Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ramazan Tamer

Gönül fırtınası

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Bu aralar yaşlandığımız için olsa gerek, gönle ait düşüncelere bir düşkünlük olmaya başladı.

Hani, gençlik döneminde gönle düşkünlük olsaydı bunun farklı sebeplere bağlı olarak izahı mümkün iken; bu yaşlarda olunca sebebi ne ola ki diye düşündüm.

İşin aslına bakarsak bizim buralarda söylenen bir toplumsal tecrübe, bizi sonuca kolay ulaştıracak bir çözümlemeyle karşılaştırır.

“Gece gözüyle bez, ergen gözüyle kız alınmaz” denilen bir gerçeklik; aslında fiziken uygunmuş gibi görülen bazı vakıaların arka pencereden bakılınca farklı görünmeyen taraflarıyla yüzleşmek zorunluluğu ortaya çıkar.

Aklın ve tecrübenin zaman içinde kemale ermeye başlaması; meydana gelen taleplerin, olayların hangi yöne doğru gittiklerini de yeniden ve tecrübe etmeden bizlere öğretmektedir.

Yıllarca düşman olduklarıyla kucak kucağa dostluk gösterilerinde bulunanların, son halleriyle dünyalık neler edindiklerine iyice bakmak gerekmektedir.

Irmağı geçerken suyu fazlaca içip; güçlerini, heyecanlarını kaybeden topluluklar tarih boyunca önümüzde örnek olarak dururken, aynı tecrübeleri yaşamaya çalışmak sanırız eskilerin yeniden keşfinden başkaca bir şey olmasa gerektir.

Ellerine verilen oyuncaklarıyla evcilik ve kovboyculuk oynamaya çalışan çocuklar gibi, bazı güzel kavramları (din, iman, hizmet) önüne koyup insanların umutlarına tacirlik yapmaya kalkışanlar; yakın zamanda nasıl bir yıkımla toplumları karşı karşıya getirdiklerini gizlemeye (takiyye)çalışmış olabilirler.

Gece ve ergen gözüyle iş yapmaması gerektiğini bilen bu toplumun, hala aynı şeyleri tekrar tekrar yaşayarak keşfetmeye çalışması anlaşılır bir durum olmanın ötesindedir.

Daha önce ısırıldığı deliğe parmağını sokup hala bak bir şey olmaz çünkü biz akıllıyız derken; deliğin içindekinin aklına da hükmedemeyeceğini unutanlar, her yeni ısırılmada aynı rolü oynamayı kendilerine fantezi haline getirmiş olabilirler.

Unutulmaması gereken başkalarının fantezisi için ümmetin umutlarını boşa çıkarmaya çalışan kripto işbirlikçilere yeniden ve bir kere daha dikkatlice yaklaşmaktan öte bir durumun olmayışıdır.

Yıllarca bazı güzel kavramlarla gönülleri sömürülen toplumun yüreğine giden yolların üzerinde oturan şeytan ve işbirlikçileri, sanırız yine dikkatimizi çekmiyor ki bazı yanlışları tekerrür etmeyi batışın değil arınmanın eseri kabul eder oluvermemeli.

Gönül geçirdiği çok fırtınalı havalardan sonra neyi koruma altına alacağını, neyi savuracağını artık öğrenmiş olmalıdır.

Gece gözüyle yaptıklarının fanteziden öte bir yere gitmeyişini hala fark edemeyenlerin gündüz makamlarına oturup etrafa nizamat vermesine önce gönüller el vermezken; satılmışlık ve kiralanmışlık konumunda koskocaman bir toplumun umutlarını kendi hevesleri için birilerine peşkeş çeker konumda olmalarını tarih mutlaka değerlendirecektir.

Aklı başında olduğu zannedilen bazı kanaat önderlerinin kendi akıllarını kullanmayıp herkes nereye biz oraya der gibi yapmaları sorumluluklarını bitirmeyip bir kat daha artıracaktır.

Her bireyin nasıl tecrübesi kendisine daha sonraki ömründe çok önemli katkılarda bulunursa; her kanaat önderinin de kendinden önceki tecrübeye ve istişareye verdiği önemle yeniden harekete geçirilerek, daha aklıselim kararların alınması sağlanmalıdır.

Kuralları, ayetleri, hadisleri, kanunlaşmış tecrübeleri, başkası için kullanıp kendini unutan ister birey, ister topluluk olsun mutlaka hüsrana uğrayacaktır.

Müşavere, zan, hırs, gıybet, kararlılık gibi pek çok konu gündeme kanaat önderlerine bağlı olarak girecek veya çıkacaksa; bu hükümlerin hesabı nasıl verilecektir galiba bir kere daha sormanın zamanıdır.25/09/2017

  YORUM YAP / YORUM OKU
RAMAZAN TAMER DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS