyasete güvenmek yerine kimseye güvenmeyerek tedirgin edilen insan unsuruna muhatap olmaya başladık.
Siyasetten uzak kalmakla nereye doğru savrulduğu belli olmayan insanımızın, tekrar bu soruyu sorması gerekir.
Siyaset toplumun kaçınılmaz bir vakıası olduğuna göre, ondan uzak kalmamız kimin işine yarar sorusunu sormalıyız.
Toplumun 70 ‘li yıllardan itibaren sanki zeminin bireyselleşmeye ve depolitize edilmesine yönelik hazırlıklarından kimin karlı çıktığı ortadadır.
Gülen'in rahmetli Erbakan'ı sevmemesinin temel nedeni de bu olsa gerek.
Çünkü o; siyasetten uzak kalmayı kendine konum olarak belirleyen inanmış insanları harekete geçirerek güçlerinin farkına varmalarını sağladı.
Çünkü rahmetli Erbakan; toplumun kendi kaderini yine kendi aklı ve usulüyle belirlemesi için ilk işaret fişeğini ateşledi.
Çünkü rahmetli Erbakan; artık nesne olmaktan kurtuluşun yolunun ülkede siyasete giren inanmış insan unsurunun, daha farklı çözüm teklifleriyle bir toplumun ayakta kalabileceğinin cesaretini verdi.
Çünkü rahmetli Erbakan; yetiştirdiği bütün insan unsurlarıyla dokularını uyumlu hale getirdikleri ve kardeşliği esas alan bir rehberliğin bugünlere gelmemizde asıl katkı sağlayanı oldu.
Ülkeyi kendi kimliğinden soyutlayarak başkalarına köle haline getirmeye çalışanların asıl hedeflerine ulaşmak için neler yapmayı planladıklarını ve hala hedefe ulaşmak için hannes (sinsi) olan şeytan gibi asla vazgeçmeye niyetlerinin olmadığı görebilmeliyiz.
Üstad Necip FAZIL der ki;

Bu yurda her bela içinden gelir;
'Hep'leri hep, hiçin hiçinden gelir.
Gelemez bir ithal malidir akil,
Kaf dağından, Cinden, Maçin'den gelir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS